Search

English

یاسین جمالی؛ شجاعت محبوس در اوین

«متهمان این پرونده به دنبال براندازی حکومت ایران بوده‌اند.» این از جمله جملاتی است که سپاه پاسداران در توضیح اتهامات یاسین جمالی کسرینه و یاران او آورد. کسانی که به گفته منابع حقوق بشری در زمینه‌های «شعارنویسی، پول‌نویسی، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و پخش تراکت» علیه جمهوری اسلامی فعالیت می‌کردند و در نقاط مختلف ایران فعال بودند. شخص یاسین جمالی مشخصا در شهر تربت حیدریه توسط پلیس این شهر بازداشت شد. او در تیر ۱۳۹۸ بازداشت شد و پس از انتقال به زندان قم نهایتا به زندان اوین منتقل شد.

یکی از خبرگزاری‌های حقوق بشری درباره بازداشت یاسین جمالی نوشته بود: «آقای جمالی روز سوم تیرماه، توسط ۱۱ مامور امنیتی در تربت حیدریه بازداشت و یک شب را در راهروی پلیس امنیت این شهر با دستبند و پابند به صندلی بسته‌شده بود که روز چهارم تیرماه پس از حضور در شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تربت حیدریه و صدور قرار بازداشت موقت یک ماه، تحت‌الحفظ توسط سه مامور مسلح امنیتی به شهرستان قم منتقل می‌شود.» 

یاسین جمالی در شهریور ۱۳۹۸ به قید وثیقه آزاد شد. او که فعال سیاسی پادشاهی‌خواه بود در کنار دیگر یاران پادشاهی‌خواه خود در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی صلواتی در دی ۱۳۹۸ محاکمه شد. مشخصا یاسین جمالی بابت دو اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال و شش ماه حبس، بابت اتهام «توهین به مقدسات» به پنج سال و شش ماه حبس و و بابت اتهام «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری» به دو سال و شش ماه و برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و یک ماه حبس تعزیری» محکوم شد

در اردیبهشت ۱۳۹۹ در دادگاه تجدیدنظر، این حکم کاملا ضد حقوق بشری علیه یاسین جمالی عینا تایید شد و با توجه به اعمال ماده ۱۳۴، مجازات اشد یعنی بایستی پنج سال و شش ماه زندان به یاسین جمالی تحمیل شد.

بنا به گفته برخی از منابع حقوق بشری در خرداد ۱۳۹۹ یاسین جمالی تلاش کرد به همراه یکی دیگر از یاران خود یعنی مهدی سیفی از طریق مرزهای غربی کشور به صورت غیرقانونی از کشور خارج شده و به ترکیه بروند که در ارومیه، بازداشت شده و به زندان این شهر منتقل شدند.

یاسین جمالی سپس از زندان ارومیه به زندان اوین در تهران منتقل شد و اکنون دوران حبس خود را در این زندان می‌گذراند. دورانی که راحت و آسان نمی‌گذرد. از جمله در آذر ۱۳۹۹، او به همراه ۴۲ زندانی دیگر بیانیه‌ای نوشت و از بی‌توجهی به جان زندانیان نوشتند.

این زندانیان که در بند ۸ زندان اوین محبوس بودند، در این بیانیه‌ از فریب‌ افکار عمومی توسط «رسانه‌های دروغ‌پرداز» به شدت انتقاد کرده و در توصیف وضعیت خود از «سونامی مرگ» نوشتند: «با نگاهی به شرایط زندان‌ها و چگونگی زیست زندانیان در ایران، به روشنی می‌توان به میزان مرگ‌آوری ویروس کرونا در چنین مکانی پی برد: فضایی محدود و انبوهی زندانیان؛ بی آنکه از امکانات بهداشتی پیشگیرانه و رعایت فاصله‌ی اجتماعی برخوردار باشند؛ بی هیچ اختیاری برای مراقبت از خود؛ زیر فشارهای گوناگون روانی از جمله نگرانی از سلامت عزیزانشان در بیرون زندان و…  با وجود این شرایط، شیوع جدی‌تر ویروس کرونا در زندان سونامی مرگ پدید خواهد آورد. اما پیداست نهادهای حاکمیت چشمان خود را بر فاجعه‌ای که در راه است بسته‌اند و به فریب افکار عمومی به دست گزارشگران و رسانه‌های دروغ‌پرداز دلخوش داشته‌اند.»

یاسین جمالی به صورت ناعادلانه‌ای دوران حبس و زندان را همچنان در زندان اوین می‌گذراند.

انتشارات بیشتر ...