Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۷۳: فین و شجاعت و بسیجی دهن‌گشاد و فیدل کاسترو

فین چه باشد؟ نام حمامی در کاشان. محل قتل امیرکبیر. روش قتل: زدن رگ امیرکبیر. در آن دوران هنوز علم آن‌قدر پیشرفت نکرده بود که با واجبی در حمام خودکشی شوند. فین همچنین به دو معنی دیگر هم آمده؛ فین: کنایه از گرفتن دماغ. فین فینی: کسی که دائم دماغش را بالا می‌کشد. بر اساس یک روایت: «حمام فین چنان کثیف بود که هر کس خلط و فین خود را هر جا می‌خواست می‌انداخت. البته نوکر حمام هر روز چند بار با ریختن آب تمیز می‌کرد، در سنه ۱۲۷۹ قمری علی بالا پسر ماشاء‌الله نوه نایب حسین کاشی مشهور روی فین یک نفر مشتری به خاطر لیز بودن، زمین خورده در لحظه جان داده به شهادت رسید، بعد از آن حمام فین به این نام مشهور شد.» (نایبیان کاشان در گذر زمان، جلد اول؛ صفحه ۶۲). روایت دوم: «اولین گروه خارجیانی که در اوایل حکومت آغا محمدخان قاجار به ایران آمدند، از کاشان بازدید کردند. قنسول فنلاند، که یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی مردمش سونای فنلاندی است، در بازدید از باغ فین کاشان پیشنهاد کردند که اولین حمام سونا را برای کاشانی‌ها بسازند. اما حاکم کاشان گفت: نه، سونا برای ما خوب نیست، ما برای پاک‌کردن به آب کر احتیاج داریم. پس فنلاندیان، یا همان فین‌لندها برای ساختن یک حمام بزرگ، که یک سونای کوچک هم داشته باشد، آماده شدند. معتمدالدوله، حاکم وقت کاشان، هم موافقت کرد. در آن دوران به فنلاندی‌ها فینیش می‌گفتند. گوترز یکی از فنلاندی‌ها که هر جا می‌رفت می‌دید اسم مناطق علی‌آباد و حسن‌آباد و ولی‌آباد است، و فارسی را خیلی خوب با لهجه کاشی حرف می‌زد، پاسخ می‌داد: من از فین‌آباد هستم. به همین خاطر با پیشنهاد گوترز، که نامش را در آن زمان کاشانیان گودرز می‌گفتند، آن‌جا حمام فین خوانده شد. زمانی که امیرکبیر در حمام فین کاشان زندانی بود از حمام سونای مذکور به عنوان انبار وسایل اضافی خودش استفاده می‌کرد.» (این سه مرد، ص ۳۴) هرچه بود برای ورود به حمام فین، شجاعت لازم بود. پس بدان شجاعت چیست و چه ربطی داشته.

شجاعت چه باشد؟ نوعی خریت که ناشی از نخواندن کافی کتاب و زیاد نگاه‌کردن توی آینه و توجه به تحسین دیگران است. شجاعت نوعی حق است که بعضی از مردم با استفاده از این حق، خودشان را به کشتن می‌دهند و بعضی دیگر این‌قدر شجاع هستند که بچه‌های مردم را برای رسیدن به آرمان‌های خودشان به کشتن می‌دهند. تقریبا همه رهبران دینی و ایدئولوژیک همین کار دوم را می‌کنند؛ از جمله استالین، خمینی، مائو، کیم جونگ اون، هیتلر، کیم ایل سونگ، بشار اسد و غیره. یکی از ابزارهای آن‌ها هم آتش‌به‌اختیارها و بسیجی‌ها هستند، مثل بسیجی دهن‌گشاد. حال که بدین جای رسیدی بدان بسیجی دهان گشاد چیست و چه کار می‌کند.

بسیجی دهن‌گشاد چه باشد؟ تخلص یکی از عاشقان دوربین که از عصر یخبندان دوم زمین‌شناسی باقی مانده. وی به محض دیدن هر نوع دوربین بلافاصله دست راستش به طور مشت‌شده بالا رفته و دهانش به اندازه‌ای باز می‌شود که امکان انجام هر عمل جراحی دندان برایش وجود دارد. بسیاری از پزشکان دو نوع عارضه در لوزتین او را با دیدن عکس‌هایش تشخیص دادند. وی احتمالا یک فامیلی دور با کیم کارداشیان دارد و ثابت می‌کند علاقه به نمایش، الزاما به سیاست ربط دارد. مثل کاسترو که عاشق سیگارکشیدن جلوی دوربین بود. پس بدان که کاسترو کیست و چه نکرده است.

فیدل کاسترو چه باشد؟ رهبر کوبا که در سال ۱۹۵۸ حکومت این کشور را در دست گرفت و متاسفانه تا ۵۸ سال بعد یعنی ۹۰  سالگی هم زنده بود و موفق شد زندگی چهار تا پنج نسل از مردم کوبا را به گند بکشد. وی سال‌ها با سخنرانی مردم کوبا را در خیابان نگه داشت. وی موفق شد کشوری پر از ماشین‌های مدل پنجاه سال قبل، انبوهی فاحشه و تعدادی ورزشکار بین‌المللی را حفظ کند. وی توانست به مردم بقبولاند که بدون این‌که هیچ چیزی به دست آورده باشند، فکر کنند چیزی به دست آورده‌اند.

 

آخرین نوه کدخدای علی‌آباد

انتشارات بیشتر ...