Search

English

ایران؛ رتبه سوم مصرف شیشه در جهان

اول اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸ زنی ناپدید‌شدن دختر هشت ساله‌اش را به فرمانده انتظامی پلیس شرق تهران گزارش داد. پس از این‌که «بیتا» هشت ساله به همراه پدر و همسر پدرش از مراسم ختم یکی از بستگان‌شان خارج شدند به شکل عجیبی ناپدید شدند. هم‌زمان با اعلام گم‌شدن این خانواده به پلیس، خانواده آن‌ها نیز با انتشار تصاویرشان در شبکه‌های اجتماعی از مردم برای پیدا‌کردن این خانواده سه‌نفره درخواست کمک کردند. اما داستان پایان خوشی نداشت. آن‌ها همان شب توسط یکی از دوستان پدر بیتا که اعتیاد به مصرف متامفتامین ‌(شیشه) داشت به شکل فجیعی به قتل رسیده بودند.

اثرات متامفتامین یا شیشه بر جسم و روان انسان

آسان ساخته می‌شود و ارزان خریده می‌شود؛ اما اعتیادآور و خطرناک است. در قالب کریستال‌های کوچک یا پودر در دسترس است و به صورت بلعی، تزریقی، استنشاقی یا دود‌کردنی با وسیله‌ای به نام پایپ مصرف می‌شود. متامفتامین، شیشه یا کریستال‌مت، اثرات محرکی بر ذهن و بدن مصرف‌کنندگان دارد. در واقع ماده‌ای روان‌گردان است که بر میزان توجه، تمرکز و عملکرد موثر است. انرژی را افزایش می‌دهد، میل جنسی را زیاد می‌کند، اشتها را کم می‌کند، ضربان و فشار خون را بالا می‌برد. مصرف طولانی‌مدت و زیاد این ماده علاوه بر وابستگی و اعتیاد موجب تغییرات شخصیتی، بیماری‌های سایکوتیک، افزایش ترس و اضطراب، اختلالات ادراکی، توهمات آزاردهنده، بدبینی و افکار وسواسی می‌شود.

مصرف این ماده همچنین عوارض فیزیکی قابل توجه‌ای نیز به همراه دارد:

سرگیجه، عرق‌کردن شدید، افزایش ضربان قلب همراه با افزایش فشار خون، سردرد، بی‌خوابی، عدم تمرکز، خستگی شدید، گرفتگی عضلات و لرزش. در مصرف درازمدت سلول‌های مغز آسیب می‌بینند، کلیه‌ها صدمه می‌بینند، خطر ابتلا به عفونت افزایش می‌یابد و در نهایت ممکن است فرد به دلیل خون‌ریزی و سکته مغزی بمیرد.

ایران، سومین مصرف‌کننده شیشه در جهان

سردار علی مؤیدی، قائم‌مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، در سال ۱۳۹۶ گفت: «زمانی در مصرف ماده مخدر شیشه رتبه دوم جهان را داشتیم؛ اما امروز این رتبه به سوم رسیده است.»

دلایل گرایش به ماده محرک شیشه

ناآگاهی و رواج باورهای غلط و غیرعلمی در مورد این ماده محرک باعث محبوبیت این ماده در میان جوانان به‌ویژه زنان است. باور به این‌که شیشه اعتیادآور نیست و می‌تواند به عنوان ماده چربی‌سوز و کم‌کننده اشتها مفید باشد. از طرفی قیمت پایین آن – به دلیل پخت غیرعلمی و استفاده از مواد اولیه آسیب‌زایی چون اسید باتری و جوهر نمک – دلیل دیگری بر افزایش گرایش به این ماده است. دلیل دیگر محبوبیت این ماده در جامعه افسرده ایران، این است که متامفتامین با تاثیر بر سلول‌های مغز موجب آزادشدن هورمون‌هایی می‌شود که باعث شادی می‌شوند، اعتمادبه‌نفس را بالا می‌برد و انرژی‌ را زیاد می‌کند؛ البته این حالات ماندگار نیستند و باید هر بار دوز مصرفی بیش‌تر شود تا فرد میزانی از این احساسات را تجربه کند و پس از مدتی آنچه فرد احساس می‌کند تنها افسردگی و خستگی شدید است.

با توجه به اثرات جبران‌ناپذیری که این ماده بر روان انسان به جای می‌گذارد، عجیب نیست که شاهد افزایش جرم‌های جنایی توسط کسانی هستیم که لقب‌شان «قاتلان شیشه‌ای‌» است.

انتشارات بیشتر ...