Search

English

لیلی افشار؛ نخستین زن دارای مدرک دکترای گیتار جهان

«گیتار به من که اهل حرف‌زدن نبودم، صدا داد. شد زبان من. برای همین هم اسم گیتارم را گذاشتم لیلی، چون من و گیتارم یکی هستیم.»

.لیلی افشار نوازنده گیتار کلاسیک را نخستین نوازنده زن در جهان می‌دانند که در رشته‌ گیتار کلاسیک دکترا گرفته است. لیلی افشار استاد موسیقی در دانشگاه ممفیس در آمریکا است

لیلی وقتی هفده سال داشت برای تحصیل در رشته‌ موسیقی از ایران به قصد آمریکا خارج شد و در مدرسه‌ موسیقی بوستون ثبت‌نام کرد. لیلی افشار از ده‌سالگی با گیتار آشنا شد.

لیلی افشار هجدهم اسفندماه سال ۱۳۳۸ در تهران دیده به جهان گشود. او نوه‌ رضا افشار، وزیر راه دوره‌ رضا‌شاه، است. مادربزرگ لیلی تار می‌نواخت و پدرش نیز با نواختن ویولن و پیانو آشنا بود و هر دو مشوق او برای آموختن موسیقی بودند.

لیلی ده‌ساله بود که در منزل یکی از اقوامش نوازندگی گیتار را از نزدیک دید و از همان زمان عاشق این ساز موسیقی شد و از همان زمان آموختن گیتار را آغاز کرد. اولین معلم موسیقی‌اش داریوش افراسیابی بود.

پس از سفر به آمریکا برای آموختن موسیقی، لیلی افشار لیسانسش را از کنسرواتوار موسیقی بوستون و فوق لیسانسش را در نوازندگی گیتار از کنسرواتوار موسیقی نیوانگلند دریافت کرد که استادش در این زمان «نیل اندرسون» بود. افشار بعدها دکترایش را زیر نظر «بروس هولزمن» از دانشگاه فلوریدا اخذ کرد. افشار تابستان‌ها هم به آموختن گیتار ادامه داد و تحصیل گیتار را در «بنف» کانادا، «اسپن» آمریکا و «سینا» در ایتالیا زیر نظر «اسکار قیگیا» پی گرفت.

در رشته‌ گیتار کلاسیک دکترا گرفته است

لیلی افشار در سال ۱۹۸۹ موفق به دریافت مدرک دکترای گیتار شد و همزمان هم به عضویت هیئت علمی دانشگاه ممفیس درآمد.

لیلی افشار می‌گوید زمانی که از ایران خارج شد گمان داشت که مدت کوتاهی در آمریکا خواهد ماند از این‌رو به صورت بسیار فشرده به فراگیری موسیقی پرداخت. او می‌گوید حتی یک سال اول فرصت نکرد که با پدرش تماسی بگیرد.

لیلی افشار پس از پایان دبیرستان از ایران خارج شد تا موسیقی بخواند و پس از پایان درس به ایران بازگردد اما وقوع انقلاب اسلامی موجب شد که افشار در آمریکا ماندگار شود.

با اینکه افشار به ایران سفر می‌کند اما می‌گوید که به فکر بازگشت همیشگی به ایران نیست:

«خيال ندارم برای همیشه به ايران برگردم. از كارم در آمريكا خیلی راضی هستم و اينجا فعاليت كنسرت و تدريسم زياد است … ولی خوشحالم كه می‌توانم هر سال به ایران بازگردم و با شاگردانم و مردم ايران ملاقات داشته باشم و كار كنم.»

افشار در ایران هم برنامه اجرا می‌کند اما معتقد است اجرای برنامه در ایران و خارج از ایران تفاوت‌هایی هم دارد:

«از نظر لباس و صحنه فرق دارد. پچ‌پچ در ايران زياد است و مردم فيلم می‌گيرند. در خارج لباسم آزاد است، پچ‌پچ نيست و كسي اجازه فيلم‌برداری يا عكس‌گرفتن ندارد، در خارج تماشاچی‌ها قانون‌ها را بيشتر رعايت می‌كنند تا در ايران.»

گیتار لیلی افشار یکی از بهترین و گران‌ترین گیتارهای دنیا است

گیتار افشار از بهترین و گران‌ترین گیتارهای جهان است و قیمت آن چیزی حدود پانزده‌هزار دلار است.

لیلی افشار یکی از نوازندگان بین‌المللی گیتار بود که برای نواختن در حضور آندرس سگووِیا در کلاس‌های پیش‌رفته‌ او در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انتخاب شد. لیلی افشار دوست دارد که به او لقب سگوویای ایران بدهند.

«هدفم این بود که با یادگرفتن از استادانی چون «آندرس سگووِیا» بشوم یک گیتاریست خوب و بعد به ایران بازگردم گیتار تدریس کنم. در رویاهای خودم می‌دیدم که گیتاریست خوبی شدم و به همه شهرهای ایران سفر می‌کنم و علاوه بر کنسرت کارگاه‌های گیتار برگزار می‌کنم.» زمانی که لیلی افشار شاگرد سگوویا شد این استاد بزرگ موسیقی به لیلی گفت که روح «فلامنکو» در او جریان دارد. پیش‌بینی استاد درست در‌آمد و رسانه‌های آمریکایی او را یکی از برجسته‌ترین گیتاریست‌ها جهان می‌دانند.

لیلی افشار در حال نواختن برای آندرس سگوویا- ۱۹۸۶

لیلی افشار کنسرت‌های بسیاری در سراسر جهان برگزار می‌کند. مقاله‌های او در زمینه موسیقی و گیتار در بسیاری از نشریات معتبر جهان و به زبان‌های مختلف منتشر شده است. لیلی افشار به‌ عنوان بهترین گیتاریست کلاسیک زن برنده جایزه اول «ارویل ایچ.گیبسن» شده است.

لیلی افشار جوایز معتبر بسیاری را از آن خود کرده است.

از جوایز بسیار او می‌توان به جایزه استاد برجسته دانشگاه ممفیس در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه سالانه نوازنده برتر گیتار در دوره‌های دهم، یازدهم و دوازدهم، برنده جایزه الیور اچ گیبسون در سال ۲۰۰۰ برای بهترین نوازنده زن گیتار کلاسیک، برنده جایزه ممفیس چاپتر از طرف آکادمی ملی هنر و دانش آمریکا، برنده جایزه هنر تنسی در رشته موسیقی، برنده جایزه ملی هنر، برنده جایزه اول انجمن گیتار آمریکا، برنده جایزه بزرگ جشنواره موسیقی اسپن، برنده جایزه اول انجمن ملی مدرسین موسیقی، برنده جایزه اول انجمن ملی مدرسین سازه‌های زهی و عضویت در بین دوازده گیتارنواز برجسته جهان برای نوازندگی در گروه آندرس سگوویا اشاره کرد.

به‌ عنوان بهترین گیتاریست کلاسیک زن برنده جایزه اول «ارویل ایچ.گیبسن» شده است

از آلبوم‌های موسیقی او می‌توان به آلبوم‌های «مسخ»، «ساغر»، «گداز در نوا»، «هزار و یک شب» و «باخ برای گیتار کلاسیک» اشاره کرد.

لیلی افشار می‌گوید که برنامه‌ای برای زندگی در ایران ندارد اما شاید بعد از بازنشستگی از دانشگاه ممفیس برای ادامه زندگی به ایران بازگردد.

انتشارات بیشتر ...