Search

English

ابراهیم خالیدی؛ زندانی خیزش دی ۱۳۹۶

ابراهیم خالیدی از جمله بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶ است. به گفته منابع محلی او در زمان بازداشت، دانشجو و کارمند اورژانس در شهر اشنویه در استان آذربایجان غربی بود. او توسط سپاه بازداشت و به زندان ارومیه منتقل شد. اتهام او نیز «تبلیغ علیه نظام» اعلام شد.

ابراهیم خالیدی شش ماه در بازداشت به سر برد تا این‌که در خرداد ۱۳۹۷ به قید وثیقه ۲۰۰میلیون تومانی آزاد شد.

در «دادگاه»ی که برای ابراهیم خالیدی تشکیل شد او به گذراندن سه سال حبس تعزیری محکوم شد. با توجه به این حکم سنگین او تصمیم گرفت به ترکیه برود و به دفتر پناهندگان سازمان ملل خود را معرفی کند. او به ترکیه رفت ولی پس از یک سال و نیم دولت ترکیه او را بازداشت کرد و به جمهوری اسلامی تحویل داد.

«شبکه حقوق بشر کردستان» در سال ۱۳۹۹ درباره این بازداشت توسط دولت ترکیه و تحویل به جمهوری اسلامی، ضمن اشاره به این‌که ابراهیم خالیدی هم‌اکنون در زندان خوی به سر می‌برد، همچنین نوشت که: «از زمان دقیق تحویل این پناهجو به ایران اطلاعی در دست نیست، اما به نظر می‌رسد آقای خالدی همزمان با اخراج ۳۳ پناهجوی ایرانی و افغانستانی از ترکیه در دی ماه سال گذشته به ایران تحویل داده شده است.»

گروه «اطلس زندان‌های ایران» نیز این نکته را بیان می‌کند که این زندانی احتمالا نام‌های دیگری چون «ابراهیم محمدپور» یا «ابراهیم مرادی» داشته باشد گرچه به احتمال فراوان نام ابراهیم خالیدی نام اصلی و صحیح این زندانی است. 

اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶ اعتراضات دوران‌سازی در تاریخ معاصر ایران بود. برای نخستین‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی، اعتراضات علیه کلیت حکومت جنبه سراسری به خود گرفت و بیش از ۱۶۰ شهر ایران درگیر اعتراضات شدند و دست‌کم حدود ۵۰ تن از معترضان بی‌سلاح توسط جمهوری اسلامی به قتل رسیدند. 

البته سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی مدعی بود که در اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ ۲۵ نفر توسط جمهوری اسلامی به قتل رسیدند ولی این ادعا با اعتراض نهادهای بین‌المللی حقوق بشری همچون سازمان عفو بین‌الملل مواجه شد. سازمان عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد که در آن اعتراضات چند کودک نیز کشته شدند. 

این سازمان در بخشی از بیانیه خود از «واکنش خاموش جامعه جهانی» به این اعتراضات انتقاد کرد و نوشت: «مصونیت نیروهای امنیتی از پیگرد و مجازات و واکنش خاموش جامعه جهانی، مقام‌های ایرانی را جسورتر کرد تا در اعتراضات سراسری بعدی در آبان ۹۸ اقدام به تشدید استفاده غیرقانونی از قوای قهریه مرگبار کنند و صدها کشته به جا بگذارند.»

این بیانیه در بهمن ۱۳۹۹ صادر شد. سخن این سازمان در قتل کودکان در دی ۱۳۹۶ درست به نظر می‌رسد؛ چنان‌که وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی نیز اعلام کرده بود که دو تن از کشته‌شدگان اعتراضات به نام‌های شایان و آرمین، ساکنان خمینی‌شهر، دانش‌آموز بودند.

ابراهیم خالیدی نیز از قربانیان سرکوب دی ۱۳۹۶ است.

انتشارات بیشتر ...