Search

English

میرزا محمد مهرابی؛ منتقد مذهبی در زندان 

در جمهوری اسلامی به سبب ویژگی توتالیتر این سیستم نمی‌توان امیدوار بود که کسی به سبب باورمندی به مذهب شیعه از آزار این نظام توتالیتر در امان بماند. 

جمهوری اسلامی به سبب تسلط ایده ولایت فقیه در واقع دریچه تنگی از باورمندی مذهبی دست و پا کرده است و فراتر از باورمندی به مذهب شیعه دوازده امامی برای آن‌که افراد بتوانند در دایره سیاست‌ورزی و فعالیت مدنی – اجتماعی، کنش امن داشته باشند نیازمند آن هستند که الزام و اعتقاد خود به ولایت فقیه را نیز پیش از آن نشان داده باشند. در دوره هر ولی فقیه نیز این الزام و اعتقاد به ولایت فقیه در میزان الزام و پایبندی به ولی فقیه موجود جلوه می‌کند.

به همین علت است که در جمهوری اسلامی زیاد دیده شده است که کسانی که خود سخت باورمند به مذهب شیعه هستند و حتی باورمند به مدل‌هایی از حکومت دینی، در دایره آزار امنیتی جمهوری اسلامی گرفتار آمده‌اند. در واقع دستگاه سرکوب در ایران در این زمینه هیچ تعارفی به خرج نمی‌دهد و کوچک‌ترین «انحراف»ی را رصد می‌کند.

یکی از این افراد شخصی به نام «میرزا محمد مهرابی» است که نخستین بار در اسفند ۱۳۹۶ در شهر قم بازداشت شد. او دبیر حزب وفاق در شهر قم بود و پس از پنج روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات قم با یک وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد. همان زمان «مجتبی لطفی»، از نزدیکان بیت آیت‌الله حسینعلی منتظری، در کانال تلگرامی خود نوشت: «احتمال می‌رود بازداشت وی بی‌ارتباط با نوشته‌های او در فضای مجازی نباشد».

میرزا محمد مهرابی که از شاگردان «حسینعلی منتظری» و خود معمم بوده است، در «دادگاه» ویژه روحانیت محاکمه شد. برای او دوره حبس هشت ساله بریدند که حکمی بسیار سنگین بود. در «دادگاه» تجدیدنظر در قم این حکم سنگین به دو سال حبس تعزیری کاهش یافت ولی برای شهروندی که هیچ جرمی مرتکب نشده بود اساسا چرا باید حکم حبس و زندان صادر شود؟

در سال ۱۳۹۸ برای اجرای حکم بازداشت شد و قرار شد دوران حبس خود را در زندان قم بگذراند. او که دچار مشکلات عدیده جسمی بود، پس از حدود دو هفته به علت نارسایی قلبی به بیمارستان منتقل شد. در بیمارستان نیز با این زندانی سیاسی – عقیدتی همچون متهمان قتل‌های سریالی برخورد کردند. فرزند او در مصاحبه‌ای گفته بود: «دست و پای پدرم را مانند شخصی که مرتکب قتل شده به تخت بیمارستان بسته بودند.»

آقای مهرابی اکنون – مرداد ۱۴۰۱ – هنوز در زندان است. برای معرفی بیش‌تر او می‌توان به معرفی کوتاهی استناد کرد که آقای مجتبی لطفی – که خود او نیز از شاگردان حسینعلی منتظری بوده است – درباره آقای مهرابی نوشت. 

مجتبی لطفی  نوشته است: «آقای مهرابی متولد سال ۱۳۴۰، دارای مدرک کارشناسی تاریخ از دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد فلسفه‌ی دین از دانشگاه قم و همچنین در حوزه علمیه قم به‌ویژه درس آیت‌الله منتظری تحصیل کرد. وی از رزمندگان دوران جنگ است که به مدت دو سال در جبهه حضور و مجروح شده است. از آقای مهرابی کتاب‌های “مالیات در ترازوی شرع، عقل، عرف و قانون” و “تاملی در تاریخ پژوهی” به رشته تحریر در آمده است.»

انتشارات بیشتر ...