Search

English

میثم کاظمی؛ ۲۲ ماه زندان به جرم بازتاب صدای زندانیان

در روزهای نخست اسفند ۱۴۰۰ بود که حکم قطعی میثم کاظمی صادر شد. شهروند جوان بهبهانی به ۲۲ ماه حبس تعزیری محکوم شد به «جرم» رایج این روزهای ایران؛ تبلیغ علیه نظام و به نفع گروه های معاند نظام و توهین به رهبری. این حکم توسط «دادگاه» انقلاب ماهشهر صادر شده است.
این حکم اکنون در مرحله تجدیدنظر به سر می‌برد ولی تجربه ثابت کرده است در موارد سیاسی و در اغلب اوقات دادگاه تجدیدنظر به محفل تایید نظر تبدیل می‌شود و حکم «دادگاه» بدوی تایید می‌شود. میثم کاظمی که دی ۹۶ نیز بازداشت شده بود و بعدا نیز به تناوب تحت فشارهای امنیتی و قضایی به سر برده بود، احتمالا بایستی ماه‌هایی طولانی را در زندان سر کند. 
جرم میثم کاظمی این بود که اخبار مربوط به بازداشت‌شدگان بهبهانی را به رسانه‌ها انتقال می‌داد. در ۲۶ تیر ۱۳۹۹ شهروندان بهبهانی در اعتراضی گسترده و سیاسی مقابل بانک ملی این شهر تجمع کردند و بسیاری از آنان حین این تظاهرات و پس از آن بازداشت شدند. خبرگزاری حقوق بشری هرانا از بازداشت «ده‌ها شهروند» طی آن تجمع در آن شهر کوچک خبر داده بود.

اعتراض شهروندان بهبهانی، میدان بانک ملی، تیر ۱۳۹۹

البته بهبهان اگرچه شهری کوچک است ولی دلی بزرگ دارد چنان‌که می‌توان در همان آبان ۹۸ شهروندان شجاعی را دید که از این شهر بودند و در جریان سرکوب خونین تظاهرات سراسری این ماه جاویدنام شدند؛ شهروندانی همچون فرزاد انصاری‌فر، محمدحسین قنواتی، محمد حشم‌دار و احسان‌ عبدالله‌نژاد.
آرش صادقی – از زندانیان شناخته‌شده و سابق سیاسی – اخیرا و پیش از صدور این حکم سنگین برای میثم کاظمی درباره او نوشته بود: «بیش از یک ماه از بازداشت میثم کاظمی جوان بهبهانی گذشت. جرم میثم این بود که همواره صدای بی صدای بازداشتی‌های اهواز بود.»
مریم کاظمی، خواهر میثم کاظمی، پیش از این در اینستاگرام خود در واکنش به بازداشت برادرش نوشته بود: «باعث افتخارمی داداش». او اگرچه از احساسات خواهرانه خود در قبال برادرش بهره جسته بود ولی به خوبی می‌داند بسیاری از ایرانیان دیگر نیز با این جوان شجاع بهبهانی احساس همدلی و همراهی و برادری / خواهری دارند؛ چنان‌که وقتی بسیاری از ایرانیان از هشتگ #میثم_کاظمی برای بلندکردن صدای مظلومیت این جوان خوزستانی استفاده کردند، خواهر او در توییتر خود نوشت: «بعد از دی ماه ۹۶ که بازداشت شدی سردی دی را بیش تر احساس می کردم حال هم دی ماه ۱۴۰۰ است و دوباره در بازداشتی ولی امشب سرما رو احساس نمی‌کنم چون قرار است هم صدا شوند با ما برای خواندن نامت.»
خامنه‌ای پیش از این طی یک سخنرانی تاکید کرده بود در ایران آزادی بیان وجود دارد؛ حال بایستی پاسخ دهد چرا یک جوان را صرفا به علت انعکاس خبر بازداشت‌شدگان در زندان‌ کرده‌اند؟ قوه قضاییه مگر زیر نظر خامنه‌ای نیست؟ رهبر جمهوری اسلامی چه پاسخی در برابر صدور حکم ۲۲ ماه حبس برای جوانی دارد که «جرم» او انعکاس بازداشت معترضان خوزستانی بوده است؟ آیا خامنه‌ای اساسا در قبال امنیت شهروندان ایران خود را مسئول می‌داند؟
 

انتشارات بیشتر ...