Search

English

مکارم‌شیرازی سند ۲۰۳۰ آموزشی یونسکو را تکرار تجربه اندلس دانست

آیت‌الله مکارم‌شیرازی، مرجع تقلید جنجالی شیعه در قم؛ در اظهارات خود در خردادماه ۱۳۹۷ مدعی شده است که سند ۲۰۳۰ یونسکو و نیز کل فضای مجازی سبب به فساد کشیدن جوانان مسلمان و موجب تکرار تجربه به‌زعم او تلخ ازدست‌دادن اندلس و شکست اسلام‌گرایان سده‌های هشتم تا پانزدهم میلادی است. او به‌طور صریح تکنولوژی دیجیتال معاصر را به ساز و برگ جنگی مسیحیانی تشبیه کرده است که توانستند اندلس یا اسپانیای کنونی را از چنگ مسلمانان درآورند. این مرجع تقلید مدعی شده است که تهاجم فرهنگی مسیحیان در آن قرون منجر به شکست اسلام شد.

مکارم‌شیرازی، که بنیانگذار جامعه المصطفی العالمیه با بزرگ‌ترین ردیف بودجه در میان نهادهای ایدئولوژیک و مذهبی جمهوری اسلامی است و تجارت شکر توسط او و بیتش زبانزد مردم قم است، در همین سخنرانی و با اشاره به خطبه‌های امام نخست شیعیان گفته است که باید از دنیا برای سعادت در آخرت استفاده کنیم، و افزوده است: «در ‌کاخ‌های پادشاهان موعظه‌های بسیار زیادی وجود دارد چرا که نشان می‌دهد از همه ثروت و جلال و جبروت پادشاهان تنها اشیای آن‌ها باقی‌مانده است» و بی‌درنگ مومنان را زنهار داده است که نباید دنیا را بر آخرت ترجیح دهند.

بودجه نهادهای مذهبی جمهوری اسلامی

بودجه سال ۱۳۹۷ جامعه المصطفی العالمیه بیش از ۳۰۵ میلیارد تومان است

در لایحه پیشنهادی بودجه در دولت حسن روحانی برای امسال ردیف مربوط به جامعه المصطفی العالمیه ۳۰۳ و نیم میلیارد تومان اعلام شده بود که موجی از واکنش منفی را میان کاربران شبکه‌های اجتماعی به‌راه انداخت و بسیاری فقر گسترده و حقوق معوقه کارگران و نظام فاسد بیمه تامین اجتماعی و در کل اقتصاد ورشکسته کشور را با ردیف بودجه نهادهای مذهبی و ایدئولوژیک جمهوری اسلامی قیاس کردند. همچنین گفته می‌شود که بخشی از طلاب خارجی افغان و پاکستانی پذیرفته‌شده توسط جامعه المصطفی العالمیه سپس‌تر و به‌ نحو سازماندهی‌شده در تیپ فاطمیون و دیگر شعبه‌های نظامی شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران برای جنگ به سوریه اعزام شده‌اند.

کودک‌آزاری جنسی به دانش‌آموزان دبیرستانی در غرب تهران

معاون آموزشی دبیرستانی در غرب تهران و عامل آزاررسانی جنسی به دانش‌آموزان

مکارم‌شیرازی تجاوز اخیر به کودکان در یکی از مدارس تهران را ناشی از بدآموزی‌های فضای مجازی دانست و توضیحی نداد که فتوای روح‌الله خمینی مبنی بر تجاوز به دختران مجاهد پیش از اعدام و تجاوز به دختران و پسران معترض در جنبش سبز ناشی از کدام بدآموزی بوده است. او حتی اعتراضات مردم کازرون را هم از محصولات فضای مجازی دانست و گفت: «متأسفانه همچنان برخی از مدیران و مسئولان کشور می‌گویند که نمی‌توانیم از فضای مجازی صرف نظر کنیم» و از مسئولان به‌خاطر عدم برخورد با فساد فضای مجازی گله کرده است.

مکارم‌شیرازی فضای مجازی را در شکل و شمایل فعلی و با وجود فیتلرینگ گسترده و کنترل عامدانه سرعت اینترنت در کشور، جولانگاه صهیونیست‌ها و مملو از توهین به معصومین، مفاسد اخلافی و آشوب‌های سیاسی دانسته است. او همین چند روز پیش در واکنش به رویکرد طنزآمیز رسانه‌ها و مردم به فتاوایش گفته بود: «بنده در تمام فتاوا – برخلاف آنچه دروغ‌گویان می‌گویند و ما هم هر روز نمی‌توانیم به دفتر بگوییم تکذیب کنند – سعی می‌کنم کار مردم آسان شود.»

 

منابع مرتبط

بررسی نظام آموزشی در ایران / سعید پیوندی

مالیات دهی بنیادها: شعاری مطالباتی، ملی و جنبش‌ساز

سند «کاهش اختلاط دختر و پسر در دانشگاه‌ها» ابلاغ شد

جدایی‌ دین از دولت، آزادی مذهبی و پلورالیسم / محمدرضا نیکفر

 

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

انتشارات بیشتر ...