Search

English

محمد خدابخش؛ جوان ۲۲ ساله‌ی بیمار در زندان 

آبان ۱۳۹۸ تاثیر بسیار بزرگی بر جامعه ایران گذاشت؛ هم بسیاری از باورمندان به جمهوری اسلامی را از آن سیستم جدا کرد و هم این‌که عمق نفرت از این رژیم را در بسیاری از شهروندان عادی تعمیق کرد. علت را دست‌کم می‌توان در کشتار گسترده‌ای شناسایی کرد که در یک روایت حداقلی و به گفته خبرگزاری رویترز از آن به کشتار ۱۵۰۰ تن یاد می‌شود ولی شواهد و برخی گفته‌های خود وابستگان جمهوری اسلامی نشان می‌دهد میزان کشتار دو تا سه برابر این عدد بوده است و میزان دستگیرشدگان نیز در روایت‌هایی موثق تا هفت‌هزار تن نقل می‌شود. این اعداد زمانی اهمیت بیش‌تری می‌یابند که بدانیم صرفا طی کم‌تر از یک هفته رخ دادند.

اغلب دستگیرشدگان جوان بودند و یکی از این دستگیرشدگان جوان «محمد خدابخش» بود. یک جوانی که فقط ۲۲ سال داشت و اکنون در زندان بدنام فشافویه موسوم به زندان تهران بزرگ روزگار می‌گذارند. اتهامات او «اخلال در نظم عمومی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شد و در آذر ۱۳۹۹ بر اساس چنین اتهاماتی به شش سال و شش ماه حبس محکوم شد؛ حبسی بسیار سنگین برای یک جوان ۲۲ساله که به شهادت نزدیکان خود هیچ مدرکی علیه او در نسبت با این اتهامات وجود نداشت.

به نقل از یک منبع مطلع درباره بازداشت محمد خدابخش چنین آمده است: «محمد ساکن شهریار است. او فقط به دلیل طرحی که روی گردنش خالکوبی شده بود بدون این‌که هیچ مدرکی علیه‌اش وجود داشته باشد به اتهام تخریب اموال عمومی بازداشت شد. محمد نان‌آور خانه است و در نبود مادر و پدر نزد مادربزرگش بزرگ شده است. مادربزرگی که نگران وضعیت سلامت و بی‌تاب و دلتنگ اوست.» 

در گزارشی که اخیرا وبسایت ایران‌وایر از وضعیت او بنا به اطلاعات یکی از وابستگان او ارائه داده است، محمد خدابخش اکنون به علت استفاده از آب شرب نامناسب زندان به بیماری سنگ کلیه مبتلا شده است.

«احمدرضا حائری» در نامه‌ای که در آذر ۱۴۰۰ خطاب به محسنی اژه‌ای درباره وضعیت‌اسف‌بار زندانیان سیاسی نوشت از تلاش خانواده محمد خدابخش برای آزادی او خبر داد ولی منتج به هیچ نتیجه‌ای نشد. این کنشگر حقوق بشر در نامه خود به محسنی‌اژه‌ای نوشته بود: «حتی آن زندانیانی که جنابعالی با خانواده‌هایشان دیدار کرده بودید، و خطاب به آقای القاصی‌مهر دادستان تهران درباره کمک به آن‌ها و بهره‌مندی‌شان از عفو یا تخفیف مجازات دستورات صریح صادر کرده بودید، هم‌اکنون بدون اعمال کم‌ترین تخفیفی در احکامشان، پس از احضار از سوی معاون دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان امنیتی (سیاسی)، ناچارا به زندان برگشته‌اند (جهت پیگیری احتمالی، آقایان وحید باقری و محمد خدابخشی دو تن از این زندانیان اعتراضات آبان ۹۸ هستند که خانواده‌هایشان در تاریخ سوم مرداد ۱۴۰۰ با شما دیدار کرده بودند و با وجود آن دستورات صریح، اکنون در زندان به سر می‌برند).»

یک منبع مطلع دیگر از وضعیت محمد خدابخش درباره تداوم حبس او به خبرگزاری حقوق بشری هرانا گفت: «محمد خدابخش در شرایطی هنوز در زندان در حال تحمل حبس است که محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، پیش‌تر وعده تخفیف در مجازات او را داده بود.» هرانا در ادامه تاکید کرده است که محمد خدابخش از کودکی والدین خود را از دست داده است و نزد مادربزرگ خود زندگی کرده است و در تامین اقتصادی خانه، کمک می‌کرده است.

انتشارات بیشتر ...