Search

English

تمامیت جمهوری اسلامی در قامت سپاه پاسداران

«اگر تابه‌حال فقط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشتیم با تروریست خواندن سپاه توسط رئیس‌جمهور آمریکا به پهنای ملت عظیم ایران پاسداران سپاه تشکیل شد».

این جمله‌ایست که عزت‌الله ضرغامی، یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ بیان کرد. جمله‌ای که درست به نظر می‌رسد، اگر به جای «ملت ایران»، جناح‌های مختلف نظام جمهوری اسلامی را بنشانیم. واقعیت آن است که پس از تروریستی اعلام‌شدن سپاه پاسداران توسط دولت آمریکا در ۱۹ فروردین، موج حمایتی گسترده‌ای در میان نیروهای سیاسی فعال در چارچوب جمهوری اسلامی، در حمایت از سپاه پاسداران شکل گرفت.

اوج این حمایت آنجا بود که همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لباس فرم سپاه پاسداران در مجلس حضور یافتند و با این لباس عکس یادگاری گرفتند. در این لباس اصلاح‌طلب از اصولگرا قابل تشخیص نبود. از «محمدرضا عارف» – رییس فراکسیون امید – تا «مجتبی ذوالنور» – روحانی اصولگرا – که پیش از این سال‌ها جانشین نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران بوده است.

«علی لاریجانی» – رییس مجلس شورای اسلامی – نیز از «افتخار» به «پاسدار»بودن گفت: «رفتار ننگین رژیم آمریکا که این روزها با وقاحت و پررویی سپاه پاسداران را گروه تروریستی اعلام کرد نشانگر کینه‌ورزی و جهالت این رژیم است. همه ملت ایران مفتخر به حمایت از سپاه پاسداران هستند و افتخار ما این است که پاسدار باشیم. مجلس این اقدام آمریکا را محکوم می‌کند و پشتیبان همه پاسداران خواهد بود».

اصلاح‌طلب – اعتدالی در نقش «پاسداران سپاه»

درواقع در این میان آنچه بیش از همه جلب‌توجه می‌کرد حمایت چشمگیر نیروهای مشهور به اصلاح‌طلب یا اعتدال‌گرا از سپاه پاسداران بود. این حمایت از این رو چشمگیر بود که این نیروها در اصطکاکی غیرقابل انکار با سپاه پاسداران بسر می‌برند. به عنوان مثال «حسن روحانی» – رییس جمهوری اسلامی – پس از این اقدام دولت آمریکا، «دستور» داد همه نیروها مصروف حمایت از سپاه پاسداران شوند.

دفاع تمام قد اصلاح طلبان از سپاه پاسداران

اصلاح‌طلبان مجلس حمایتی پرشور از سپاه ‌پاسداران نشان دادند

نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب نیز به مثابه «ید واحده» همگی از سپاه پاسداران حمایت کردند؛ از مصطفی تاج‌زاده در توییتر گرفته تا روزنامه اصلاح‌طلب «اعتماد». «محمود صادقی» که در توییت‌های خود، به دفعات به نهادهای امنیتی و قضایی در جمهوری اسلامی طعنه زده است، تصویر پروفایل توییتر خود را به تصویری از خود در لباس فرم سپاه پاسداران تغییر داد و از «اقتدار سپاه پاسداران» نوشت. «ناهید تاج‌الدین» – نماینده اصلاح‌طلب اصفهان – در تجلیل از سپاه پاسداران، گوی سبقت را از همکاران خود ربود و سپاه پاسداران را «حافظ و پاره تن ملت» معرفی کرد.

اما نکته جالب در این میان، توییت حزب «کارگزاران سازندگی» بود که در توییت حمایتی خود از سپاه پاسداران، تاریخ ایران را عملا «۴۰‌ساله» دانست! این حزب در توییت خود گفت: «سپاه پاسداران بخشی از تاریخ چهل ساله ایران است. تروریست دانستن نهادی این چنین درهم تنیده با جامعه ایران، دامن زدن به افراط‌گرایی، جنگ‌طلبی و بی‌مسئولیتی نسبت به قواعد بین‌المللی محسوب می‌شود و محکوم است».

«سپاه تروریستی پاسداران»؛ تاثیر این شناسایی

اما فارغ از این حمایت‌های تبلیغاتی، جمهوری اسلامی در عمل چه می‌تواند در برابر این اقدام آمریکا انجام دهد؟ آیا اساسا جمهوری اسلامی قدرت پاسخگویی به این اقدام آمریکا را دارد؟ آیا این روی منافع آمریکا در منطقه تاثیری منفی خواهد گذاشت؟ برایان هوک – مسئول ایران در وزارت خارجه آمریکا – نیز در اظهارنظری پیرامون این اقدام آمریکا گفته است که قرار گرفتن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی، سرکوب علیه مردم ایران را کاهش خواهد داد؛ اما فارغ از این، درباره تاثیر این اقدام در تقابل جمهوری اسلامی و آمریکا در منطقه چه می‌توان گفت؟

در این باب، «رضا تقی‌زاده» – تحلیلگر سیاسی – این تصمیم را دارای تبعات جدی در منطقه می‌داند. به گفته او چنین تصمیمی موجب می‌شود که «مناسبات خصمانه» آمریکا و ایران، به آسانی در «وضعیت قرمز» قرار بگیرد. او همچنین این نکته را یادآور می‌شود که با تروریستی‌ خوانده‌شدن سپاه پاسداران، دیگر نمی‌توان روی همکاری‌های مقطعی نیز حساب باز کرد. چون هرگونه همکاری با سپاه پاسداران، درواقع نوعی همکاری با یک سازمان تروریستی محسوب می‌شود.

او در بخش دیگری از تحلیل خود و در نگاهی به آینده نزدیک می‌گوید: « تصمیم اخیر دولت ترامپ مبنی بر تروریست قلمداد کردن مجموعه سپاه که بعد از یک سال تأمل و در راستای سیاست «اعمال فشار حداکثری» علیه جمهوری اسلامی و بازوی مسلح آن صورت گرفته می‌تواند ضمن کاهش فاحش حجم همکاری‌های تجاری و مالی مؤسسات خارجی با ایران، به افزایش سریع تنش سیاسی و نظامی مابین تهران و واشنگتن منجر شود».

دو اتفاق متعاقب این تصمیم، نشان دادند که همانطور که رضا تقی‌زاده پیش‌بینی کرده بود، جمهوری اسلامی نیز از لحاظ تبلیغاتی سعی کرد، سخت‌ترین مواضع را اتخاذ کند. چنانکه فردای روز تصمیم دولت آمریکا، «عباس عراقچی» – معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی – به این نکته اشاره کرد که پیش از این تصمیم، جمهوری اسلامی از طریق سوئیس به دولت آمریکا پیام داده بود که در صورت قرارگرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، جمهوری اسلامی نیز دست به «اقدام متقابل» خواهد زد.

عضو ارشد تیم مذاکره هسته‌ای جمهوری اسلامی در ادامه گفت: «تصمیم اخیر آمریکا می‌تواند تبعات زیادی در پی داشته باشد و از این پس آمریکایی‌ها در پایگاه‌هایشان در منطقه سرباز آمریکایی نیستند و از نظر ما این پایگاه‌ها، پایگاه‌هایی تروریستی و نیروهای مستقر در آن تروریست شناخته خواهند شد…و مسئولیت پس از این اقدام با آمریکایی‌هاست».

شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در واکنش به تحریم سپاه پاسداران بیانیه‌ای منتشر کرد و در بخشی از آن گفت که ایالات متحده آمریکا را «دولت حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام و تمامی نیروهای وابسته به آن را گروه تروریستی» می‌داند. «محسن رضایی» – دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام – نیز در صفحه شخصی توئیتر خود، عملا وارد فاز تهدید عملی شد و در توییتی کوتاه نوشت: «آقای ترامپ، با این حساب به ناوهایت بگو از کنار قایق‌های سپاه عبور نکنند».

Image result for ‫قایق های سپاه در خلیج فارس‬‎

نمایی از قایق‌های تندرو سپاه پاسداران در خلیجفارس

درباره تهدید نظامی محسن رضایی یادآوری این نکته می‌تواند جالب‌توجه باشد که او اخیرا محسن رضایی به شدت در مظان این اتهام قرار گرفت که در عملیات کربلای ۴ با فرماندهی اشتباه خود، هزاران رزمنده ایرانی را در جنگ ایران و عراق به کام مرگ فرستاده است. فضا علیه محسن رضایی چنان سنگین شده بود که او مجبور به حضور در تلویزیون و اشک‌ریختن در مقابل دیدگان میلیون‌ها نفر شد. «حسین علایی»، فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه پاسداران پیش از این، از پنج هزار کشته و ۱۱ هزار مجروح در عملیات کربلای ۴ سخن گفته بود.

به هر ترتیب، در ادامه این جنس واکنش‌ها بود که روز یکشنبه ۲۵ فروردین، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز از تصویب کلیات طرحی دو فوریتی برای اقدام متقابل جمهوری اسلامی در برابر این اقدام دولت آمریکا خبر داد.

«علی نجفی خوشرودی» گفت: «طبق این طرح به منظور اقدام متقابل در برابر اقدامات ایالات متحده آمریکا در تضعیف صلح ‌و ثبات منطقه‌ای ‌و بین‌المللی و قراردادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی، فرماندهی آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) و سازمان‌ها و نهادهایی که تحت اختیار این فرمانداری علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام می‌کنند، تروریست اعلام می‌شوند».

این مسئله آن اندازه برای جمهوری اسلامی مهم محسوب می‌شد که در اقدامی کم‌نظیر، حتی امامان جمعه تهران و شهرستان‌ها نیز با لباس سپاهی در مراسم نماز جمعه حاضر شدند و خطبه‌هایی در حمایت از سپاه پاسداران ایراد کردند. چنانکه در تهران «محمد علی موحدی کرمانی»، خطاب به دونالد ترامپ – رییس جمهور آمریکا – گفت: « تو هنوز سپاه را نشناخته‌ای. سپاه همچون کوه و جبل راسخ ایستاده و او انقلاب و دستاوردهایش را حفظ می‌کند. سپاه مطیع محض ولایت فقیه است و در ولایت ذوب است. در صف مقدم دفاع از کشور است و خادم مردم و پیشگام در رفع گرفتاری‌های آنهاست و به همین دلیل در دل مردم جا دارد».

موحدی کرمانی همچنین در همچنین در ادعای عجیب دیگری گفت: «آقای ترامپ! با دم شیر بازی نکن. اگر رهبر اجازه دهد سپاه می‌تواند با قدرت موشکی خود تلاویو را با خاک یکسان کند». ادعایی که با واکنش اکانت رسمی صفحه رسمی فارسی‌زبان وزارت خارجه اسراییل در توییتر مواجه شد که با هشتگ «سپاه تروریستی پاسداران»، این جمله از موحدی کرمانی را توییت کرد. به نظر می‌رسد نوع مواضع و سخنان مقامات جمهوری اسلامی، به اندازه کافی شواهدی برای تروریستی‌خواندن سپاه پاسداران در اختیار دولت‌هایی چون اسراییل و آمریکا قرار می‌دهد.

انتشارات بیشتر ...