Search

English

وندی تسائو عروسک‌های باربی را تمثالی از زنان قهرمان می‌کند

وندی تسائو، مادری هنرمند تغییر چهره بزرگی در عروسک‌های باربی می‌دهد. او نه تنها چهره که شخصیت و هویت آنها را متحول می‌کند. وندی در سال ۲۰۰۷ کارگاه کوچک عروسک سازی‌اش را راه‌اندازی کرد. او تصمیم گرفته بود تا تصویری واقعی از شخصیت‌های بیرونی در عروسک‌ها به نمایش بگذارد و اسباب‌بازی‌هایی بیافریند که کودکان از بازی کردن با آنها لذت می‌برند. عروسک‌هایی که براساس نقاشی‌های زیبای کودکان درست شده بودند. اما کارگاه وی در این نقطه متوقف نشد. او بعد از اینکه از کارهای سونیا سینگ و تغییر چهره عروسک‌ها به شخصیت‌هایی معمولی آگاه شد تصمیم گرفت آرایش و لباس‌های اغراق شده باربی‌ها را پاک کرده و لباس‌های مناسب برای بازی در فضای بیرون از خانه و انجام فعالیت‌های روزانه به تن آنها کند.

از هنرهای تسائو ساخت عروسک‌هایی براساس شخصیت‌های مشهور و واقعی چون ملاله یوسف‌زی (برنده جایزه صلح نوبل و فعال حق تحصیل پاکستانی)، واریس دیری (فعال اجتماعی علیه ختنه زنان و مدل فشن)، روبرتا باندر (نخستین زن فضانورد کانادایی) و جی‌کی رولینگ (نویسنده مشهور هری‌پاتر) و فریدا خالو (نقاش مشهور امریکای لاتین) است. او درباره کارهایش می‌گوید: «درباره نقش عروسک‌ها در زندگی کودکان نگران بودم، اینکه آیا عروسک‌ها می‌توانند چیزی بیش از اسباب‌بازی‌های مد روز بازار و اشیایی جنسی و اغراق شده باشند؟ آیا می‌توانیم زندگی دختران کوچک را با عروسک‌ها متاثر کنیم؟» همین موضوع سبب شد تا او کارش را جدی‌تر پیش گیرد و از قهرمانان واقعی عروسک بسازد. تسائو درباره توضیح بیشتر درباره پروژه‌هایش می‌گوید: «شاید کودکی نتواند این نقش‌ها را ستایش کند چرا که عروسک‌ها افرادی بزرگسال و مشهور هستند. شاید نیاز داشته باشیم به کودکان نشان دهیم که این آدم‌ها هم روزی کودک بودند.»

وندی تسائو عروسک‌هایش را در وب‌سایت‌اش به فروش گذاشته است و هر کدام از آنها قیمتی مابین ۹۰ تا ۱۴۰ دلار دارند. پروژه او «استدیو کوچک کودکان» یا “Child’s Own Studio” نام دارد. او می‌گوید از زمان راه‌اندازی این پروژه با این موضوع آشنایی دارد که عروسک‌ها منبع امنیت، معنابخشی و آرامش برای کودکان هستند. کودکان با شخصیت‌های خیالی و دیزنی و هالیوودی آشنایی دارند اما آدم‌هایی واقعی و قهرمان با شجاعت، دانایی و هوشی سرشار وجود دارند که می‌توانند همانقدر الهام‌بخش باشند.

او می‌گوید که به عنوان یک مادر دوست دارد «فرزندش با شخصیت‌های واقعی چون ملاله یا جی‌کی‌رولینگ حرف بزند.»

انتشارات بیشتر ...