Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۷۲: فرخزاد و مادح فتحی و فراق و فراموشکار

فرخزاد چه باشد؟ یک نام خانوادگی. رستم فرخزاد: یک سردار ایرانی که آخرین مقاومت‌ها در برابر حمله اعراب کرد و در تیسفون توسط آنان کشته شد. فریدون فرخزاد: یک خواننده ایرانی که بخش مهمی از جامعه ایران تا وقتی زنده بود به او بدترین توهین‌ها را می‌کردند و در حمله مسلمین ۱۴۰۰ سال بعد از رستم فرخزاد کشته شد. حسین موسویان که در زمان مرگ او سفیر ایران در آلمان بود معتقد است فریدون فرخزاد خودش خودکشی شد و کسی از سوی سفارت برای قتل او اقدامی نکرد. وی به عنوان مدرک گفت: «به این سوی چراغ، آ آ آ آ». فروغ فرخزاد: خواهر فریدون فرخزاد که از سوی مردم ایران و مسلمین و چپ‌ها و غیره، همیشه متهم به خیانت به همسر و غیره بود و ابراهیم گلستان هم با انتشار نامه‌هایش تلاش کرد بگوید وقتی من جوون بودم خیلی جیگر بودم. وی در سنین جوانی صبح زود با ماشینش توی خیابان تصادف کرد و کشته شد. معمولا هر زن ایرانی که می‌خواهد تابوها را بشکند اول شعرهای او را حفظ می‌کند. پرویز شاپور: شوهر فروغ فرخزاد که جزء معدود شوهران خاورمیانه بود که به زن هنرمندش کمک کرد و بعد از طلاق هم حامی او بود، پرویز شاپور در حمله مسلمانان کشته نشد فقط توی خانه نشست و دق کرد. کامیار شاپور: پسر فروغ فرخزاد که تقریبا همان شیوه زندگی پدرش را داشت. او با پدر و عمویش در دوره حکومت مسلمین در تهران زندگی می‌کرد و احتمالا در طول چهل سال چهار بار از خانه بیرون رفت. پوران فرخزاد: شاعر خوبی بود که چون قیافه‌اش شبیه زنان خانه‌دار بود احتمالا مورد توجه هیچ کس قرار نگرفت. فرحزاد: نام یک محله در تهران که هر کسی حرف ف گفته شد باید سریع خودش را به آن‌جا برساند. حال که بدین جای رسیدی بدون هیچ ربطی باید بدانی مادح فتحی چیست.

مادح فتحی چه باشد؟ فعال حقوق بشر که در کردستان زندگی می‌کند؛ البته در زندان کردستان. وی فعال محیط زیست است و اهل سنندج، قاضی وی را به دلیل کرد بودن به یک سال، به دلیل علاقه‌مندی به جنگل و طبیعت به یک سال، به دلیل سکونت در سنندج به یک سال و به دلیل اینکه بازجویان و بازرسان نتوانستند از سابقه و خانه‌اش هیچ اسلحه‌ای پیدا کنند به یک سال، و جمعا به چهار سال زندان محکوم کرده است. لازم به ذکر است که مادح فتحی، همسر سحر کاظمی، به همراه مهوش امیری، مادر سحر کاظمی، در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۶ پس از احضار به اداره اطلاعات سنندج بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج بازجویی قرار گرفت. در همان روز هفت نفر دیگر هم که از جلوی ساختمان دادگاه عبور می‌کردند دستگیر و به عنوان تلاش برای عبور از جلوی دفتر دادگاه سنندج هر کدام به سه ماه زندان محکوم و با تخفیف هر کدام یک سال زندانی شدند. دادستانی انقلاب اسلامی اعلام کرد که پس از رسیدگی و مجازات حامیان محیط زیست قصد دارد به وضعیت کلیه معماران و سازندگان در و پنجره چوبی و فلزی که از این طریق قصد ضربه‌زدن به مبانی اسلام را دارند رسیدگی کند. این دادگاه همچنین اعلام کرد که کلیه افرادی که در خانه خود کاکتوس، دیفن باخیا، حسن یوسف، پیچ امین‌الدوله (زردرنگ و رنگ یاسی) و رز باکارا داشته باشند، بازداشت و مجازات خواهند شد. این بازداشت‌ها فراق به دنبال دارد. پس بدان که فراق چیست و چرا.

فراق چه باشد؟ دوری. «یه دل این‌جا یه دل اون‌جا». جدایی. آیریلیق (ترکی). فاصله‌گرفتن دو عاشق که باعث شکوفایی آن عشق می‌شود و وقتی به هم می‌رسند عشقشان ضایع می‌گردد. جدایی و دوری یکی از اصلی‌ترین دلایل عشق است و معمولا وقتی به هم می‌رسند، کلا همه چیز از بین می‌رود. اتفاقاتی که در فراق می‌افتد: گریه‌کردن، نالیدن، آه سرد از ته دل کشیدن، رسیدگی به کارهای عقب‌مانده، شکوفایی استعداد ادبی در شعر و داستان، گرفتن انواع فال، آموزش سه تار، خرید کیف و عینک توسط زنان، قدم‌زدن در خیابان، مست‌کردن به شیوه قل‌خوردن روی زمین، چیدن داروهای مختلف دور و بر که یعنی من می‌خوام خودکشی کنم. غذانخوردن، حمام‌نگرفتن، با صدای آهسته و شبیه مویه و تودماغی با بقیه حرف‌زدن، تلفنی با همه درددل کردن، شانه‌نکردن مو. جمله قصار ادبی: «اگر عاشقان سریعا به وصال هم رسیده بودند، ادبیات عاشقانه نابود شده بود.» بخش اعظم اشعار و ترانه‌های جهان به بیان فراق اختصاص دارد. وصال: مخالف فراق است و در آن عاشق و معشوق به هم رسیده و کارهای زیادی می‌کنند که قابل ذکر نیست. پس بهتر است آن‌ها را به فراموشی بسپارند. حال باید بدانی فراموشکار که باشد.

فراموشکار چه باشد؟ خصوصیت فردی که انتخاب شده به فاصله شش ماه پس از انتخابات. یکی از اماکنی که هنوز به فراموشی سپرده نشده، فین است. پس بدان که فین چیست و چه نیست.

کدخدای علی‌آباد سفلی

انتشارات بیشتر ...