Search

English

نیربهایا؛ آغازگر مبارزه علیه خشونت جنسی در هند

۱۶ دسامبر ۲۰۱۲، جیوتی سینگ پاندی (Jyoti Singh Pandey)، دانشجوی ۲۳‌ساله رشته فیزیوتراپی، همراه با دوستش، آویندرا پراتاپ پاندی (Awindra Pratap Pandey)، برای تماشای یک فیلم به سینمایی در یکی از محله‌های جنوب شهر دهلیِ هند رفتند. آن‌ها بعد از پایان فیلم برای بازگشت به خانه، سوار اتوبوس شدند که در اتوبوس، پنج مسافر و راننده به آن‌ها حمله کردند، آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند و با یک میله آهنی یکی پس دیگری به جیوتی تجاوز کردند.

بعد هر دو را از اتوبوس بیرون انداختند و در جاده‌ای رها کردند. ساعاتی بعد پلیس این دختر و پسر جوان را در جاده پیدا کرد و به‌سرعت به بیمارستان منتقل کرد. جیوتی که به خاطر جراحاتی که برداشته بود، قادر به تکلم نبود، شرح واقعه را روی کاغذی نوشت. پلیس عاملان این حمله را شناسایی کرد و ظرف یک هفته آن‌ها را بازداشت کرد. اما جراحات جیوتی بسیار سنگین و مهلک بود. آسیب‌های غیر‌قابل‌‌ترمیمی که مجرمان بر روده، رحم و اندام جنسی این دختر جوان وارد کرده بودند، نهایتا ۱۵ روز بعد، منجر به مرگ او شد. این مرگ موجی از تظاهرات خودجوش توده‌های عظیم مردم را به دنبال داشت. خبر حمله خیلی سریع پخش شد و رسانه‌ها از جیوتی با عنوان «نیربهایا» (Nirbhaya) یا زنِ بی‌باک نام بردند.

توحش باورنکردنی این تهاجم، خشم گسترده مردم را برانگیخت و موجب «انقلابی برای احقاق حقوق زنان» در هند شد. جیوتی نماد خشونتی شد که در هند علیه زنان و صرفا به خاطر زن‌بودن آنان، اعمال می‌شود.

در این پادکست با ما همراه باشید تا روایت واقعه تجاوز گروهی به زنی که منشا آغاز مبارزات علیه خشونت جنسی مکرر علیه زنان در هند شد را با هم بشنویم.

نسخه نوشتاری

تاریخ

برچسب‌ها

دوره‌های آموزشی ...