Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۶۹: جنگ و شورای امنیت و فشارانه و اس۴۰۰ و فیروز گوران

جنگ چه باشد؟ مخالف صلح. جنگ و صلح: یک رمان بسیار طولانی که رهبر انقلاب تا حالا هزار بار گفته که من آن را خواندم. عملی است که وقتی دو کشور یا دو رهبر یا دو بخش از دو حکومت یا دو تا چیز دیگر نمی‌توانند در موردش توافق کنند رخ می‌دهد. مثال: جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، جنگ جهانی سوم (تا چند هفته دیگر)، جنگ‌های سی‌ساله، جنگ‌های صدساله، جنگ ایران و عراق. فواید جنگ: از میزان بیکاری کاسته می‌شود، چون بخشی از بیکاران کشته شده و در نتیجه نیاز به کار ندارند و بخش مهمی از مردم هم مشغول جنگ می‌شوند. کانون خانواده گرم می‌شود: مردان به جبهه رفته و وقتی برمی‌گردند همه همدیگر را بغل می‌کنند، اما در حالت عادی همه چیز یکنواخت است. دشمن نابود می‌شود و در نتیجه مردم اگر زنده مانده باشند پیروز می‌شوند. (توضیح: پس از هر جنگی هر دو طرف ادعا می‌کنند پیروز شدند، بنابراین بقول امام خمینی لکن ما پیروزیم.) تقاضا کاهش پیدا می‌کند: در اثر جنگ مردم کشته می‌شوند و بنابراین تقاضا کاهش پیدا می‌کند و به قول وزیر «رژیم، و هیچی نخورین تا بمیرین» مردم ما هم مثل چینی‌ها که یک وعده غذا می‌خورند، از سه وعده غذاخوردن دست برمی‌دارند، و به جای آن‌ها مسئولان کشور شش وعده غذا می‌خورند. مردم به معنویت توجه می‌کنند: در جریان جنگ معمولا مردم اگر زنده باشند با قطع آب و برق و اینترنت و تنفس مواجه شده و چون اندرونشان از طعام خالی داشته شده، هی به معنویت توجه می‌کنند، مثل جنگ ایران و عراق که رزمندگانش آن موقع خیلی به معنویت توجه می‌کردند و بعد از جنگ خواهر و مادر مردم را دچار بلایای معنوی و مادی کردند. دانلد ترامپ گفت: «بعد از حمله ایران به پهپاد می‌خواستم به سه نقطه از ایران حمله کنم، پرسیدم چند نفر کشته می‌شوند، گفتند: ۱۵۰ نفر. حمله را متوقف کردم.» روسیه گفت: «ایران و عراق در آستانه جنگ قرار دارند.» مسئولان سپاه گفتند: «هوووورا جنگ جنگ تا پیروزی»، آگاهان نظامی اعلام کردند: «هورا و زقنبود، مردم کشته می‌شن، هورا نداره.» مردم نیز در پاسخ به ندای دعوت به جنگ بسیجیان پاسخ دادند: «بسیجی عزیزم، برو به جنگ دشمن، شهادتت مبارک، قاسم کوریه.» در همین زمینه شورای امنیت هنوز واکنشی نشان نداده است. پس بدان که شورای امنیت چیست.

شورای امنیت چه باشد؟ شورای امنیت سازمان ملل متحد شورایی است که در آن تعدادی از کشورهایی که بیش‌ترین قدرت را در جهان دارند، غیر از آلمان و ژاپن (که قبلا یک بار ضایع‌بازی در آوردند) برای حفظ صلح جهانی و جلوگیری از جنگ و آشوب یک تصمیماتی می‌گیرند که معلوم نیست اجرا بشود یا نشود. ممکن است اعضای شورای امنیت حرف شورا را گوش نکنند، یا گوش کنند، یا کشورهای دیگر اصولا محلی از اعراب برای شورای امنیت قائل باشند یا آن را به بخش تحتانی وجودشان دایورت کنند. کشورهای آمریکا، چین، روسیه، انگلیس و فرانسه اعضای این شورا هستند. آمریکا چون قدرتش از همه بیش‌تر است؛ روسیه چون قدرت شوروی خیلی زیاد بود و بعد از فروپاشی ارثیه خرس به کفتار رسید و روسیه جای شوروی را گرفت؛ چین چون جمعیتش یک پنجم کل جهان است و خودش برای خودش خیلی آقایی می‌کند، فعلا هم تا شورت و جوراب همه مردم دنیا چینی است (غیر از ماماندوزها)؛ انگلیس چون سی چهل درصد دنیا هنوز زیر کلاه ملکه زندگی می‌کنند و بر اساس تفکر ایرانی‌ها همه دنیا دست انگلیسی‌ها ست؛ فرانسه هم چون هم خوشگل است هم خوب تار می‌زند. در این شورا ده کشور دیگر هم عضو غیردائمی هستند که حق وتو ندارند. حق وتو: اولین بار که قانون ولایت فقیه در جایی به طور رسمی اجرا شد همین حق وتو بود که به این معنی است که مخالفم، به هیشکی هم مربوط نیست. در حال حاضر «آمریکا خواستار برگزاری نشست شورای امنیت درباره ایران شد» و فشارها و فشارانه زیاد شد. پس باید بدانی فشارانه چه باشد و چرا.

فشارانه چه باشد؟ یارانه‌ای که حکومت به گروه‌های فشار می‌پردازد. ساندیس، اسپری گاز خردل برای زیر بغل مخالفان، دلار زیارتی، انواع اختلاس برای خرید انواع فراری و بوگاتی و کوفت و زهرمار و اس ۴۰۰. پس حال باید بدانی که اس ۴۰۰ چیست.

اس ۴۰۰ چه باشد؟ نوعی موشک روسی که از نان شب واجب‌تر است. ایران اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ از روسیه خرید برای مقابله با اسرائیل، بعد اسرائیل از روسیه اس ۴۰۰ خرید برای مقابله با ایران، بعد عربستان تعداد زیادی اس ۴۰۰ خرید از روسیه برای مقابله با ایران، بعد سوریه تعدادی اس ۴۰۰ از روسیه خرید برای مقابله با ترکیه، بعد ترکیه تعداد زیادتری اس ۴۰۰ خرید برای مبارزه با کردها، بعد کره شمالی که نان ندارد با خمپاره بخورد، تعدادی اس ۴۰۰ خرید برای مقابله با کره جنوبی و ژاپن، بعد ژاپن تصمیم گرفت تعدادی اس ۴۰۰ بخرد برای مبارزه با کره شمالی و بعد پاکستان تعداد زیادی اس ۴۰۰ خرید برای مقابله با هند، حالا هند قصد دارد تعداد خیلی زیادی اس ۴۰۰ بخرد برای مقابله با پاکستان و در همین حال وزیر خارجه ایالات متحده به هند توصیه کرد اس ۴۰۰ نخرد. فعلا تنها کشوری که اس ۴۰۰ ندارد بورکینافاسو است و روسیه گفته به‌زودی تمام کارخانه‌های جوراب‌بافی و شکلات‌سازی و خمپاره‌دوزی خودش را می‌خواهد تبدیل کند به کارخانه تولید اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ و اس ۵۰۰ و همینطور برو بالا. فیروز گوران هم در این زمینه قایمکی چیزهایی گفته بود. پس بدان که فیروز گوران کیست و چیست.

فیروز گوران چه باشد؟ روزنامه‌نگار پیشکسوت ایرانی که شاگردان زیادی تربیت کرد. متولد اول فروردین ۱۳۲۰ که شش ماه قبل از رفتن رضاشاه در همان محل تولد رضاشاه در روستای آوریم سوادکوه مازندران به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مازندران گذراند و در هفده سالگی به تهران رفت. چون آینده مطبوعات مملکت را می‌دانست مدتی به دستفروشی پرداخت و بعد کارگر چاپخانه روزنامه شد. کم‌کم شروع به مطالعه و همزمان با آن شروع به همکاری با روزنامه‌های مختلف کرد. او ابتدا در روزنامه مهر ایران کارش را آغاز کرد و آن گاه ابتدا به روزنامه اطلاعات، که سال ۱۳۰۵ توسط عباس مسعودی پایه‌گذاری شده بود، رفت و سپس به همکاری با روزنامه کیهان مصباح‌زاده پرداخت. اما کار جدی و مهم او از آیندگان شروع شد. روزنامه آیندگان از سال ۱۳۴۶ توسط داریوش همایون پایه‌گذاری شد، ولی چون حکومت به او اعتماد نداشت، ابتدا امتیاز روزنامه را به خانم فریده کامکار شاهرودی داد که بعدها به نام دکتر حسین اهری تغییر کرد. اولین سردبیر روزنامه آیندگان غلامحسین صالحیار، روزنامه‌نگار بسیار توانای آن روزها بود، و بعد از او جهانگیر بهروز، حسین مهری، مسعود بهنود، هوشنگ وزیری سردبیران آیندگان شدند. البته مسعود بهنود خودش این نکته را گفته است و به همین دلیل بهتر است فرض کنیم ممکن است سردبیر نشده باشد. فیروز گوران در دوران انقلاب سردبیر آیندگان شد. وی در سال ۱۳۵۰ به خاطر فعالیت‌های سیاسی و عضویت در سازمان انقلابی کمونیست‌های ایران (ساکا) بازداشت شد. وی دو سال بعد از زندان آزاد شد و به روزنامه کیهان و سپس آیندگان رفت. او در اعتصاب مطبوعات قبل از انقلاب هم شرکت داشت. به هر حال او به عنوان یک روزنامه‌نگار انقلابی پس از انقلاب ثمرات زحمات خود را دید و پس از مدت‌ها خانه‌نشینی مدتی در نشریه بسیار حرفه‌ای صنعت حمل و نقل و نشریه جامعه سالم کار کرد و در هر دو نشریه همکار عمید نائینی و مسعود بهنود و جمشید ارجمند بود. وی در سال ۱۳۸۶ لوح برتر روزنامه‌نگار پیشکسوت را از انجمن صنفی مطبوعات که هنوز کاملا نابود نشده بود گرفت. فیروز گوران روز ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ درگذشت و به جرگه مهاجران از این دنیا پیوست. حال که بدین جای رسیدی بدان که مهاجران چیست و چه ربطی دارد.

 

مشاور مطبوعاتی کدخدای علی‌آباد علیا

انتشارات بیشتر ...