Search

English

نکات مهم تغذیه‌ای برای سلامت دستگاه گوارش

پادکست این برنامه را از اینجا بشنوید.

توانا- دستگاه گوارش نقش بسیار مهمی در سلامتی کل بدن ایفا می‌کند. نقش اصلی دستگاه گوارش دریافت غذا و تبدیل آن به انرژی و مواد مغذی برای سایر ارگان‌ها و دفع زوائد باقیمانده از بدن است.

 

غذا‌هایی که می‌خورید شامل نان، گوشت و سبزی‌ها باید مواد مغذی را به بدن‌تان برسانند؛ بنابراین آن‌ها قبل از این‌که توسط خون جذب‌ شده و به کل سلول‌های بدن برسند باید به مولکول‌های کوچک‌تر مغذی شکسته شوند که به آن هضم می‌گویند.

هضم فرایندی است که دستگاه گوارش غذاها و نوشیدنی‌ها را به ذرات کوچک‌تر تقسیم می‌کند تا بدن بتواند از آن‌ها برای سوخت‌وساز، تغذیه سلول‌ها و تأمین انرژی استفاده کند.

تغذیه مناسب برای داشتن یک سیستم گوارشی سالم

۱- غلات تصفیه نشده از قبیل نان و ماکارونی سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای‌، گندم‌ سیاه، جوی دو سر و غیره مصرف کنید. همه این‌ها منابعی سرشار از فیبر هستند که کمک شایانی به هضم می‌کنند.

۲- از پروتئین‌های گیاهی در دستور غذای اصلی‌تان به‌جای گوشت استفاده کنید. سعی کنید کلیه غلات کامل را همراه با حبوبات مصرف کنید مثلا برنج قهوه‌ای‌ همراه عدس یا نخود. از لوبیا نیز برای کمک به روده برای هضم بهتر استفاده کنید.

مصرف دانه‌های روغنی نیز به همان نسبت حبوبات و غلات توصیه می‌شود.

 

۳- ماهی بخورید به‌خصوص ماهی‌هایی مانند قزل‌آلا، شاه‌ماهی و سالمون که سرشار از اُمگا۳ هستند. امگا۳ نقش حیاتی در حصول اطمینان به هضم کامل و عملکرد روده سالم ایفا می‌کند.

 

۴- روزی سه عدد میوه با پوست بخورید.

۵-  برای آرامش دستگاه گوارش چای رازیانه بنوشید.

۶- از غذاهای سرخ‌شده دوری‌کنید.

۷- آجیل به‌خصوص خانواده بادام و ترجیحا گردو  را که حاوی امگا۳ است، بیش‌تر مصرف کنید.

 

۸- به آنچه دستگاه گوارش برای تغذیه سالم می‌خواهد پاسخ مناسب دهید و از روش‌های صحیح پخت‌وپز که شامل آب‌پز کردن، گریل کردن و پختن می‌شود استفاده کنید.

۹- پنج و یا شش نوع سبزی در طول روز مصرف کنید. سبزی‌ها کمک شایانی به هضم دستگاه گوارش می‌کنند. از سبزی‌هایی که باعث ورم معده و تولید گاز زیادی در معده‌تان می‌شوند دوری‌کنید.

 

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در رابطه با متابولیسم و تغذیه به این پادکست مراجعه کنید.

با تشکر از توجه و همراهی‌تان، از شما دعوت می‌کنم از طریق پادکست توانا پیگیر برنامه‌های «ورزش، تغذیه، سلامتی» باشید.

منبع:

-“Eating tips for a healthier digestive system”,healthy and natural world. (Accessed on 13 August 2014)

 

انتشارات بیشتر ...