Search

English

بچه‌های اعتیاد

خبر کوتاه بود: اعتیاد، «رویا»ی ۴ماهه را به خواب ابدی برد. نوزادی فاقد هویت،که پرستاران بیمارستان لقمان تهران نام «رویا» را برایش انتخاب کرده بودند. دو سال پیش هم عرشیای ۴ ماهه به علت اوردوز درگذشت.*
اعتیاد معضلی ست که بسیاری از کودکان و نوزادان را در چنبره خود گرفتار کرده است. چه نوزادانی که به دلیل اعتیاد مادر، معتاد به دنیا می آیند و چه آنانی که از داشتن پدر و مادری معتاد و تبعات زندگی با اعتیاد رنج می برند.

کتاب «بچه‌های اعتیاد» بار اول در سال‌های پایانی دهه شصت منتشر شد، در آن زمان مدافع و فعال حقوق بشر، خانم مهرانگیز #کار هشدار داد که اگر به مسائل مطروحه در این کتاب توجه نشود، اعتیاد در میان کودکان و نوجوانان در ایران به یک بحران ملی تبدیل خواهد شد. اما متاسفانه به این هشدارها توجهی جدی مبذول نشد؛ از زمان انتشار کتاب، اعتیاد در میان جوانان ایرانی به وضعیتی همه‌گیر رسیده است.
اگرچه چاپ مجدد این کتاب در ایران در حال حاضر ممنوع شده است، آموزشکده توانا با همکاری خانم کار، نسخه جدید کتاب را به صورت آنلاین و به رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. در این نسخه به‌روزرسانی شده و اختصاصی توانا، خانم کار از مشکلات جاری این جوانان و بحران‌های اجتماعی که ناشی از بی‌توجهی مستمر به وضعیت آن‌هاست، پرده برمی‌دارد. کتاب «بچه‌های اعتیاد» هم‌چنین قوانین و رویه‌های داخلی ایران را در این زمینه با قوانین و هنجارهای بین‌المللی مقایسه می‌کند و خوانندگان را با وضعیت این کودکان آسیب‌پذیر و مسائل و مشکلات روزمره آن‌ها از نزدیک آشنا می‌کند.

این کتاب را می توانید از اینجا به رایگان دانلود کنید

انتشارات بیشتر ...