Search

English

مسعود کاظمی؛ روزنامه‌نگاری بیش‌تر از یک نفر

«می‌خواهم همیشه روزنامه‌نگار بمانم. نمی‌خواهم روابط عمومی‌چی باشم. از همه فحش می‌خوریم و بدهکار آحاد ملت، اصول‌گرا، اصلاح‌طلب و برانداز هستیم. نه امنیتی داریم و نه آرامشی. با همه این‌ها اگر زدوبند نکنی، حداقل‌های معیشت هم برای‌ات فراهم نیست. چه کنیم؟»

این توییتی از مسعود کاظمی، خبرنگار و روزنامه‌نگار باسابقه ایرانی، است که در مطبوعات وابسته به جریان اصلاح‌طلب چون روزنامه شرق قلم می‌زد. او عصر روز دوشنبه، چهاردهم آبان‌ ۱۳۹۷، در منزل خود در تهران بازداشت شد.

خبر بازداشت این روزنامه‌نگار ۳۹ ساله را نامزد او، شیما تدریسی، در فضای توییتر منتشر کرد. این خبر بلافاصله با هشتگ مسعود کاظمی، یکی از پربازدیدترین اخبار در شبکه‌های اجتماعی و تیتر خبرگزاری‌های مختلف ایرانی در داخل و خارج از ایران شد.

مسعود کاظمی پس از جریاناتی چون پرداخت پول به مریم شریعتمداری، از دختران خیابان انقلاب، توسط اصلاح‌طلبان و جلسات جنجالی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و انتخابات درونی و گزینشی این شورا، به نقد تند جریان موسوم به اصلاح‌طلبی پرداخت و گفت که «باور اصلاحات» کارکردش را از دست داده است. او هم‌زمان تلاش می‌کرد از جریان روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب، که اخیرا بسیار مورد انتقاد قرار می‌گیرند، برائت جوید.

کاظمی پس از بازداشت صبا آذرپیک، دیگر روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب، و پس از کسب رای اعتماد محمد شریعتمداری از مجلس شورای اسلامی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سلسله توییت‌هایی درباره فساد در وزارتخانه «صمت» را به حمایت از آذرپیک منتشر کرد.

توییت شیما تدریسی، نامزد مسعود کاظمی

علت بازداشت و نهاد بازداشت‌کننده این روزنامه‌نگار مشخص نیست. وی یکی از افراد بازداشت‌شده در موج اخیر بازداشت روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و فعالان مدنی در پاییز ۱۳۹۷ است. از این میان می‌توان به بازداشت فعالانی چون نجمه واحدی، هدی عمید، مریم آزاد، رضوانه محمدی و پویان خوشحال اشاره کرد.

یک روز پس از بازداشت مسعود کاظمی، خبرگزاری‌ها از احضار گروهی چند نفره از فعالان حوزه زنان، که برخی از آن‌ها سابقا روزنامه‌نگار هم بودند، خبر دادند.

طبق گفته شیما تدریسی، مامورانی که مسعود کاظمی را با خود برده‌اند، بدون ارائه هیچ اظهارنامه کتبی وارد منزل شده و تمامی وسایل او مثل هارد، فلش‌مموری و لپ‌تاپ را ضبط کرده‌اند.

پیش از این هم مسعود کاظمی به دلیل توییت‌های‌اش درباره بازجویی از دختران خردسال رقصنده در مراسم روز زن در برج میلاد تهران و استعفای محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، بسیار مورد آزار، توهین و تهدید کاربران حزب‌اللهی در فضای توییتر قرار گرفته بود.

مسعود کاظمی را همکاران و دوستان‌اش روزنامه‌نگار باشرف و کسی «بیش‌تر از یک نفر» می‌خوانند که اخیرا با انتقاد از دولت دوازدهم، یعنی دولت حسن روحانی، در فضای توییتر به آگاهی‌رسانی و شفاف‌سازی می‌پرداخت. او روز یک‌شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ با قرار کفالت آزاد شد.

انتشارات بیشتر ...