Search

English

چند نکته ساده برای کاهش سریع وزن پس از بارداری

پادکست این برنامه را از اینجا بشنوید.

توانا- افزایش وزن در دوران حاملگی اجتناب‌ناپذیر است. هر زنی دوست دارد که بچه‌دار شود و اولین نکته‌ای که با آن روبرو خواهد شد و باید آن را بپذیرد افزایش وزن است. این یک فرآیند نرمال و طبیعی است که پذیرش آن، بارداری را برای‌تان آسان‌تر می‌سازد. تمام مادرانی که می‌خواهند بچه داشته باشند وارد یک دوره پراسترس می‌شوند و تمام سیستم بدن‌شان تغییر می‌کند، اگر شما در این موقعیت هستید آن را احساس خواهید کرد.

 

غذا خوردن در زمان بارداری بسیار مهم است نه‌تنها برای شما بلکه برای کودک‌تان، به‌خصوص برای مغذی کردن پستان‌ها  به این معنا که در این دوران داشتن رژیم غذایی اصلا صحیح نیست. بدن شما نیاز به غذای کافی دارد تا بتواند به رشد، بازسازی و تغذیه کودک کمک کند. اگر به‌تازگی مادر شده‌اید و با مشکل کم کردن وزن مواجه‌اید و یا اگر می‌خواهید به‌زودی مادر بشوید و نیاز به دانستن این مسئله دارید! ما به شما چند راهنمایی کوچک برای کاهش سریع وزن بعد از بارداری خواهیم گفت.

مهم این است که بدانیم این مسأله یک ‌شبه اتفاق نمی‌افتد و نیاز به رعایت کردن یک‌سری عادات درست دارد!

چند نکته ساده برای کاهش سریع وزن پس از بارداری

۱ـ تداوم تغذیه کودک با شیر مادر

کودک به شیر مادر نیاز دارد و شما نیز باید مراقب آنچه می‌خورید باشید. یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین و مواد معدنی که بسیار مهم است. مداومت در تغذیه با شیر مادر، علاوه بر مزایایی که برای کودک دارد به شما برای سرعت کاهش وزن کمک می‌کند زیرا هر بار شیردهی در طول روز بدن شما را وادار می‌کند تا بیش‌تر از ۵۰۰ کالری بسوزا

 

۲ـ برنامه‌ریزی کنید

پس از دریافت برنامه کاهش وزن‌تان برای شروع عجله‌ای‌ نداشته باشید، چند روز صبر کنید تا بدن با تغییرات جدید کنار بیاید که این امر می‌تواند در درازمدت به شما کمک کند. اگر از ابتدا چیزی را نادرست انجام بدهید، می‌تواند شما را به دردسر بیندازد و کاهش وزن را سخت‌تر کند. تغذیه درست داشته باشید که در این صورت شیر خواهید داشت و می‌توانید به تغذیه کودک با شیر خودتان ادامه دهید.

۳ـ وعده‌های غذایی کوچک بخورید

صبحانه و یا هیچ وعده غذایی را حذف نکنید، به‌جای آن غذای‌تان را تقسیم کنید و در وعده‌های بیش‌تر بخورید. ترجیحا یک وعده غذایی بزرگ در صبح و یک میان وعده در طول روز داشته باشید. این کار کالری مورد نیازتان را تأمین می‌کند و به سوخت‌وساز بدن‌تان نیز کمک می‌کند.

۴ـ ورزش کنید

اگر به‌تازگی مادر شده‌اید این بدین معنی نیست که ورزش را متوقف کنید. با تمرین‌های سبک و حرکات کششی ورزش را شروع کنید، اما این کار را سه هفته پس از زایمان انجام دهید. به‌تدریج می‌توانید سختی و زمان ورزش‌ها را افزایش دهید که این کار در واقع به بهبود بدن‌تان کمک می‌کند. البته یک هفته پس از زایمان می‌توانید هر روز ۲۰دقیقه پیاده‌روی سبک داشته باشید.

 

۵ـ غذاهای سالم بخورید

تا جایی که می‌توانید از خوردن هله‌هوله خودداری کنید و غذاهای سالم همراه با میوه و سبزی‌ بخورید. این کار سوخت‌وساز طبیعی بدن‌تان را بالا می‌برد و سریع‌تر وزن از دست خواهید داد.

 

۶ـ مثبت فکر کنید

اجازه ندهید افسردگی به سراغ‌تان بیاید، همه چیز تغییر می‌کند اگر قوی باشید و باید شرایط بدن‌تان را برای مدتی بپذیرید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا هر چه سریع‌تر آمادگی خود را برای شروع ورزش به دست آورید.

۷- از همسرتان کمک بخواهید

اغلب خانم‌ها به این نکته بی‌توجه هستند. اگر شما این نیاز را احساس می‌کنید، حتما به همسرتان بگویید که اغلب اوقات چه‌ کاری می‌تواند برای‌تان انجام دهد. از او بخواهید که شما را تشویق و همراهی کند و در هنگام راه رفتن با شما قدم بزند، این کار حتی رابطه شما را قوی‌تر می‌کند!

 

با تشکر از توجه و همراهی‌تان شما را دعوت می‌کنم از طریق پادکست توانا پیگیر برنامه‌های «ورزش، تغذیه، و سلامتی» باشید.

منبع:

-“how to lose weight fast after pregnancy”,alldaychic. (Accessed on 5 December  2014)

 

 

انتشارات بیشتر ...