Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۶۴: قانون و شروور و قاچاق و شرک و ساندیس

قانون چه باشد؟ قانون نوعی است از مطبوعات نظیر کشک. تعدادی کتاب که در آن‌ها دستوراتی نوشته شده که اگر به نفع دولت باشد اجرا می‌شود و اگر به نفع ملت باشد اجرا نمی‌شود. قانون مطبوعات: قانونی برای از میان بردن مطبوعات تا آخرین صفحه و تا آخرین ورق. نوعی شوخی که در کشورهای جهان سوم اجرا می‌شود. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران: پنج دروغ بزرگ در یک جمله. مجموعه‌ای از اصول که قرار است هر وقت حکومت در حال سقوط قرار گرفت اجرا شود. قانون جلوگیری از بدحجابی: قانونی که وجود ندارد ولی اجرا می‌شود. قانون خانواده: قانونی که وجود دارد ولی اجرا نمی‌شود. نوعی ساز که صدایش خوب است ولی نشان‌دادنش ممنوع است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در همین باره شروور زیاد می‌گویند. پس حال که بدین جای رسیدی بدان که شروور چیست.

شرّوورّ (Sherrover) چه باشد؟ نام صمیمانه سخنرانی‌هایی که مسئولان در روزهای جمعه، شنبه، یکشنبه، دوشنبه و تا جمعه بعد ایراد می‌شود. سبک ادبی اظهارات امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای و اکثریت نمایندگان مجلس. آنچه روحانیون عالیقدر بالای منبر و در تلویزیون می‌گویند و باعث سردرد و افزایش مصرف داروهای اعصاب و روان می‌شود. افرادی که در این زمینه تخصص ویژه دارند: رائفی‌پور، حسن عباسی، محسن قرائتی، دکتر روازاده و غیره. نمونه‌ها: پوشیدن شلوار جین تنگ باعث جلوگیری از بچه‌دار شدن می‌شود. اولین پیتزا در زمان حضرت علی پخته شد. ائمه اطهار هیچ وقت مستراح نمی‌رفتند و وقتی پی‌پی می‌کردند بوی عطر پیرکاردن می‌داد. سخنان اکثر رهبران جمهوری اسلامی را می‌توان شروور نامید. از جمله سخنان‌شان درباره قاچاق. اما قاچاق چیست و چطور.

قاچاق چه باشد؟ حمل و نقل کالا یا انسان یا الاغ یا بزغاله یا موشک یا هر چیزی دیگر به طور غیرقانونی و بدون شفافیت و مجوز. حمل و نقل مواد مخدر و کالاهایی مانند اسلحه سرد، گرم، وسایل ممنوعه که توسط عزیزان نظامی کشور انجام می‌شود چون زندگی خرج دارد. تقریبا 84 درصد کارهایی که ارتش، سپاه، بسیج، نیروی هوایی و زمینی و دریایی جمهوری اسلامی می‌کند و از این موضوع خیلی هم خوشحال است. استان‌هایی که در آن قاچاق زیاد رواج دارد: سیستان و بلوچستان، بندرعباس، بوشهر، فارس، اصفهان، یزد، سمنان، خراسان (هر سه تاش)، آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل، مازندران و گیلان و گنبد کاووس، قزوین، تهران، مرکزی، و یازده استان دیگر. مهم‌ترین جریانی که باید جلوی قاچاق را بگیرد: سپاه و بسیج. مهم‌ترین جریانی که قاچاق می‌کند: سپاه و بسیج. کالاهایی که در همه جا قاچاق نیست و در ایران قاچاق است؟ رژ لب، سایه چشم، سوتین، شورت، داروهای مختلف، شلوار، هر چیزی که خدای ناکرده موجب زیبایی شود. بقیه چیزها؛ حتی عروسک شرک. پس حال باید بدانی شرک چیست.

شرک (Sherek) چه باشد؟ موجودی پهناور و عظیم‌الجثه از بقایای دایناسورهای برانکیوزوروس، یکی از اجداد احتمالی موجودات کلفت اسلام مانند احمد خاتمی و سردار فیروزآبادی. شرک (شِرْک)، به قائل‌بودن به ولایت فقیه و خدا به یک اندازه گفته می‌شود. این موجود در هنگام حرکت بحران ایجاد می‌کند و به طور دائم موشک تولید می‌کند. البته ساندیس هم زیاد دوست دارد. پس بدان ساندیس چیست و چرا.

ساندیس چه باشد؟ نوعی مایع که دارای خصوصیات معنوی و از نظر شیمیایی معین برای انجام هر نوع اقدام فیزیکی است. ساندیس باعث التزام به ولایت فقیه و پایین‌آمدن درجه ذوب شخص آماده ذوب است و باعث جذب حداقلی و دفع حداکثری می‌شود. خصوصیات این گونه جانوری این است که از دیوار به سرعت بالا رفته، به طور عادی بوی بد از خود تولید می‌کند، بدون دلیل سنگ پرتاب می‌کند و به عکس‌های خصوصی و اسناد محرمانه علاقه خاصی دارد، در صورت شدت حمله دیگران فرار می‌کند ریش می‌تراشد و مدتی غیب می‌شود (ر.ک: دی 1396)، پیراهنش روی شلوار است، هرگز واکس نمی‌زند، با دیدن هر جاندار ماده به هر نحو حتی در شکل عروسکی آن تحریک می‌شود و با مصرف شانه دچار تحریکات هیستریک می‌شود. همان‌طور که ساندیس از تغییر یک کارخانه مشروبات الکلی تکامل یافته و به این شکل در آمده، ساندیس‌خور هم از نسل قبلی اراذل و اوباش حسین رمضون یخی و هفت کچلان و غیره ایجاد شده و همین است که هست. ساندیس در بسیاری مواقع موجب شل‌کن سفت‌کن می‌شود. پس باید بدانی شل‌کن سفت‌کن چیست و چرا.

 

کدخدای علی‌آباد علیا

انتشارات بیشتر ...