Search

English

راهنمای حمایت از کودکان دارای والدین زندانی (کتاب شنیداری)

ایران جزء کشورهایی با بیش‌ترین سرانه جمعیت زندانیان نسبت به کل جمعیت کشور است، اما تقریبا کم‌ترین امکانات علمی، تخصصی و فراگیر برای خانواده‌هایی که از کودکان دارای والدین زندانی نگهداری می‌کنند، وجود ندارد. زندانیان جرایم عمومی با انگ اجتماعی، که از سوی حکومت تشدید می‌شود، روبرو هستند و خانواده‌های زندانیان سیاسی، به دلیل فضای امنیتی، امکان محدودی برای دسترسی به خدمات در اختیار دارند. فقر و دسترسی محدود به خدمات به دلیل تبعیض‌های مبتنی بر قومیت، مذهب، جنسیت و طبقه نیز شرایط را برای کودکان دارای والدین زندانی سخت‌تر می‌کند.

این در حالی است که تحقیقات نشان داده است که درمان فوری آسیب‌های ناشی از ترامای زندانی‌شدن والدین، می‌تواند از تبدیل آن به آسیب ماندگار و تاثیر بر روابط فردی، عاطفی، اجتماعی و حرفه‌ای فرد در بزرگسالی جلوگیری کند.

موسسه بین‌المللی کودکان زندانیان با همکاری آموزشکده توانا کتابچه‌ای آموزشی را تهیه کرده است که طی آن قدم به قدم راهنمایی‌هایی در اختیار خانواده و نگهدارنده کودک دارای والد زندانی قرار داده می‌شود. این کتابچه‌، با صحبت از شرایط پیش از دستگیری آغاز می‌شود و راهنمایی‌هایی را برای موقعیت‌های مختلفی که کودک به واسطه زندانی‌شدن والدش در آن قرار می‌گیرد، در اختیار مخاطبان، به‌ویژه مراقبین این کودکان، می‌گذارد.

این راهنمایی‌ها بیش‌تر روانشناختی هستند، اما برخی راهنمایی‌های حقوقی نیز در این جزوه آورده شده است. کتابچه «راهنمای حمایت از کودکان دارای والدین زندانی» به قلم حامد فرمند، بنیان‌گذار و مدیر موسسه بین‌المللی کودکان زندانیان، اولین و فعلا تنها منبع فارسی راهنمای حمایت از کودکان دارای والد زندانی است.

این کتابچه که قدم اول مهمی است برای حمایت از کودکان دارای والدین زندانی و امکانی است برای خانواده‌هایی که در موقعیت پرفشار زندانی‌شدن عزیزشان با شرایط کودک خود نیز دست به گریبان‌اند، به همت آموزشکده توانا منتشر شده است.

لینک دانلود نسخه نوشتاری

تاریخ

برچسب‌ها

ویدئوهای بیشتر ...