Search

English

یا زهرا و قتل دو «زهرا» (۱)

زهرا بنی‌یعقوب

 

توانا– فاطمه زهرا نام دختران «پیامبر» مسلمانان است که نزد شیعه و سنی ارج و قرب دارد. شیعه او را تا مرتبه معصومیت و تقدس بالا برده است و او را «ام ابیها» یعنی مادر پدرش می‌داند. برخی از شیعیان معتقد هستند که زهرا به دست خلفای اهل سنت کشته شده است و از این‌رو هر سال برای او عزاداری به پا می‌کنند و او را «شهید» می‌دانند. ایام فاطمیه در ایران ایام عزا است و کسی حق ندارد در این دوره جشن یا مراسم عروسی بر پا کند. شیعه تا قیام قیامت خود را عزادار مرگ زهرا می‌داند.

اما همین حکومت شیعی حاکم بر ایران که خودش را تنها حکومت شیعه جهان می‌داند و انتظار دارد که روزی انتظار به سرآید و مهدی امام غایب از نظر شیعیان از راه برسد تا پرچم حکومت شیعی را به دست او بسپرند در کنار فراوان جنایت‌هایی که در عمر نزدیک به چهار دهه‌ی خود انجام داده است قتل دو «زهرا» را نیز در پرونده‌ی خود دارد که خانواده‌ی مقتولان هیچ‌گاه نتوانستند احقاق حق کنند و داد خود را از حکومتی که ۱۴۰۰ سال است عزادار زهرا دختر «پیامبر» است بستاند.

زهرا بنی‌یعقوب:

زهرا بنی‌یعقوب در ۲۴ مهرماه سال ۱۳۵۹ در تهران به دنیا آمد. او در دبیرستان فرزانگان تهران که وابسته به سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان بود تحصیل کرد. او رتبه‌ی ششم دانشگاه سراسری شد و در دانشکده پزشمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تحصیل کرد.

 زهرا بنی‌یعقوب

زهرا بنی‌یعقوب

زهرا بنی‌یعقوب در بیستم مهرماه ۱۳۸۶ و چهار روز قبل از این‌که بخواهد شمع تولد ۲۷ سالگی خود را خاموش کند و وارد بیست‌وهشت‌سالگی خود شود کشته شد. او در یکی از پارک‌های همدان در حال گفت‌وگو با نامزد خود بود که توسط بسیج دستگیر شد و به بازداشتگاه ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهر همدان منتقل شد. پس از ۴۸ ساعت، زمانی که خانواده او برای اطلاع از وضعیت دخترشان به نیروی انتظامی همدان مراجعه کردند، خبر مرگ دخترشان را دریافت کردند.

رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی تلاش کردند که مرگ زهرا بنی‌یعقوب را خودکشی اعلام کنند.

خانواده‌ی زهرا بنی‌یعقوب احتمال خودکشی را رد می‌کنند.

پدر زهرا بنی‌یعقوب آقای ابالقاسم بنی‌یعقوب در این زمینه می‌گوید:

«من پیکر خونین او را تحویل گرفتم، یعنی پیکر خونین دخترم را تحویل دادند… من خودم آثار ضرب و شتم را دیدم. این‌ها ادعا می‌کنند با پارچه خودکشی کرده ولی همان پارچه‌ای که ادعا می‌کنند را خودشان بعدا به گردن دخترم بستند. رییس اداره آگاهی همدان گفت آن‌ها هیچ تصویری از خودکشی ندارند. این مدارکی که ارائه می‌دهند در مورد خودکشی همه جعلی است و همه تلاش‌شان این هست که با تهدید و ارعاب کارشان را پیش ببرند. ما به هیچ وجه رضایت نمی‌دهیم تا بالاخره دادگاه صالحه‌ای تشکیل شود و حق به حق دار برسد.»

پدر ِ زهرا بنی‌یعقوب

پدر ِ زهرا بنی‌یعقوب

پس از قتل زهرا بنی‌یعقوب، بارها خانواده‌ی او را تهدید کردند که از پی‌گیری وضعیت پرونده‌ی دخترشان منصرف بشوند. حتا پرونده‌ی زهرا بنی‌یعقوب را را ربودند و مدارک و آثار جرم از جمله لباس‌های او را از بین بردند.

عبدالفتاح سلطانی که وکالت خانواده‌ی زهرا بنی‌یعقوب را عهده‌دار شد در مورد از بین بردن مدارک قتل زهرا بنی‌یعقوب چنین می‌گوید:

«پارچه‌ای که ادعا می‌شود زهرا خود را با آن در اداره منکرات همدان حلق‌آویز کرده، ناپدید شده است. این پارچه باید توسط متخصصان کارشناسی و مشخص می‌شد که آیا اصلا چنین پارچه‌ای تحمل وزن زهرا را برای دار زدن داشته است یا نه؟ علاوه براین تاکنون بازجویی دقیق از متهمان پرونده به عمل نیامده است تا نواقص پرونده روشن شود.»

بر مزار زهرا بنی‌یعقوب

بر مزار زهرا بنی‌یعقوب

پدر زهرا می‌گوید که برگ‌هایی از پرونده فرزندش که به بازجویی متهمان مربوط بوده است را نیز از بین برده‌اند. این پدر داغدار چهار سال پس از مرگ دخترش در گفت‌وگویی اعلام می‌کند که هنوز پرونده به جایی نرسیده و آن را مختومه اعلام کرده‌اند. او می‌گوید که «ما در وضعیت بدی هستیم. خیلی‌ها نمی‌توانند به خانه ما بیایند. هر کس به خانه‌ی ما می‌آید دستگیرش می‌کنند. اگر چه قبلا پرونده را بسته بودند که ما دیگر پی‌گیری نکنیم اما پرونده زهرا هنوز در دیوان عالی کشور است.»

شیرین عبادی یکی از وکلای خانواده‌ی زهرا بنی‌یعقوب خودکشی زهرا بنی‌یعقوب را کذب می‌داند. او می‌‌گوید:

«من به اتفاق سه وكيل ديگر برای خواندن پرونده به دادسرای همدان رفتيم و از محل بازداشت زهرا ديدن كرديم. مسوولان به ما نشان دادند كه زهرا چطور خود را حلق‌آويز كرده بود. آنچه ما ديديم در واقع صحت ادعای خانواده زهرا مبنی بر اينكه خانم دكتر جوان خودكشی نكرده است را تاييد می‌كند.

زهرا بنی‌یعقوب

زهرا بنی‌یعقوب

خانم عبادی این‌گونه استدلال می‌آورد:

چرا كه زهرا ۱۷۵ سانتی‌متر قد و ۸۰ كيلو وزن داشته است و اگر اين دختر پارچه را به چارچوب در يعنی جايی كه به ما نشان دادند نصب كرده باشد، بايد بلندی پارچه و چارچوب را هم در نظر بگيريم كه با اين اوصاف پای زهرا هنگام خودكشی به زمين می‌رسيده و وی معلق نمی‌شده است. ضمن اينكه وزن اين دختر و پهنای در را هم بايد درنظر بگيريم چرا كه هنگام خفه‌شدن به طور ناخودآگاه فرد دست و پا می‌زند و تقلا می‌كند و زهرا هم از اين امر مستثنی نيست و در اين‌صورت با توجه به محل نشان داده شده او می‌توانست خود را نجات دهد.

شيرين عبادي متذكر می‌شود: در عكس‌هایی كه از صحنه خودكشی گرفته شده بود يک صندلی وجود داشت كه به نظر می‌رسيد ربطی به صحنه نداشته چرا كه زهرا می‌توانسته دستش را بلند كند و در چارچوب حلقه درست كند و نيازی به صندلی نداشت. تناقضاتی هم در ساعت فوت زهرا وجود دارد، چرا كه اين دختر يک ربع قبل از ساعتي كه درخصوص خودكشي وی اعلام شده با برادرش گفت وگو كرده و به گفته برادر حالش خوب بوده است. ما از بازپرس درخواست كرديم كه پرينت تماس‌های برادر زهرا در زمان مورد ادعا گرفته شود و در اختيار ما قرار گيرد كه تاكنون اين خواسته عملی نشده است.»

مزار زهرا بنی‌یعقوب

بر مزار زهرا بنی‌یعقوب

خانواده زهرا بنی‌یعقوب یک‌سال پس از قتل دخترشان در نامه‌ای خطاب به مردم ایران از بی‌نتیجه‌بودن پی‌گیری‌شان خبر دادند:

«بيش از يک سال از مرگ مشكوک فرزند دلبندمان دكتر زهرا بنی‌يعقوب در بازداشتگاه امر به معروف و نهی از منكر همدان می‌گذرد و در اين مدت، تلاش فراوانی از سوی ما، وكلای مدافع پرونده، فعالان حقوق بشر و حقوق زنان و روزنامه‌نگاران مستقل برای كشف حقيقت صورت گرفته، اما متأسفانه، تاكنون پرونده به نقطه روشنی نرسيده است و متهمان همچنان آزادند و مجازاتی برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است.»

مزار زهرا بنی‌یعقوب

مزار زهرا بنی‌یعقوب

از آن روز تلخ مهرماه ۱۳۸۶ تا کنون سال‌ها می‌گذرد اما هنوز پرونده‌ی قتل زهرا بنی‌یعقوب پزشک ایرانی رمزگشایی نشده است و متهمان مورد شناسایی و بازخواست قرار نگرفته‌اند.

 

انتشارات بیشتر ...