Search

English

حجاب؛ مقوله‌ای امنیتی یا فرهنگی؟

«ما دلسوز دختران و بانوانی هستیم که نمی‌دانند و نمی‌فهمند و توجه به حجاب ندارند، کسانی که آزادی و لاابالی‌گری را دنبال می‌کنند آن‌ها دلشان برای زنان نسوخته بلکه به دنبال غفلت ایجاد کردن و بصیرت زدایی هستند».

این سخنان عبدالله حاجی‌صادقی، نماینده آقای خامنه‌ای در سپاه پاسداران است. او در سخنانی در گرگان گفت: «اگر کسانی بی‌حجابی را ابزار مبارزه با انقلاب و افساد قرار می‌دهند تا امنیت را از جوانان بگیرند و کاری کنند که به جای روحیه فداکاری و فرهنگ بسیجی، مسئله لاابالی گری به وسیله دختران بزک کرده ترویج شود اینجا حاکمیت باید ورود کند.

به ادعای حاجی‌صادقی امروز «فریاد زنان ایرانی از بی‌حجابی بلند شده است» و گفت: «مسئولان جدیت کنند و اجازه ندهند رنگ شهر ما رنگ غیردینی باشد، اجازه ندهند دشمن چند اقلیت را وسیله و ابزار قرار دهد مثل فضای مجازی که قتل‌گاه فرزندان ما شده است».

شاید ورود مستقیم نماینده خامنه‌ای در سپاه به مقوله حجاب، آن هم با این جوش و خروش خیلی عجیب نباشد اگر به یاد بیاوریم در اردیبهشت ۹۸، هفته‌نامه «صبح صادق.» – که توسط اداره سیاسی سپاه پاسداران منتشر می‌شود، تاکید کرده بود که حجاب یک «مقوله امنیتی» است. این واکنش سپاه به تجمعی بود که در دانشگاه تهران علیه قانون حجاب در ایران صورت گرفت. درواقع نشریه سپاه تاکید می‌کرد که حجاب مقوله‌ای انتظامی نیست.

البته برخی دیگر از چهره‌ها و نهادها هستند که با نگاه امنیتی به مسئله حجاب مخالف هستند و سعی می‌کنند آن را در قالب یک مسئله فرهنگی تعریف کنند. از جمله «نصرالله پژمانفر» – روحانی نماینده مجلس اسلامی – به این مسئله پرداخته و می‌گوید: «عفاف و حجاب همیشه یک مسأله امنیتی تلقی شده و دستگاه‌های امنیتی پیگیر آن بودند درحالیکه ما عفاف و حجاب را یک مسأله فرهنگی می‌دانیم و اولویت پیگیری این موضوع با دستگاه‌های فرهنگی است».

 

حجاب در ایران تبدیل به مسئله شده است و حتی برخوردهایی بین زنان محجبه و ناباورمندان به حجاب صورت می‌گیرد

اما طوری که رصد این مسئله در جمهوری‌اسلامی نشان می‌دهد، حجاب برای نهادهای جمهوری‌اسلامی مهم‌تر از آن شده است که در قالب مسئله فرهنگی بگنجد. در تیرماه ۹۸ بود که یوسف‌ طباطبایی‌نژاد – امام جمعه اصفهان – در نماز جمعه اصفهان دخترانی که در چهارشنبه‌های سفید شرکت می‌کنند را «لش» خواند و از مسئولان خواست برای کسانی که به قانون حجاب اعتراض می‌کنند، پرونده و سابقه تشکیل دهند تا آنان نتوانند در ایران، به شغل و موقعیت خاصی دست پیدا کنند. او مجددا به دوچرخه‌سواری دختران نیز اعتراض کرد.

یوسف طباطبایی‌نژاد که از جمله امامان جمعه بدنام ایران است و حادثه اسیدپاشی اصفهان را به تحریکات او نسبت می‌دهند، با توجه به هراسی که از مسئله اسیدپاشی داشت در این خطبه بر «زبان خوش» تاکید می‌کند اما در عین حال به پدران و مادران هشدار می‌دهد مراقب دختران خود باشند که به حجاب اعتراض نکنند، زیرا دیگر در این مملکت برایشان خبری از شغل نیست هر اندازه درس بخوانند.

فرمانده نیروی انتظامی نیز در تیرماه ۱۳۹۸ از موفقیت طرح ارسال پیامک  بدحجابی سخن گفت و اینکه تاکنون از مالکان ۱۵۰ هزار خودرو، تعهد گرفته شده است. او تاکید کرد که خودرو، حوزه خصوصی نیست و یادآوری کرده است پس از موفقیت این طرح، به سراغ اماکن شغلی خواهند رفت.

 

انتشارات بیشتر ...