Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۶۸: فداکاری و شئونات و ائتلاف و طرح جدید خاورمیانه و فتوت

فداکاری چه باشد؟ گذشتن از جان و مال خود در گذشته برای گرفتن جان و مال دیگران در آینده. معمولا کسانی که دائما در مورد فداکاری‌های گذشته خود حرف می‌زنند، احتمالا قصد دارند یک خشونت جدیدی راه بیندازند. مثال: «من جسم ناقصی دارم … ما اجازه نمی‌دهیم که… .» بسیاری از افرادی هم که به ذکر فداکاری اشاره می‌کنند، بیش‌تر به فداکاری دیگران اشاره می‌کنند اما به نفع خودشان نتیجه می‌گیرند. (ر.ک: حسن عباسی و سردار قاسمی). فدایی: کسی که جانش را برای رسیدن به آرمان مشخص یا کار مهم یا راه مشخصی فدا می‌کند و بر اساس تجربیات تاریخی اگر این فدایی ۲۵ساله پانزده سال دیگر زنده بماند می‌فهمد که عجب اشتباهی داشتم می‌کردم. سازمان فداییان فلان: سازمانی بود که قرار بود وقتی پیروز شد کشور را به سی سال قبل ببرد. سازمان فداییان اسلام: گروهی به رهبری یک طلبه ۲۲ساله که مراجع ۷۰ ساله را هدایت می‌کرد تا حکومت پهلوی را از بین ببرد و کشور به صد سال قبل گردد. آن‌ها می‌گفتند که دردشان اجرانشدن شئونات اسلامی است. پس بدان که شئونات اسلامی چیست و چه ربطی دارد.

شئونات اسلامی چه باشد؟ مجموعه‌ای از رفتارها و اعمالی که باید صد درصد مردم انجام بدهند تا شبیه ده درصدی که شئونات را اجرا می‌کنند شوند. شئونات جمع غلط شئون است که خود شئون جمع شأن است. شأن یعنی کار و حال و امر بزرگ (لغت‌نامه معین). برخی از جمله آقای محسن رضایی به دلیل قاطعیت زیاد برخی کلمات را چند بار جمع می‌بندند. مثلا: «خواهران باید شئونات‌های اسلامی را رعایت کنند.» یا جمع بیخودی دوبله رضایی: «ما جواب متجاوزگران‌ها را دادیم.» شئون اسلامی در جمهوری اسلامی شامل: حجاب‌گذاشتن، حجاب برنداشتن، استفاده از حجاب کامل، بدحجابی‌نکردن، رعایت حجاب در مقابل نامحرم و حتی محرم. در صورتی که خواهران را بتوان در جعبه یخچال گذاشت و حمل و نقل کرد، خیال مسئولان کشور و قاریان قرآن و نوحه‌خوان‌ها و مکارم‌شیرازی راحت می‌شود. بعد می‌روند سراغ  پسربچه‌ها که بخش دیگری از شئونات‌های اسلامی است. مقامات انتظامی کشور همزمان با گرم‌شدن هوا و ایجاد مشکل در برادران بسیج اعلام کردند که به‌زودی «برخورد قاطع با کسانی که شئونات را رعایت نمی‌کنند» انجام خواهد شد.

سال ۵۵، شریعتی: حجاب زیبایی درونی یک زن است. (سه میلیون نفر در شش ماه باحجاب شدند.)

سال ۶۰: یا روسری یا توسری: صد درصد زنان باحجاب شدند. (راه دیگری نبود.)

سال ۷۰: از خواهران تقاضا می‌شود حجاب را رعایت نمایند. (اندازه روسری‌ها با مقنعه به یک و نیم متر مربع رسید.)

سال ۷۵: رعایت حجاب نشانه توجه به شخصیت شماست. (اندازه روسری‌ها به یک متر مربع رسید.)

سال ۸۰: رعایت حجاب و شئونات اسلامی الزامی است. (اندازه روسری به هشتاد درصد متر مربع رسید.)

سال ۸۵: بی‌حجابی زن از بی‌غیرتی شوهر اوست. (اندازه روسری به نیم متر مربع رسید.)

سال ۹۰: بی‌حجاب یعنی کسی که به آسیاب دشمن آب می‌ریزد. (استفاده از شال به جای روسری رایج شد و خواهران در صف استکبار با گلابپاش آب در آسیاب می‌ریختند.)

سال ۹۵: بی‌حجاب یعنی بی‌ناموس خائن مزدور لعنتی پلید. (استفاده از نخ کانوا به جای شال رایج شد و در بسیاری از موارد همان نخ کانوا هم روی شانه افتاده بود و وقتی گشت ارشاد می‌رسید، خواهران باید با ذره‌بین دنبال نخ کانوا می‌گشتند.)

سال ۱۴۰۰: بی‌حجاب یعنی… ف… ک… ک… ک… مادر… (تعدادی مامور گشت ارشاد باحجاب در خیابان مستقر شدند و هر چه گشتند، باحجابی ندیدند و سالم به پایگاه خود برنگشتند.)

تازه این در حالی است که مجموعه این عوامل برای اجرای شئونات اسلامی ائتلاف کرده بودند. پس بدان که ائتلاف چیست و چه نیست.

ائتلاف چه باشد؟ بر وزن انفعال. همکاری دو این‌کاره علیه تعدادی هیچ‌کاره. معمولا در کشورهای متمدن که مردم همدیگر را گاز نمی‌زنند و نمی‌خورند به همکاری دو گروه سیاسی برای مشارکت در قدرت می‌گویند. همکاری دو جناح قدرت‌مند در شرایط قبل از انتخابات برای افتادن به جان ملت پس از اعلام نتیجه انتخابات. استفاده یک جناح سیاسی بدنام قدرت‌مند از یک جناح سیاسی ضعیف خوشنام یا کم‌تر بدنام برای رسیدن به قدرت. کاری که یک خوش‌بین ضعیف با یک قلدر ریاکار انجام میدهد و بعد پشیمان میشود. هم‌پیمانی. همشیره‌شدن، هم‌پیاله‌شدن قبل از بدمستی. کاری که در کشورهای آزاد انجام میدهند و در کشورهای استبدادی نمایش آن را میدهند. مثال: «ائتلاف خرگوش و شیر برای تقسیم جنگل». فابل: یک بار یک شیر با یک روباه همکاری کرد و این آخرین همکاری آن‌ها بود، شیر در حالی که دور دهانش را می‌لیسید گفت: واقعا همکار خوشمزه‌ای بود. همکاری در همه طرح‌ها انجام می‌شود از جمله طرح جدید خاورمیانه. پس حال باید بدانی طرح جدید خاورمیانه چیست.

طرح جدید خاورمیانه چه باشد؟ طرحی که در آن خاورمیانه به شکل جدیدی تقسیم می‌شود. این کار یک بار توسط کیسینجر و دفعه دوم توسط استادش حسن عباسی اتفاق افتاد. مشکل فعلی خاورمیانه: حکومت ایران دوست دارد کشوری شبیه عربستان داشته باشد، زنان باحجاب باشند، قانون نباشد و پول کافی داشته باشند. عربستان دوست دارد کشوری مثل قطر داشته باشد که پیشرفت کند، ولی عناصر مرتجع نمی‌گذارند. اسرائیل می‌خواهد قلب ایران را بگیرد، فلسطین می‌خواهد اسرائیل را بگیرد، لبنان می‌خواهد مثل ایران باشد، افغانستان می‌خواهد مثل ترکیه باشد، ترکیه می‌خواهد مثل پاکستان باشد و پاکستان می‌خواهد مثل افغانستان باشد. راه حل: خامنه‌ای و طرفدارانش بروند به عربستان و از صبح تا شب نماز بخوانند، هیچ نیازی هم به نابودی جنگل و دریاهای ایران ندارند، چون در عربستان جنگل و دریایی وجود ندارد، گشت ارشاد هم لازم نیست، چون زنان حق رانندگی ندارند، مشروب هم ممنوع است و الخ. محمد بن سلمان قطر را بخرد و با خانواده بروند آن‌جا همه قطر را بکنند دیسنی‌لند تا آخر عمر هم بازی کنند. قطر برود اسرائیل که بزرگ‌تر است و شروع کند مهم‌ترین قطب تجاری صنعتی خاورمیانه را در اسرائیل درست کند و راه‌های خاکی هم برای جلب توریست برایش باز می‌شود. کل اسرائیلی‌ها بروند به استان اصفهان که از قدیم آن‌جا بودند و تمام اصفهانی‌ها هم شبیه خودشان هستند در هم جذب می‌شوند. فلسطینی‌ها بروند در دولت قطر مشارکت کنند و کمبود جمعیت آن‌ها را هم حل کنند و بیت‌المقدس هم مال فلسطینی‌ها باشد. اردوغان و بیست درصد مسلمانان ترکیه بروند در کشور بزرگ پاکستان که جا دارد که حسابی اسلامی بشود. پاکستانی‌ها هم بروند به افغانستان، هفتاد درصدشان مسلمانند و افغانستان برایشان عالی است. افغان‌ها هم همه بروند ترکیه و از شر طالبان راحت شوند و هر قرتی‌بازی می‌خواهند بکنند. این‌طوری نه جنگی خواهد شد و نه مشکلی باقی خواهد ماند. این کاملا مطابق فتوت است. پس بدان که فتوت چیست.

فتوت چه باشد؟ جوانمردی. کرم. سخاوت‌داشتن. بخشندگی. مجموعه کارهایی که در گذشته برخی افراد انجام می‌دادند.  و الان هر کس انجام دهد همه به او می‌خندند. کسانی که اهل فتوت هستند هم بعضی وقت‌ها سراغ جنگ می‌روند. پس بدان که جنگ چیست و چه ارتباطی دارد.

 

کدخدای علی‌آباد ازگل دره

انتشارات بیشتر ...