Search

English

نگاهی به توقع خامنه‌ای از ثروتمندان!

آیت الله خامنه‌ای در یکی از دروس فقهی خود در اسفند ۱۳۹۷ از ثروتمندان خواست به نیازمندان کمک کنند و مال زیاد را از خود دور کنند. او با تکیه بر روایتی از امام ششم شیعیان، خواستار آن شد که ثروتمندان «در راه خدا انفاق کنند».

خامنه‌ای در سخنان خود اذعان کرد که برخی افراد متمول نزد او می‌آیند و از او می‌خواهند که به افراد نیازمند کمک شود، اما خامنه‌ای از آن‌ها می‌خواهد خودشان این کمک را انجام دهند.

خود خامنه‌ای در‌این‌باره می‌گوید: «بعضی‌ها متمکّن هم هستند، [امّا] می‌آیند پیش ما ــ چون پول بیت‌المال دست ما است، از ما می‌خواهند ــ که مثلاً فرض کنید فلان کس محتاج است، شما یک پولی بدهید؛ خب بابا، خودت که پول داری، بده! اگر چنانچه نتوانستی، بعد بیا سراغ بیت‌المال. یعنی بعضی‌ها سخت‌شان است که از خودشان بکَنند و در راه خدا انفاق کنند. حضرت اینجا می‌فرمایند که این پول زیاد را، این مال زیاد را هر جور که میتوانی، از خودت دور کن. البتّه هر جور که می‌توانی، یعنی به این صورت که به برادران مؤمنت بدهی و قضاء حوائج آنها را بکنی».

نکته مهم در این سخنان خامنه‌ای این است که او به طور تلویحی خود را در عِداد متمول‌ها و افراد متمکن ندانسته و خود را نگهبان بیت‌المال می‌خواند. این در حالی‌ست که واقعیت موجود، بر داوری‌های دیگری شهادت می‌دهند.

در ۱۸ آذر ۱۳۹۷ بود که وزارت خارجه آمریکا در پیامی توییتری درباره ثروت خامنه‌ای نوشت: ««امروز روز جهانی مبارزه با فساد است. با تاسف برای مردم ایران، حکومت آن‌ها مملو از ریاکاران فاسد است. یکی از آنها آیت‌الله خامنه‌ای است که یک صندوق سرمایه معاف از مالیات با میلیاردها دلار ثروت دارد. او که مرد مقدسی خوانده می‌شود، املاک اقلیت‌های دینی را می‌بلعد و بعد پول نقد را به سپاه پاسداران منتقل می‌کند».

Image result for ‫امپراتوری مالی خامنه‌ای‬‎

خامنه‌ای شاید هیچ‌گاه در طول زندگی دوران سیاسی خود تصور نمی‌کرد بتواند با مصادره اموال، چنین ثروت افسانه‌ای به هم بزند

به صورتی کاملا روشن، توییت وزارت خارجه آمریکا به نهاد «ستاد اجرایی فرمان امام» اشاره می‌کند. ستادی که در آخرین ماه‌های حیات آیت‌الله خمینی تشکیل شد و هدف از تشکیل آنِ «شناسایی و مصادره اموال وابستگان به رژیم شاهنشاهی» بود. این ستاد از جمله و به عنوان نمونه اموال بهاییان – حتی منازل شخصی – را از دست آن‌ها در می‌آورد و آن را به حساب ستاد منتقل می‌کرد.

خبرگزاری رویترز در تحقیق ویژه‌ای که چندسال پیش پیرامون این ستاد صورت داد، درباره آن به این نکته اشاره کرد که قدرت عظیم این ستاد از طریق «مصادره اموال بهاییان یا تجار یا ایرانیان خارج از کشور بدست آمده است. بنا به این تحقیق شش ماهه، این ستاد، «امتیازی انحصاری برای مصادره اموال» دارد. چنانکه در دادگاه‌های ایران ادعا می‌کند که این املاک متروکه هستند و پس از آن املاک را یا در مزایده به فروش می‌رساند یا معادل قیمت آن را از همان صاحب ملک می‌گیرد.

براساس گزارش رویترز که در سال ۱۳۹۲ منتشر شد، این نهاد زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی، دست‌کم۹۵ میلیارد دلار ثروت دارد. نهادی که از هرگونه نظارتی بری است و در واقع هیچ کس «جرات» طرح مسئله نظارت بر آن را ندارد.

«محسن صفایی فراهانی» که از مدیران اقتصادی جمهوری اسلامی بوده استِ، پیش از این گفته بود از «مهم‌ترین عوامل فساد در کشور»، نهادهایی هستند که از رانت‌‌های گسترده حکومتی بهره می‌برند و هیچ نظارتی از سوی نهادهای دولتی بر آنان وجود ندارد و درواقع نمی‌تواند وجود داشته باشد. او «ستاد اجرایی فرمان امام» را از جمله این نهادها دانسته بود که به هیچ وجه «اجازه کنترل و حسابرسی» نمی‌دهند و خیلی از آن‌ها مالیاتی نیز به دولت پرداخت نمی‌کنند.

آیت الله خامنه‌ای در نظر ندارد که طبق روایت «امام صادق»، از ثروت گسترده خود در «ستاد اجرایی فرمان امام»، «در راه خدا»، انفاق کند؟!

 

انتشارات بیشتر ...