Search

English

فعال حقوق زنان جای هفتمن رییس‌جمهور آمریکا را می‌گیرد

اندور جکسون یا هریت تابمن! مسئله این است؛ وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید هر دو. این وزارت‌خانه روز چهارشنبه، ۲۰ آوریل برابر با اول اردیبهشت، اعلام کرد که با چاپ تصویر هریت تابمن روی ۲۰ دلاری، تصویر اندرو جکسون را به پشت این اسکناس خواهد برد.

اندور جکسون کیست؟ هریت تابمن چه کسی‌ست؟

جکسون هفتمین رییس‌جمهور آمریکا است، او اصالتا جنوبی بود و نزدیکی بیش‌تری با برده‌داران جنوب آمریکا داشت. در اواسط دوران ریاست‌جمهوری گروهی از مخالفان برده‌داری در شمال آمریکا با استفاده از خدمات پستی آمریکا اعلامیه‌های ضد‌برده‌داری به جنوب جایی که هنوز برده‌داری رواج داشت می‌فرستادند. اندورجکسون هر آنچه که در توان داشت به کار برد تا ارسال این اعلامیه‌ها از طریق پست آمریکا متوقف شود. وقتی جکسون در سال ۱۸۲۹ سرانجام به کاخ‌سفید رفت. هریت تابمن ۹ ساله بود. تابمن در خانواده‌ای برده در ایالت مریلند به دنیا آمد، اما عزم راسخ و تلاش خستگی‌ناپذیرش او را به یکی از ارکان جنبش ضد‌برده‌داری تبدیل کرد. جکسون، مرد سفیدپوست جنوبی که از قضای روزگار برده‌دار هم بود، با زن برده سیاه‌پوست شمالی، تابمن، هیچ‌وجه اشتراکی نداشت اما بالاخره راه این دو روی اسکناس ۲۰ دلاری به هم رسید. تابمن روی اسکناس خواهد بود و جکسون به پشت اسکناس می‌رود.

تابمن نمونه زنی‌ست که دنیای خود و دیگران را تغییر داد. او از بردگی گریخت و به جنبش‌ ضدبرداری راه‌آهن سری یا “Underground Railroad” پیوست که وظیفه‌اش کمک به فرار و انتقال مخفیانه بردگان در ایالت‌های جنوبی به ایالت‌های آزاد و کانادا بود. 

او در جنگ‌های داخلی آمریکا که پس از انتخاب آبراهام لینکلن به ریاست جمهوری و در خلال سال‌های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ آمریکا را در کام خود فرو برد، به ارتش ایالات متحده در برابر قوای ائتلاف جنوب کمک فراوانی کرد. در سال‌های پس از جنگ به جنبش حق رای زنان پیوست و سرانجام در سال ۱۹۱۳ درگذشت. کمپین زنان روی ۲۰ دلاری که حرکتی را برای جایگزینی عکس اندور جکسون با یک زن آغاز کرده بود و توانسته بود ۶۰۰ هزار امضا در این مسیر جمع‌آوری کند به هدف خود رسید. هیلاری کلینتون تنها زن حاضر در رقابت برای ریاست‌جمهوری آمریکا و نامزد پیش‌تاز حزب دموکرات در توییت خود، ضمن تحسین این اقدام نوشت: «یک زن، رهبر و مبارز راه آزادی؛ گزینه‌ای بهتر از تابمن برای اسکناس‌های ۲۰ دلاری وجود ندارد.» اسکناس‌های بیست دلاری پس ازاسکنا‌س‌های یک و ۱۰۰ دلاری پرگردش‌ترین اسکناس‌های آمریکا هستند. جکسون از رییس‌جمهورهای تاثیرگذار تاریخ آمریکاست و از به صفر رساندن بدهی خارجی تا افزایش اختیارات ریاست‌جمهوری از اقدامات اوست. 

جک‌ لو، وزیر خزانه‌داری‌ آمریکا همچنین اعلام کرد که طرح اسکانس‌های پنج و ۱۰ دلاری هم تغییر می‌کند. عکس الکساندر همیلتون، اولین وزیرخزانه‌داری آمریکا و از پدران بنیان‌گذار ایالات متحده، روی ۱۰ دلاری باقی می‌ماند اما عکس قهرمانان جنبش حق رأی زنان آمریکا، زنانی چون لوکریشا مات، فعال ضدبرده‌داری و از فعالین حقوق زن در قرن نوزدهم، سوجرنر تروث، فعال سیاه‌پوست ضدبرده‌داری، سوزان بی آنتونی، فعال ضد‌برده‌داری و جنبش حق‌ رأی زنان، الیزابت استنتون، از فعالین حقوق زنان در قرن نوزدهم و آلیس پال، فعال حق رأی زنان،  به پشت اسکناس‌های ۱۰ دلاری اضافه می‌شود. همچنین در حالی‌که عکس آبراهام لینکلن، رئیس جمهور آمریکا، روی پنج دلاری می‌ماند، عکس‌ قهرمان حقوق مدنی آمریکا: الینا روزولت، بانوی اول آمریکا و همسر فرانکلین روزولت، ماریان اندرسون، خواننده، و مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی سیاهان، به پشت این اسکناس اضافه می‌شود. همه این قهرمانان یک وجه مشترک داشته‌اند و آن این‌که در بنای یادبود لینکلن لحظات تاریخی خلق کرده‌اند. ترجمه سخنرانی معروف مارتین لوترکینگ:«رویایی دارم» را که در بنای یادبود لینکن انجام شده است در توانا بخوانید.

 

درباره فمنیسم سیاه و تابمن در کتابخانه توانا بخوانید.

درتوانا درباره مارتین لوترگینگ بخوانید: مارتین لوتر کینگ: مبارزه برای حقوق برابر 

جنبش فمینیستی آمریکا: دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلاری و رفع موانع برای زنان

انتشارات بیشتر ...