Search

English

تجلیل روحانی از زرتشت و تماشای محرومیت زرتشتیان از حقوق شهروندی

حسن روحانی، رئيس قوه اجرایی جمهوری اسلامی، دوازدهم خردادماه ۱۳۹۷ در پیامی به کنگره جهانی زرتشتیان گفت: «نشست پیروان اشوزرتشت بزرگ، که یکتاپرستی را در جهان گسترش داد، مایه مباهات ایرانیان است. ایران زادگاه اشوزرتشت، پیام‌آور نیکی‌ها و خوبی‌ها و سرزمین نخست زرتشتیان است. حضور مستمر دین زرتشتی در ایران، نقش تاثیرگذاری بر پیروان این آیین الهی در گستره فرهنگ و تمدن ایران داشته است. ایرانیان پیرو خداوند یکتا هستند و آیین زرتشت هم یک دین آسمانی ست که ریشه‌های محکم و استواری با اسلام و دیگر ادیان توحیدی دارد.»

روحانی در حالی به ستایش زرتشت می‌پردازد که زرتشتیان ایران، همچون دیگر اقلیت‌های به‌اصطلاح به‌رسمیت‌شناخته‌شده در نظام جمهوری اسلامی، با مشکلات بسیاری، که نتیجه فرقه‌ای‌بودن سیستم سیاسی ایران است، دست‌وپنجه نرم می‌کنند. حسن روحانی در این پیام همچنین با اقتباس از آموزه مشهور زرتشت گفت: «جهان امروز بیش از گذشته نیازمند آموزه‌های اخلاقی از جمله آموزه‌های زرتشت است. “گفتار نیک”، کردار نیک و پندار نیک، آموزه‌ای است که امروزه جهان باید به آن توجه کند. این آموزه اشاره دارد که رفتار و کردار ما متأثر از پندار ما ست. ما ابتدا باید تفکر و پندار خویش را اصلاح کنیم؛ زیرا فقط با پندار نیک است که می‌توان گفتار و کردار نیک داشت.»

نزدیک بیست سال است که اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌ها شعار «ایران برای همه ایرانیان» را تکرار می‌کنند؛ اما در عمل با سکوت و مبهم‌گویی، در سرکوب فعالان صنفی، اقلیت‌های دینی و فعالان سیاسی، با هیئت حاکمه هم‌دست هستند. حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ وعده‌های فراوانی داد و با انتقادات تند از قوه قضائیه خواستار اصلاح رویه‌های جاری در کشور شد. او حتی رقیبان خود را کسانی دانست که در ۳۸ سال گذشته مشغول بگیر و ببند بوده‌اند.

سپنتا نیکنام

 تجلیل روحانی از زرتشت و زرتشتیان ایرانی در حالی صورت می‌گیرد که عضویت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد، با ممانعت شورای نگهبان روبه‌رو شده است. سپنتا نیکنام که نخستین‌بار در سال ۱۳۹۲ به عضویت شورای شهر یزد درآمده بود، در انتخابات سال ۱۳۹۶ بار دیگر با رأی مردم یزد برگزیده شد، اما شورای نگهبان عضویت او را لغو کرد. این شورا حضور غیرمسلمانان را در مناصب کشور «خلاف شرع» تشخیص داد و از حضور او در شورای شهر یزد جلوگیری کرد. در همان زمان شایعه شد که حسن روحانی درباره لغو عضویت او نامه‌ای به علی خامنه‌ای نگاشته؛ اما معصومه ابتکار، معاون حسن روحانی، نامه‌نگاری او با رهبری را برای حل مسئله عضویت سپنتا نیکنام، تکذیب کرد. بعدها مشخص شد که مجلس در صدد تصویب طرحی است که اقلیت‌های دینی را مجبور می‌کند فقط به کاندید هم‌کیش خود رای دهند؛ تا بدین‌وسیله دایره انتخاب‌شوندگان را محدود کنند. شایان توجه است که مجلس شورای اسلامی فعلی (دوره دهم) درصد قابل توجهی نماینده اصلاح‌طلب دارد که ذیل «لیست امید» بر کرسی‌های مجلس تکیه زده‌اند.

 

منابع مرتبط

نقش زرتشتیان در کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه

نقض حقوق اقلیت‌های دینی در جمهوری اسلامی ایران

 

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

انتشارات بیشتر ...