Search

English

ماشالله پسرکهن؛ شکنجه و زندان یک یهودی ایرانی

شاید در دنیای امروز برای توطئه‌پندارترین اذهان نیز مضحک و خنده‌دار باشد که بفهمند یک شهروند یهودی چند سال را در زندان گذرانده است صرفا به این علت که از پدر خود در کشور اسراییل بازدید کرده است!
در جمهوری اسلامی ولی چنین اتفاقی رخ داده است؛ «ماشالله پسرکهن» شهروندی یهودی است که طبق اطلاعاتی که بنیاد حقوق بشری عبدالرحمن برومند به نقل از خبرگزاری هرانا ارائه داده است، در پاییز ۹۸ در حال سپری‌کردن محکومیت سه‌ساله خود در زندان اوین بود. ماشالله پسرکهن در سال ۱۳۹۶ بازداشت شد.‌ 
آقای پسرکهن درباره این مسئله نامه‌ای نوشته و در آن به تشریح وضعیت خود پرداخته بود. در بخشی از این نامه او چنین نوشت: «تنها گناه من دیدار از پدر ۹۰ ساله‌ام بود که به علت‌های مختلف به کشور اسرائیل بازگشته بود. مریض بود و به دیدارش رفتم تا از او عیادت کنم. در دین ما و در اکثر ادیان و چه به لحاظ اخلاقی دیدار از پدر و مادر و رسیدگی به آن‌ها ضروری است و به همین دلیل به دیدار پدرم رفته بودم. وقتی برگشتم آن‌ها مرا دستگیر کردند و شکنجه‌های فراوانی را فقط به جرم ملاقات از پدرم تحمل کردم.»
ماشالله پسرکهن در سال ۱۳۹۶ بازداشت شد. پس از یک هفته بازجویی همراه با شکنجه به قید وثیقه آزاد شد و نهایتا شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست صلواتی او را بابت «ورود به کشور اسرائیل» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد و این محکومیت توسط دادگاه تجدیدنظر تهران تایید شد.
ماشالله پسرکهن که ۵۹ ساله است در این نامه همچنین اذعان می‌کند که او را در حمام بازداشت کردند: «فردی یهودی، تنها و غمگین در بند هستم. همه موها و ریش‌هایم سفید شده است و از بیماری‌های گوارشی رنج می‌برم. دندان‌هایم خراب شده و غذای این‌جا را نمی‌توانم بخورم. مرا در حالی که در حمام بودم بدون آن‌که به من اخطاری دهند دستگیر کردند و با دست و چشم‌های بسته تحت شکنجه و بازجویی قرار دادند. بعد از دو روز مرا تحت‌الحفظ با دستبند و چشم بند به زندان اوین آوردند. … همه توان خود را از دست داده‌ام. شماره چشمم بالاتر رفته و توان بالا رفتن از پله‌های بند را ندارم.»
آقای پسرکهن که به شغل پارچه‌فروشی در شهر یزد مشغول بوده است و سه فرزند دارد، در نامه خود از مردم خواسته است که صدای او باشند و مظلومیت او را بازتاب دهند. 
وضعیت یهودیان ایران وضعیت بسیار اسف‌انگیزی است؛ فشار بر آنان از بدو پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد. اعدام حبیب القانیان در ماه‌های آغازین استقرار جمهوری اسلامی هشداری به یهودیان ایران بود که موقعیت آنان دیگر شبیه موقعیت پیش از انقلاب نخواهد بود. القانیان از محبوب‌ترین یهودیان ایران و یک میلیونر بود که به «اتهام»ی کاملا ساختگی اعدام شد؛ «جاسوسی برای اسرائیل»! پس از آن رخداد بود که بسیاری از یهودیان از ایران کوچیدند و به کشورهایی همچون ایالات متحده و اسرائیل رفتند. در ایران ۳۵ میلیونی در سال ۵۷، صدهزار یهودی زندگی می‌کردند؛ ولی اکنون در سال ۱۴۰۰ و در ایرانی که بیش از ۸۰ میلیون جمعیت دارد، کم‌تر از ۱۰هزار یهودی در ایران زندگی می‌کنند. یهودی‌ستیزی جمهوری اسلامی در حالی است که به گفته تحلیلگرانی همچون رویا حکاکیان که خود یهودی است، ایران پایین‌ترین میزان یهودی‌ستیزی در خاورمیانه را دارد. 
 
 

انتشارات بیشتر ...