Search

English

سمانه نوروزمرادی؛ زندانی سیاسی و رنج بیماری

سمانه نوروزمرادی، متولد ۱۳۶۵، دانش‌آموخته تئاتر، مشروطه‌خواه و زندانی سیاسی است. او در شهریور ۱۳۹۷ برای فعالیت در کمپین «بازگشت شاهزاده پهلوی» از سوی ماموران جمهوری اسلامی بازداشت شد. سمانه به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد که به ۳ سال و نه ماه کاهش یافت

او در زندان دچار بیماری‌های بسیاری شده است و این در حالی است که دستکاه قضایی جمهوری اسلامی او را از حق دسترسی به درمان محرم کرده است. در این ویدیو با این زندانی سیاسی و مشقت‌هایی که گریبان‌گیر او شده است بیشتر آشنا می‌شویم.

پس از بارداشت در شهریور ۱۳۹۷، بیش از دو هفته در بازداشتگاه‌های مخفی موسوم به «خانه امن سپاه» بازجویی شد و در نهایت با قرار وثیقه تا زمان دادگاه آزاد شد. او در اردیبهشت ۱۳۹۸ دوباره احضار، بازداشت و در اوین زندانی شد. مرداد ۱۳۹۸ در شرایط بد زندان مبتلا به بیماری عفونت پستان و درد لوپوس مفصلی شد. مقامات قضایی بارها درخواست‌های پزشک قانونی او را رد کردند. مهر ۱۳۹۸ با شنیدن خبر درگذشت پدرش، بیماری‌های او تشدید یافت. مسئولان اوین اما  اجازه حضور در مراسم خاکسپاری پدر را هم به او نداند. در نوروز  با تشدید بیماری دیابت و فشار خون توانست به مرخص برود. در همان مدت با انتشار ویدیو از وضعیت خود و اعلام هواداری دوباره از پادشاهی مشروطه، پرونده جدیدی برایش باز شد.

سرانجام در دادگاه انقلاب تهران به «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» متهم شد. سمانه به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد که به ۳ سال و نه ماه کاهش یافت

در مهرماه  ۱۳۹۹، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی او را مخفیانه از اوین به زندان لاکان رشت تبعید کردند و از داروهای حیاتی‌اش محروم ماند. فروردین ۱۴۰۰، با قرار کفالت از زندان آزاد شد. اما دوباره در اردیبهشت ۱۴۰۲ توسط نیروهای امنیتی در خانه‌اش در تهران بازداشت شد.

سمانه در زندان دچار کیست مویی و بیماری سنگ کلیه هم شده و همواره از رسیدگی پزشکی در زندان محروم بوده است. خود درباره وضعیت دسترسی به پزشک در اوین می‌گوید: «من تنها بیمار آن بند نیستم. بهداری اوین به‌‌شدت کم‌کاری می‌کند. اگر دارو هم توسط خانواده زندانیان تهیه بشود، اجازه نمی‌دهند به دست‌ زندانی برسد.»

تاریخ

برچسب‌ها

ویدئوهای بیشتر ...