Search

English

غلامعلی صادقی؛ کارگزار قضایی تراز جمهوری اسلامی

وقتی مجیدرضا رهنورد، جوان کشتی‌گیر مشهدی را در همکاری با دیگر عوامل قضایی در مشهد به اتهام «محاربه» در آذر ۱۴۰۱ به دار آویخت، «از کلیه عوامل انتظامی و امنیتی که در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به انجام وظایف قانونی خود اقدام کرده و همچنین مسولان و هیئت رسیدگی کننده قضایی» تشکر کرد.

درباره «غلامعلی صادقی» سخن می‌گوییم؛ کسی که در مهر ۱۳۹۶ دادستان مشهد بود و درباره اختیارات دادستان در جمهوری اسلامی گفته بود: «اختیارات دادستان از اختیارات خداوند به اندازه یک بند انگشت کم تر است.» او اکنون رییس کل دادگستری خراسان رضوی است و مسئول اصلی دستگاه سرکوب در این استان است.

صادقی به حوزه وسیع اختیارات خود می‌نازد. چه آن زمان که «دادستان» مشهد بود و چه این زمان که رییس کل دادگستری خراسان رضوی است. او حتی به موضوع برگزاری کنسرت موسیقی در شهر مشهد نیز ورود کرده و گفته بود: «برگزاری کنسرت در شهر مشهد به دلیل اتفاق نظر علما و توصیه‌هایی که در این رابطه دارند با مجاورت حرم مطهررضوی سازگاری ندارد.» بماند که در دیگر شهرهای این استان نیز کنسرت‌های موسیقی بایستی «شرایط و تضمین‌ها»ی مورد نظر او را رعایت می‌کردند.

غلامعلی صادقی کارگزار قضایی تراز جمهوری اسلامی است. کسی که در اجرای احکام اسلامی از ابزارهای قرون وسطایی استفاده می‌کند؛ چنان‌که در دی ۱۳۹۶ از اجرای حکم قطع دست یک سارق متهم به جرم سرقت گوسفند با گیوتین در مشهد خبر داد. یک جوان ۲۸ ساله که به جرم دزدیدن چند گوسفند با گیوتین دست خود را قطع‌شده دید.

بدیهی است که وقتی جمهوری اسلامی تصمیم می‌گیرد با مشت آهنین با جوانان معترض ایرانی روبرو شود بایستی از کسانی بهره گیرد که در به دارکشیدن این جوانان و اعمال این مشت آهنین هیچ تعارف و مماشاتی نورزند. غلامعلی صادقی از این جنس افراد است. مسئله اما این‌جاست که آیا او همیشه در این جایگاه قضایی می‌ماند یا این‌که فرشته عدالت او را از آن سوی میز به این سو خواهد کشاند و بابت چنین جنایاتی به محاکمه خواهد کشاند؟

انتشارات بیشتر ...