Search

English

روحانیت قم و پدیده کرونا

«اکنون روشن شده که [ترامپ] این مرد خبیث و کثیف و شرور شهر مقدس قم به‌عنوان حرم اهل‌بیت، خاستگاه انقلاب اسلامی، پناهگاه شیعیان جهان، مرکز حوزه علمیه و شهر مراجع عظام تقلید و مردم دلاور، قهرمان و ولایت‌مدار را هدف قرار داده و به بهانه پدیده کرونا می‌خواهد ضربه فرهنگی و حیثیتی به قم بزند».

سخنان بالا شوخی و مزاح توییتری نیست؛ بلکه سخنی کاملا جدی از زبان امام جمعه قم و نماینده ولی فقیه در استان قم است؛ محمد سعیدی. همان کسی‌ که پیش از این گفته بود علی خامنه‌ای هنگام تولد «یا علی» گفته بود!

درواقع اکنون و پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، برخی از روحانیون قمی در حال ثبت رکورد جدیدی از سخنان بی‌ربط هستند. سعیدی پس از آنکه مدعی شد کرونا کار ترامپ بوده است و او قم را هدف قرار داده است ادامه داد که: «دشمن می‌خواهد با استفاده از این روش هراسی را در دل‌ها ایجاد کند و قم را شهری ناامن نشان دهد و انتقام همه شکست‌های خود را از قم بگیرد». نماینده ولی فقیه در استان قم در آخر نیز گفت: « هیچ فردی اجازه نمی‌دهد تا دشمن فضای قم را ناامن جلوه دهد و ترامپ خائن و مزدوران داخلی آرزوی شکست قم را به گور خواهند برد».

ولی پرسش اصلی هنوز پابرجاست که کرونا واقعا به ترامپ چه ربطی دارد و چرا محمد سعیدی همچون رییس خود – خامنه‌ای – تلاش می‌کند پشت هر پدیده‌ای دست دشمن را بجوید؟

محمد سعیدی؛ امام جمعه قم که ترامپ را پشت پرده کرونا می‌داند

در این روزهای ابتدایی اسفند ۹۸ که کرونا در ایران مانند یک سیل می‌رود که همه شهرها و روستاها را در بر بگیرد، سخنان عجیب از روحانیون قمی درباره کرونا شنیدن دیگر تبدیل به روندی روزانه شده است. به عنوان نمونه‌ای دیگر می‌توان به سخنان «علی اکبر حسینی‌نژاد» – یکی از متولیان «حرم حضرت معصومه» در قم – اشاره کرد.

در حالیکه بسیاری از متخصصان و ناظران بر این باور هستند که قم مرکز شیوع کرونا در ایران بوده است و نماینده قم در مجلس شورای اسلامی صراحتا از مرگ روزانه پنجاه نفر در قم بر اثر کرونا گفته است، این «متولی حرم»  با تعطیل‌کردن «حرم حضرت معصومه» مخالفت کرد و گفت: «تعطیل کردن حرم چه ضرورتی دارد؟ مردم خودشان باید مراقب باشند. تعطیل کردن حرم پیام تلخی دارد، اینجا پناهگاه مردم است و نشستن مردم در گوشه‌ای از حرم و صحن، مشکلی پیش نمی‌آورد. حالا زائران به ضریح دست نزنند و لمس نکنند و معمولا زائران توجیه هستند و مراعات می‌کنند»!

این سخنان غیرمسئولانه در حالی بیان می‌شوند که به باور بسیاری «زائران حرم» یکی از منابع اصلی شیوع کرونا در ایران بوده‌اند ولی علی‌اکبر حسینی‌نژاد تعطیل‌کردن مراکز زیارتی را نامطلوب می‌داند چون: «ممکن است این کار جو منفی ایجاد کند و مردم را بدتر بی‌پناه کند…مردم با ماسک در نماز جماعت شرکت می‌کنند. مردم وقتی توجیه شوند، خودشان مراعات می‌کنند».

در این میان توصیه برخی از مراجع تقلید برجسته قم نیز مایه شگفتی است. در حالیکه این مراجع می‌توانند از نفوذ خود استفاده کرده و حکومت و دولت را تحت فشار قرار دهند که اقدامات بهداشتی گسترده را در دستور کار قرار دهد، به بیان سخنانی می‌پردازند که بیشتر آن‌ها را مایه ریشخند و تمسخر قرار می‌دهد.

به عنوان نمونه می‌توان به سخنان حسین وحید خراسانی اشاره کرد که درباره مقابله با کرونا می‌گوید: «ضمن رعایت دستورات پزشکی و بهداشتی، هر روز دست خود را روی قلب‌تان بگذارید و هفت مرتبه سوره حمد را قرائت کنید و نیز هر روز صبح و شب هفت مرتبه آیت الکرسی را تا وَهُوَالْعَلِیُّ‌الْعَظِیمُ قرائت نمائید».

حسین وحید خراسانی؛ مرجع تقلید ۹۹ ساله 

به عنوان نمونه‌ای دیگر می‌توان به سخنان مکارم شیرازی اشاره کرد که برای مقابله با این بیماری، در مرحله اول، «توکل بر خداوند» را تجویز می‌کند و در ادامه می‌گوید: «خوب است در تمام خانه‌ها زیارت عاشورا و حدیث کسا خوانده شود، زیرا این دو به همه روحیه می‌دهد و آثار گرانبهایی دارد».

در این میان پدیده طب اسلامی نیز نقش خود را بازی می‌کند و «عباس تبریزیان» – یکی از جنجالی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین چهره‌های این جریان – که پیش از این کتاب پزشکی هاریسون را آتش زده بود، در ابتدا در کانال تلگرامی خود مدعی شد که مسلمانان کرونا نمی‌گیرند ولی پس از اینکه کرونا به جان قم افتاد و جان مسلمانان را گرفت به تجویز راهکارهایی روی آورد که مایه ریشخند بسیاری از مخاطبان شد؛ خصوصا یکی از توصیه‌های او که در آن برای مقابله با کرونا گفته بود: «موقع خواب یک پنبه آغشته به روغن بنفشه در مقعد بگذارید»!

انتشارات بیشتر ...