Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۶۳: شاداسپرم و شادخواره و شادی و ارتحالیدی و شوشول

شاداسپرم چه باشد؟ به معنی نوعی سبزی شبیه ریحان است ولی در «براهین المنغولات» (دلایل مشنگان) چنین آمده: «شاد اسبرغم فهو بیضتین الرامبود الشباب فی حرکت التلق تلق / شاداسپرغم همچنین به اسپرم‌های رامبد جوان که بالا پایین می‌پرد و تلق تلق دست می‌زند گفته می‌شود. و اکنون باید بدانی شادخواره چیست و چه ربطی دارد.

شادخواره چه باشد؟ بر وزن ماهواره. به طور کلی به زن فاحشه گفته می‌شود. اگر مرد شراب بخورد به او می‌گویند مرد شادخوار ولی اگر زن بخورد می‌گویند فاحشه شادخواره. اگر مرد برقصد به او مرد شادرقص می‌گویند اگر زن برقصد به او فاحشه رقاصه می‌گویند. اگر مرد تار بزند به او مطرب شادی‌زن می‌گویند اگر زن تار بزند به او فاحشه مطربه می‌گویند. اگر مرد سیگار بکشد به او مرد سیگاری می‌گویند، اگر زن سیگار بکشد به او فاحشه سیگاریه می‌گویند. کلا هر کار شادی‌بخش یا معمولی را که مردان می‌کنند اگر زنان بکنند به آنها می‌گویند فاحشه. پس اکنون باید بدانی شادی چیست.

شادی چه باشد؟ شادی بر وزن بادی. معروف است که شادی اسم یک غلام بوده که در ایران بعد از اسلام، که غلام وجود نداشت ولی عملا داشت، به آن غلام که حرام هم می‌خورد شادی می‌گفتند. به میمون هم شادی می‌گویند. هندوان هم در آخر فیلم‌هایشان عروسی می‌کنند و می‌گویند شادی کرتاهه، ولی در هند نیروی انتظامی به عروسی هجمه نمی‌کند بنابراین ایرانیان شادی نکرتاهه. شادی مجموعه اعمالی است که انسان – در این‌جا زن استثنائا انسان محسوب می‌شود – از خود صادر می‌کند و بین سه روز تا سی سال زندان با اعدام و اعمال شاقه مجازات دارد. در هالیدی و ارتحالیدی هم مردم شادی می‌کنند. پس بدان ارتحالیدی چیست و چه ربطی به شادی دارد.

ارتحالیدی چه باشد؟ ارتحالیدی نوعی هالیدی است؛ در روز مرگ آیت‌الله خمینی رهبر جانگداز (هر تلفظی جایز است)، که تعطیل است، مردم برای این‌که تنها باشند و عزاداری کنند، به شمال و آنتالیا و لارناکا و آلاسکا می‌روند و شادخواری می‌کنند و قر می‌دهند. در ارتحالیدی مردمی که در تهران می‌مانند معمولا به احترام امام خمینی حجاب را رعایت کرده و مراسم عزاداری توسط هزاران نفر برگزار می‌شود، چون میلیون‌ها تهرانی که ارتحالیدی برگزار می‌کنند در شمال به سر می‌برند. و بچه‌ها در ارتحالیدی بازی می‌کنند و برنامه کودک پخش نمی‌شود و فرنود با شوشولش بازی نمی‌کند. پس حال باید بدانی که شوشول چیست.

شوشول چه باشد؟ نوعی یخچال و ماشین لباسشویی که بچه‌ها با اجازه پدر و مادرشان به آن دست نمی‌زنند و علی مطهری در این مورد طرفدار خانم مجری است و اصولا با وجود داشتن شوشول فرنود یا هر نوع ماشین لباسشویی و یخچال و ماشین ظرفشویی که شبهه شوشول داشته باشد مخالف است. علی مطهری معتقد است فرنود باید به‌تدریج متوجه ماشین لباسشویی‌اش شود وگرنه بدجوری توی چشم انقلاب می‌رود. مطهری از جمله محافظان و علاقه‌مندان قانون اسلامی است. پس بدان که قانون چیست و چه ارتباطی با اسلام دارد.

 

کدخدای علی‌آباد علیا

انتشارات بیشتر ...