Search

English

عادی‌سازی چندهمسری مردان ایرانی؟!

«سوپر میلیاردرهایی را داریم که بندگان خدا، دوست دارند که زندگی دوم تشکیل بدهند، سفره‌ی دیگری را پهن بکنند اما، جریان فرهنگی غرب زده، فمنیست‌های غرب‌گرا و البته فمنیست‌های مذهبی و حتی مسجدی به همراه قانون ظالمانه‌ای که ایجاد شده، مانع از این واقعیت مهم (چندهمسری) در جامعه ما شده‌اند».

این سخن حجت‌الاسل عسگری‌ است که در قم گرداننده موسسه حیات حسنی است. موسسه او در زمینه تبلیغ چند همسری فعالیت می‌کند و پوستری که در روزهای پیشین در فضای مجازی دست‌بدست می‌شد، تبلیغی از موسسه اوست.

او بشدت روی موضع خود پافشاری می‌کند و اساسا ایده چندهمسری را راه مبارزه با «لاابالی‌گری» می‌داند: «وقتی راه حلال باز شود دیگر راه لاابالی بسته می‌شود. مخالفت با چندهمسری علاوه بر مردان، ظلمی علیه زنان نیز هست. متاسفانه این حق زنانی است که همسر ندارد و حق آن‌ها ضایع می‌شود. یک مردی می‌خواهد بیاید و مسئولیت بپذیرد کجای این ماجرا بد است؟»

پدیده چندهمسری مردان، وقتی خود زنان چنین اجازه قانونی و عرفی ندارند، نقض آشکار حقوق زنان است، تردیدی نیست؛ ولی در ایران کنونی نه‌تنها مردان اجازه قانونی انجام آن را دارند بلکه برخی موسسات مذهبی همانطور که می‌بینیم عملا از آن حمایت می‌کنند.

«خبرگزاری رسمی حوزه» نیز در مطلبی به نام «چرا مردان می‌توانند چهار زن اختیار کنند؟» به برشمردن دلایل مجاز بودن چند همسری مردان می‌پردازد و به عنوان مثال در دلیل ۸ می‌گوید: « از طرف ديگر زنان زودتر از مردان به بلوغ جنسي مي‎رسند و طبيعتا خيلي زودتر از مردان اميال جنسي خود را از دست مي‌دهند و از اين رو مردان به زناني با انگيزه‌هاي جنسي نياز دارند»!

در همان اوایل پیروزی انقلاب ۵۷، حتی بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی – خمینی – از چند همسری صراحتا دفاع می‌کرد. او از جمله در گفتگو با روزنامه‌نگار مشهور ایتالیایی – اوریانا فالاچی – گفت: «این قانون که به مرد اجازه می‌دهد چهار زن بگیرد خیلی مترقی است. زیرا زنان تعداد بسیار بیشتری نسبت به مردان دارند. شما کدام یک را ترجیح می‌دهی؟ اینکه یک زن با مردی که قبلا ازدواج کرده ازدواج کند، یا اینکه تبدیل به یک فاحشه شود؟»

جدای از اینکه این نظر که تعداد زنان در ایران از تعداد مردان بیشتر است را برخی از وبسایت‌ها به استناد عدد و رقم‌های دولتی رد کرده‌اند، نکته این است که اساسا پیش از انقلاب اسلامی، تلاش می‌شد پدیده چندهمسری زیر فشار قانونی واقع شود و  مردان متاهل نتوانند به راحتی، همسران دیگری برگزینند. «مهناز پراکند» – وکیل دادگستری – می‌گوید: «طبق قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۵۴عدم اجازه همسر اول فقط موجب ایجاد حق طلاق برای او و مجازات زندان برای مرد می‌باشد…در سال‌های اول انقلاب نظریه‌ای از طرف شورای نگهبان داده شد که این مجازات را خلاف شرع قلمداد کرده است. بنا به همین نظریه در حال حاضر بسیاری از قضات از صدور حکم مجازات حبس علیه چنین مردی امتناع می‌کنند. در حال حاضر فقط عدم ثبت ازدواج دائم چه ازدواج اول باشد و چه ازدواج دوم با اجازه همسر اول یا بدون اجازه او جرم شناخته شده است».

این پوستر که موسسه‌ای در قم متولی آن بود، در فضای مجازی جنجال فراوان ایجاد کرد

ضمن اینکه نباید فراموش کرد که بر اساس فقه شیعه و قوانین جمهوری اسلامی که منبعث از این فقه می‌باشد، اجازه همسر اول برای ازدواج دوم، صرفا به ازدواج دائم باز می‌گردد و اگر فردی بخواهد می‌تواند تا هر چقدر که بخواهد ازدواج موقت داشته باشد بدون اینکه نیاز به اجازه همسر خود داشته باشد!

البته ناگفته نماند که در این سال‌ها، میزان ازدواج به صورت محسوسی کاهش داشته است؛ چنانکه به گزارش سازمان ثبت‌احوال کشور، نرخ ازدواج در کشور در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶، نزدیک به ۱۰ درصد کاهش داشت.

بنا به گفته «علیرضا ساجدی» – یکی از مقامات سازمان ثبت احوال – در سال ۱۳۹۷ حدود ۵۵۰ هزار و ۵۶۵ مورد ازدواج در کشور انجام شد که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ نزدیک به ۱۰ درصد کاهش داشته است. به گفته وی نزدیک به ۱۰ سال است که روند نزولی کاهش ازدواج شروع شده است. علیرضا ساجدی همچنین به افزایش سن ازدواج پرداخت و گفت در حالیکه در اوایل دهه ۶۰ میانگین سن زنان در ازدواج، ۱۸ سال بود، اکنون این عدد به ۲۳ رسیده است.

ولی به هرحال جای تامل جدی‌ست که چرا در ایران کنونی اینگونه و از سوی بالاترین مقام‌های حکومتی و تاثیرگذار، این چنین به راحتی حقوق زنان زیر پا گذاشته می‌شود، و نهادهایی همچون حوزه علمیه، به عادی‌سازی پدیده ضدزن چندهمسری مردان می‌پردازند.

انتشارات بیشتر ...