Search

English

این بار نوبت مردان است

زنان ایرانی بار دیگر برای کشور افتخار آفریدند و فضای عمومی کشور را مملو از شادی و غرور کردند. دخترانی که علی‌رغم محدودیت‌های بی‌پایان و تبعیض‌های ناروا، به بهترین حد ممکن توانایی‌های خود را اثبات کردند و جام قهرمانی فوتسال قاره آسیا را برای ورزش کشور به ارمغان آوردند. ولی این جام مانند سایر برد و باخت‌ها فقط یک رویداد ورزشی نبود، بلکه به نوعی آغازگر یک حرکت بزرگ مدنی نیز در کشور شد.

C:\Users\HABIB\Desktop\۱.۴.jpg

زمان خروج تیم ملی فوتسال زنان از ایران به مقصد مالزی  خبری داغ منتشر شد و آن هم این‌که مهدی توتونچی، همسر کاپیتان تیم، نیلوفر اردلان، از خروج او از کشور جلوگیری کرده و قرار نیست کاپیتان تیم ملی، این تیم را در مسابقات آسیایی همراهی کند. این خبر برای بار دیگر موید این واقعیت تلخ بود که آن‌طور که قانون گذرنامه ایران در ماده ۱۸ مقرر می‌دارد: «صدور گذرنامه جداگانه برای زنان و یا افراد زیر ۱۸ سال منوط به موافقت شوهر، ولی یا قیم آن‌هاست» و زن بالغ، اما متاهل ایرانی، مستقلانه حق خروج از کشور را ندارد. قانون حتی در مواقع اضطراری نیز چنین حقی را رأسا برای زنان متصور نیست و آن را منوط به اجازه دادستان (به جای شوهر) می‌کند.

C:\Users\HABIB\Desktop\۱.۵.jpg

این بار اما ماجرا فرق داشت. محرومیت خانم اردلان به عنوان کاپیتان تیم ملی از همراهی تیمش در مهم‌ترین مسابقات این ورزش باعث شد این واقعیت تلخ و این قانون ناعادلانه، به کمک شبکه‌های اجتماعی، در سر تیتر خبرها قرار بگیرد و توجهات بسیاری جلب آن شود. در نتیجه فعالان حقوق زنان در شبکه‌های اجتماعی نیز فرصت به دست آمده را مغتنم شمردند و حرکتی مدنی حول محور آن شکل دادند. ابتدا صفحه فیسبوکی همسری از طرفدارانش خواست تا طوماری را امضا کنند که خطاب به الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رییس‌جمهور نوشته  و از او خواسته شده بود تا بنابر امکانات و قدرت قانونی خویش لایحه‌ای تنظیم کند تا به این ماده ناعادلانه رسیدگی و تغییری در وضعیت سفر زنان ایرانی حاصل شود. جمع‌آوری امضا برای این طومار که تقریبا با شروع پاییز آغاز شد، در کمتر از پنج روز توانست بیش از ده هزار امضا جمع‌آوری کند.  این حرکت آنقدر عمق و سرعت یافت که شهین‌دخت‌ مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان را مجبور به واکنش در این‌باره کرد. او اعلام کرد که اقداماتی برای رسیدگی به این درخواست آغاز شده است.

C:\Users\HABIB\Desktop\۱.۳.jpg

چند روز پس از آغاز امضاگیری، اما باز رنگ و لعاب تازه‌ای به این کمپین نوپا دمیده شد. مسیح علی‌نژاد و کمپین آزادی‌های یواشکی به آن پیوستند و مسیح در پستی فیسبوکی خطاب به مردان ایرانی گفت این‌بار نوبت آن‌هاست و وقت آن است که مردان ایرانی به محضرهای دادگستری رفته و این حق طبیعی زنان را به آن‌ها بازگردانند. این دعوت هم با استقبال قابل توجهی رو به رو شد و صفحه فیسبوک آزادی‌های یواشکی امروز پر است از عکس مردانی که با افتخار این حق مسلم زنان را به آن‌ها بازگردانده‌اند. به این امید که چنین حرکت پرقدرتی هر چه زودتر فراگیر شود و مردان ایرانی بیشتری، شخصا به مصاف قوانین تبعیض‌آمیز و ناعادلانه بروند، و حقوق مسلم زنان را به عزیزان‌شان بازگردانند.

C:\Users\HABIB\Desktop\۱.۲.jpg

در رابطه با این موضوع آموزشکده توانا نیز وبیناری با حضور خانم مهرانگیز کار، مبارز خستگی‌ناپذیر حقوق بشر و حقوق زنان برگزار خواهد کرد و از علاقه‌مندان دعوت به عمل می‌آورد تا در این وبینار حضور بهم رسانند. این وبینار «ممنوعیت خروج زنان متاهل از کشور» نام دارد، و جمعه، دهم مهر ماه ساعت ۸ شب به وقت تهران، برگزار می‌شود. شما نیز اگر به حضور در این وبینار علاقه دارید، با کلیک کردن بر این لینک به راحتی می‌توانید  ثبت‌نام کنید.

 

C:\Users\HABIB\Desktop\۱.۱.jpg

انتشارات بیشتر ...