Search

English

از پشت میله‌های زندان،۵: شاهد مرگ خاموش زنان بسیاری هستیم

«اعلام می‌داریم غیر از آنکه بی‌دلیل در زندان قرچک ورامین به بند کشیده شده‌ایم. غیر از آنکه جانمان از تهدیدهای اعدام و روزهای آخرین در خطر است، شاهد مرگ خاموش زنانی هستیم که به جهت کوتاهی و بی‌مسئولیتی دست اندرکاران با خطرات بسیار مواجه‌اند

زندان قرچک دارای بدترین وضعیت در میان زندان‌های سراسر کشور است و زنان محبوس از حق و حقوق اولیه انسانی محرومند. در زندان قرچک زنان در بدو ورود توسط تیمی از جانب بهداری تحت معاینات پزشکی قرار می‌گیرند و از آن‌ها آزمایشات ویژه‌ای مثل ایدز وهپاتیت بعمل می‌آید.

آنچه مشخص است دلیل انجام این قبیل آزمایشات فقط و فقط تکمیل پرونده زندانیان است و هدفی جهت بهبود شرایط و کاهش خطرات احتمالی در بر ندارد… چراکه نتایج آزمایشات هرگز اعلام نمی‌شود و زندانیان مبتلا به بیماری مسری و خطرناک جداسازی نمی‌شوند.

در حالی که بارها و بارها مرگ افراد در زندان به دلیل بیماری نامشخص اعلام می‌شود، اعتراضات مبنی بر نادیده‌گرفتن اصول اولیه بهداشتی و احتمال انتقال بیماری‌های خطرناک در اثرهم‌جواری افراد سالم با افراد ناسالم در بندها و کابین‌های مشترک توسط هیچ فرد و نهادی قابل پیگیری نبوده و پاسخی به آن داده نمی‌شود.

استفاده مشترک از سرنگ برای زندانیان مبتلا به دیابت که توان مالی برای تهیه دارو ندارند به روال درآمده و کارمندان بهداری در زندان قرچک با توضیح و هشدار به خطر انتقال انواع عفونت مانع از این عمل نمی‌شوند.

در اوج بیماری کرونا زندانیان فاقد کرونا بدون رعایت فاصله و استفاده از ماسک و مواد ضد عفونی با افرادی که تست کرونای آنها مثبت است در یک اطاق نگهداری می‌شوند و عدم رعایت حداقل بهداشت ازسوی مسئولین زندان و زندانیان رنج مضاعف به همراه دارد.

علی‌رغم اخبار منتشرشده در روزنامه‌ها مبنی بر اعزام هیئتی جهت بررسی شرایط زندانیان قرچک، نه تنها هیئتی به اینجا فرستاده نشد بلکه شرایط روز به روز وخیم‌تر می‌شود. گرچه رئیس قوه‌ قضائیه طی یک سخنرانی در صدا و سیما اشاره به لزوم برخورد محترمانه با زندانیان سیاسی و جدایی آن‌ها از دیگر اقشار زندانی نمود بد نیست بدانید محلی که زندانیان سیاسی در آن نگهداری می‌شوند عملا تبدیل به کمپ معتادان شده!

اکثریت زنان در اینجا به جرم فساد و فحشا و روابط خارج از ازدواج زندانی شده‌اند و به دلیل روابط متعدد ناقل بیماری‌های عفونی، هپاتیت، زگیل تناسلی و بسیاری بیماری‌های دیگر هستند. بازرسی‌های غیرانسانی و وحشتناک بدنی برای رفتن به سالن ملاقات و درمانگاه یـــا جابه‌جایی بین زندان‌ها و حضور در بیدادگاه‌ها با استفاده از دستبند و پابند به شیوه‌های قرون وسطایی و اصول برده‌داری بخش دیگری از رنج نامه‌های زنان زندانی قرچک است. اما علی‌رغم تمام درها و رنج‌ها و شکنجه‌ها، ما برای احقاق حقوق انسانی و مدنی خود، همچنان ایستاده ایم و باز هم خواهیم ایستاد.

سیصد گل سرخ یک گل نصرانی     ما را زسر بریده می‌ترسانی؟

ما گر ز سر بریده می‌ترسیدیم       در محفل عاشقان نمی رقصیدیم

باشد که صدای اعتراضمان به کاستی‌ها و محرومیت‌هایی که به ناحق زنان زندانی با آن مواجه هستند کارگشا بوده و دست کم حقوق اولیه زیستی که حق هر انسانی بـــا هر میزان خطا می‌باشد، تامین شود.

پشت این میله‌ها … امید برای یک زندگی آزاد در وجود ما زبانه می‌کشد…

«ما نباید بمیریم … رویاها بی مادر می‌شوند.»

باید زنده بمانیم …

هنوز هم باران هست…

راه، رویا، روشنایی هست… (سید علی صالحی)

می بینم آن شکفتن شادی را        آن جشن بزرگ روز آزادی را

                        هوشنگ ابتهاج “سایه “»

آنچه شنیدید، بازآفرینی هنری نامه منیره عربشاهی، زندانی سیاسی سابق، زینب جلالی زندانی، سیاسی محکوم به حبس ابد و سهیلا حجاب، زندانی سیاسی مشروطه‌خواه، از پشت میله‌های زندان بود.

منیره عربشاهی

منیره عربشاهی، متولد ۱۲ مرداد ۱۳۴۱، ۱۷ اسفند به همراه دخترش یاسمن آریانی و مژگان کشاورز، فعالان مدنی، ویدئویی را منتشر کرده بود که در آن تصاویری از برداشتن حجاب و دادن گل به بانوان درباره روز جهانی زن و حقوق زنان صحبت کرده بود. فروردین ۱۳۹۸ زمانی که برای پیگیری وضعیت بازداشت دخترش به دادسرای اوین مراجعه کرد، او نیز بازداشت شد. حکم او در دادگاه اولیه به اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشویق و فراهم‌نمودن موجبات فساد و فحشا» در ابتدا به ۱۶ سال زندان و سپس به در داگاه تجدید نظر به ۹ سال و ۷ ماه کاهش یافت. او در زندان قرچک ورامین محبوس شد و در این مدت دچار بیماری‌های مختلف از جمله سرطان سینه شد اما با وجود این باز از حق مرخصی و درمان محروم مانده بود. در بهمن ۱۴۰۱ با عنوان «عفو» از زندان آزاد شد اما در همان روز آزادی، بدون حجاب اجباری شعار «زن، زندگی، آزادی» سر داد.

زینت جلالیان

زینب جلالیان متولد سال ۱۳۶۱ و زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد در جمهوری اسلامی است. در اسفند ۱۳۸۶ بازداشت شد و در سال ۱۳۸۸ به اتهام «محاربه از طریق عضویت در گروه‌های مخالف نظام» به حبس ابد محکوم شد. او حکم حبس ابد خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان یزد سپری می‌کند. زینب جلالیان با وجود مشکلات جسمانی و بیماری‌های متعدد از رسیدگی پزشکی مناسب در زندان محروم مانده است.

سهیلا حجاب

سهیلا حجاب، زندانی سیاسی مشروطه‌خواه، در خردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در اسفندماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه ۳ میلیاردتومانی تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران او را به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، «تشویش اذعان عمومی به قصد آشوب و تشکیل گروه غیرقانونی» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. او برای تحمل حبس به زندان قرچک ورامین منتقل شد. در سال ۱۴۰۰ از زندان قرچک ورامین به زندان سنندج تبعید و در ۱۷ دی ماه ۱۴۰۰ به کانون اصلاح و تربیت کرمانشاه منتقل شد. در این ویدیو اجرا و روایت زیبا شیرازی، خواننده و ترانه‌سرا، را می‌بینید که بر اساس این نامه‌‌ است.

تاریخ

برچسب‌ها

ویدئوهای بیشتر ...