Search

English

ادریان کیوان پاسدار، فوتبالیستی که بازیگر شد

 توانا-ادریان کیوان پاسدار در سی‌ام آوریل  ۱۹۶۵ در پیتزفیلد ماساچوست دیده جهان گشود. پدرش همایون پاسدار، ایرانی و جراج قلب بود و مادرش رزمری نویسنده‌ای آلمانی-روسی بود.مادر پیش از نویسندگی و پیش از این‌که به معلمی روبیاورد، پرستار بود. کودکی و نوجوانی ادریان در پنسلوانیا گذشت. او ابتدا به فوتبال رو آورد و با دریافت بروسیه از دانشگاه فلوریدا در رشته‌ی فوتبال آمریکایی به تحصیل پرداخت اما تصادفی سخت موجب شد که که مدتی بر روی صندلی چرخ‌دار بنشیند. این حادثه او را از عالم فوتبال برای همیشه دور کرد. او به بازی‌گری رو آورد. او دانشگاه را رها کرد و عنوان نورپرداز، صدابردار و طراح صحنه با یک گروه تئاتر فعالیت هنری خود را آغاز کرد.

Pasdar at ComicCon, July 2008

او در سال ۱۹۸۶ اولین حضور خود را در عالم بازیگری تجربه کرد. در این زمان ادریان تنها نوزده سال داشت که در کنار «تام کروز» هنرپیشه‌ی معروف هالیوود و در فیلم سینمایی «تاپ گان» (Top Gun) و به کارگردانی تونی اسکات به ایفای نقش پرداخت. این فیلم سرآغازی باشکوه برای ادریان به حساب می‌آمد که باعث شد او در همان سال در دو فیلم سینمایی دیگر به نام‌های «خیابان‌های طلا» (Streets Of Gold) و هم‌چنین «نوزادان خورشیدی» (Solarbabies) نقش بازی کند. تا سال ۱۹۸۷ ادریان بازی در دو فیلم دیگر سینمایی به نام‌های «ساخت آمریکا» و «نزدیکی تاریکی» در کارنامه‌ی خود ثبت کرد و پس از این به تجربه‌ی بازی در تلویزیون آمریکا روی آورد. ادریان در سال ۱۹۸۸ یک نقش کوتاه تلویزیونی کوتاه تجربه کرد و با مجموعه‌ی تلویزیونی «تاتر آمریکایی» به یک بازیگر تلویزیونی هم تبدیل شد. ادریان دهه‌ی نود را با بازی در فیلم سینمایی «علائم حیاتی» شروع کرد و با ایفای نقش در آثاری مانند «روش کارلیتو در کنار آل پاچینو و شان پن این دهه را به پایان برد.

Adrian Pasdar at Season Three Premiere Party, Edison L.A., Downtown Los Angeles - Sept. 7, 2008

این هنرپیشه‌ در سال ۲۰۰۱ در فیلم سینمایی «روز بزرگ» بازیگری کرد و پس از آن با عالم سینما خداحافظی کرد و به شکلی جدی وارد فضای تلویزیون شد. او بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳ در هجده سریال تلویزیونی و همین‌طور پنج فیلم تلویزیونی ایفای نقش کرد. از مهمترین آثار این هنرپیشه‌ی ایرانی آمریکایی می‌توان به مجموعه‌ی تلویزیونی معروف «قهرمانان» (Heroes) اشاره کرد. این سریال تلویزیونی که بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی پخش می‌شد، دو بار در مراسم «گلدن گلوب» نامزد دریافت جایزه شد. ادریان پاسدار برای ایفای نقش در سریال «قهرمانان» در مراسم اهدای جوایز آکادمی فیلم‌های تخیلی، فانتزی و ترسناک و جشنواره تلویزیونی مونته کارلو نامزد دریافت جوایز به‌ترین بازگر نقش مکمل مرد شد. ادریان پاسدار تا هم‌اکنون در بیش از ۶۴ فیلم سینمایی، فیلم تلویزیونی و سریال‌های تلویزیونی ایفای نقش کرده است. او در سال ۲۰۰۰ با ساخت فیلم «سیمان» کارگردانی سینما را نیز تجربه کرد. او برای فیلم سیمان موفق به دریافت جایزه‌ی به‌ترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم «انجل‌سیتی» و جایزه‌ی بزرگ جشنواره «وردفست هاستن» شد.

Natalie Maines in Austin, Texas 2006

او در گفت‌وگویی درباره‌ی ساخت این فیلم گفته است که این فیلم سینمایی را با هر ذره از انرژی و هر قطره از پولی که  داشته ساخته است. ادریان در سال ۲۰۰۰ با ناتالی مینز، خواننده و آهنگ‌ساز آمریکایی که بیش‌تر به خاطر حصورش در گروه کانتری دیکسی چیکس شهرت دارد ازدواج کرد و از او دو فرزند دارد.

انتشارات بیشتر ...