Search

English

از گشت ارشاد تا تجارت فحشا در قم و مشهد

در سال‌های اخیر اخبار مربوط به ورود مسافران کشورهای عربی به شهرهای زیارتی ایران و اتفاقاتی که در حاشیه این موضوع رخ داده، در سطحی وسیع در شبکه‌های اجتماعی منتشر و به نُقل محافل و دورهمی‌های مردم ایران تبدیل شده است. ماجرا از این قرار است که با بهبود روابط ایران با کشورهایی نظیر عراق و نیز سقوط ارزش پول ملی ایران و گسترش فقر و بیکاری در شهرها و روستاها، جمعیت زیادی از این توریست-زائران در سفر به ایران علاوه بر زیارت اماکن مقدس شیعیان، به اجاره منازل مسکونی و ازدواج موقت با زنان ایرانی هم می‌پردازند. 
چنین مسئله‌ای در نگاه اول شاید امری مرسوم و متداول به نظر برسد؛ همان‌گونه که اتباع ایران نیز ممکن است در سفرهای توریستی خود به کشورهای دیگر دست به چنین اقداماتی بزنند. اما در این‌جا جنبه مذهبی موضوع بسیار حائز اهمیت است و با وجود انکار روحانیان و تاکید آن‌ها بر شرعی‌بودن مسئله، نمی‌توان چنین اتفاقاتی با چنین وسعت و گستردگی را به یک حکم فقهی و شیعی تقلیل داد. برای درک بهتر از عمق ماجرا این خبر را بخوانید:«مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم با اشاره به ثبت نام ۷۵۰۰ نفر برای اعطای شناسنامه به فرزندان حاصل از مادر ایرانی در قم و نیز درباره قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادران ایرانی گفت: با تلاش‌های صورت‌گرفته و مصوبه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی از امسال شاهد اجرای قانون اعطای شناسنامه به فرزندان حاصل از مادر ایرانی هستیم. عباس شیرمحمدی عنوان کرد: ۷هزار و ۵۰۰ نفر تاکنون برای اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از مادران ایرانی در استان قم ثبت نام کرده‌اند. وی افزود: از این بین برای ۲هزار نفر پرونده تشکیل شده که به هزار و ۵۰۰ پرونده رسیدگی شده و برای ۷۰ نفر از این افراد پس از بررسی‌های انجام‌شده شناسنامه ایرانی صادر شده است. مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم تصریح کرد: شرایط استان در فرزندان حاصل از مادران ایرانی متفاوت تر از سایر استان‌های کشور است و تعداد این افراد در قم بسیار بیش‌تر از برخی از استان‌های دیگر است.»
همان‌گونه که در خبر فوق خواندید، تنها در شهر قم تعداد ۷۵۰۰ کودک که حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی هستند، به انتظار شناسنامه هستند. تصور کنید چند ازدواجِ به ظاهر قانونی انجام شده که این تعداد نوزاد متولد شده‌اند. طبیعی است که به خاطر شرایطی که قانون ازدواج موقت دارد، اکثر این ازدواج‌ها در واقع خرید و فروش سکس به صورت ساعتی و روزانه است که برای فرار از نگرانی‌ها و برخوردهای احتمالی، کلاه شرعی و قانونی آن را فراهم می‌کنند وگرنه هر ازدواجی بدون شناخت و ایجاد ارتباط روحی و عاطفی، فاقد معنا و مفهوم ابتدایی ازدواج است.

روزنامه گاردین در گزارشی از «فروش سکس» در مشهد خبر داده بود

علاوه بر قم، شهر مذهبی دیگر ایران یعنی مشهد هم درگیر چنین ماجرایی است و اوضاع در آن شهر به گونه‌ای است که صدای اعتراض مردم عادی در شبکه‌های اجتماعی هم بلند شده و احتمال برخورد و درگیری با اتباع خارجی را به وجود آورده است.
بر اساس اعلام مجتبی احمدی، عضو کمیته گردشگری مجمع تشخیص مصلحت نظام، روزانه ۹ تا ۱۱ پرواز از عراق به مشهد انجام می‌شود و فقط در آبان ۱۴۰۰، بیش از ۳۰هزار عراقی به این شهر سفر کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین دلایل جذابیت مشهد برای شیعیان کشورهای همسایه، ارزان‌بودن سفر به این شهر است. به‌ طوری‌ که بر اساس گفته‌های مجتبی احمدی، هر عراقی با پرداخت ۲۰ دلار می‌تواند «تور مشهد» را خریداری کند و سه شبانه‌روز در این شهر اقامت داشته باشد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه، با اشاره به این‌که زائران عراقی معمولا انفرادی به مشهد سفر می‌کنند و در «اماکن غیرمجاز» و «خانه‌های اجاره‌ای بدون شناسنامه» اقامت دارند، افزود: «زائران عراقی غیر از زیارت برای درمان هم به ایران سفر می‌کنند که بیش‌تر جراحی‌های زیبایی را شامل می‌شود.» اما علاوه بر مزیت استفاده از خدمات زیبایی در ایران که مجتبی احمدی نیز آن را تایید کرده است، حضور پرشمار مسافران عراقی در مشهد دلایل دیگری نیز دارد. حدود شش سال پیش بود که روزنامه گاردین در گزارشی از «فروش سکس» در مشهد پرده‌ برداشت. رسانه‌های داخلی جمهوری اسلامی ایران نیز بارها موضوع خدمات جنسی و ازدواج موقت زنان ایرانی با مردان عراقی را مطرح کرده‌اند. یکی از افرادی که این موضوع را تایید کرد محمد قانعی، رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی، بود. او با بیان این‌که نگاه عراقی‌ها به ایران مشابه نگاه ایرانی‌ها به تایلند است، گفته بود: «در شهرهایی مثل مشهد و قم که زائرپذیرند، مراوده و مراجعه افراد غیرایرانی به‌خصوص عراقی خیلی بیش‌تر مشهود است و حالا با مطرح شدن موضوع ازدواج موقت باید بیش‌تر مراقب باشیم.»

اگرچه نهادهای دولتی جمهوری اسلامی از جمله وزارت کشور این موضوع را رد و تکذیب کرده‌اند، شواهد موجود نشان می‌دهد که سفر عراقی‌ها به مشهد فقط با انگیزه زیارتی انجام نمی‌شود. روزنامه شرق پیش‌تر از این موضوع با عنوان «بحران حیثیتی در صنعت گردشگری پس از افزایش حضور مسافران کشور همسایه؛ مردان عراقی و حاشیه‌های تجرد» یاد کرده‌ بود و حالا به نظر می‌رسد با ارزان‌ترشدن هزینه سفر به مشهد و افزایش تعداد مسافران عراقی، این بحران ابعاد تازه‌تری نیز پیدا کند.
لازم به ذکر است که جمهوری اسلامی در بیش از چهار دهه از حاکمیت خود، سخت‌گیری بسیاری بر روابط دختران و پسران اعمال کرده و برخوردهای گشت‌های کمیته‌های انقلاب اسلامی و بعدها گشت ارشاد، به بخشی جدایی‌ناپذیر از خاطرات جوانان ایرانی در دهه‌های مختلف بعد از انقلاب تبدیل شده است. اما اکنون دختران و زنان ایران به خاطر فقر و سقوط اقتصاد کشور که محصول نگرش‌های غلط و ایدئولوژیک حکومت بوده، ناچارند به صورت روزانه و ساعتی خود را در قبال دریافت مبالغی اندک در اختیار اتباع کشورهای عربی قرار دهند و حکومتی که راه رفتن دختر و پسر ایرانی در کنار هم را تحمل نمی‌کرد، وسایل و امکانات و قوانین لازم برای فحشای شرعی را فراهم کرده و خود به نظاره نشسته است. از طرفی با انواع و اقسام توجیهات ناموجه و دلایل غیرقابل قبول پای توریست‌های غربی و اروپایی را از ایران کوتاه کرده و نگران آن است که حضور آن‌ها به تغییر سبک زندگی مردم ایران و آشنایی بیش‌تر کشورها کمک کند. جمهوری اسلامی نمی‌خواهد گام در چنین مسیری بگذارد، بلکه ترجیح می‌دهد ایران را به شیعیان منطقه تقدیم کند تا شاید گامی هر چند کوچک در راه ایجاد امت شیعی و اسلامی بردارد.

انتشارات بیشتر ...