Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۴۹: اختلاس و متملق و نفت

اختلاس چه باشد؟ اختلاس بر وزن افتعال یکی از واجباب شیعه است که رعایت آن بر هر مسلمان امامی لازم است. و آن این باشد که بخشی از پولی که جزء بیت‌المال است، برای این‌که بقیه ندزدند، بردارد و ببرد به خانه و چون ممکن است خانه نداشته باشد، با آن خانه تهیه کرده و بعد ببرد به خانه. به همین دلیل آقای علم‌الهدی، حاکم خراسان، گفته است: «بدحجابی از اختلاس هم بدتر است.» و چرا بدحجابی از اختلاس بدتر است؟

اول: در همه جای جهان اختلاس جرم و بدحجابی رایج است و ما حتما باید ثابت کنیم شبیه دنیای متمدن نیستیم.

دوم: اختلاس امر خصوصی است، اموال ملت ارث بابای علم‌الهدی ست و حق دارد از آن بردارد یا نه، ولی حجاب امر عمومی است، به همین دلیل بدتر است.

سوم: چون ما این را (اختلاس) می‌کنیم و آن را (بدحجابی) نمی‌کنیم و هر کاری ما می‌کنیم خوب است.

چهارم: چون آقای علم‌الهدی از بیخ مسلمان است و همه جا باید این را ثابت کند، مسلمانی که آدم نکشد، جنگ نکند، دزدی نکند، حداقل کاری که می‌تواند بکند همین چند میلیارد اختلاس است.

پنجم: چون باید بین اسلام غیرواقعی و اسلام واقعی یک فرقی باشد. اسلام واقعی معتقد است حجاب از همه چیز مهم‌تر است. و اسلام واقعی امری است مهم که اشخاص متملق آن را خوب می‎فهمند. پس اکنون باید بدانی انسان متملق چیست.

متملق چه باشد؟ انسان مطلوب صدا و سیما. نتیجه منطقی نظام آموزشی کشور. خواری‌طلب. کسی که وقتی یک سلبریتی را می‌بیند دست و پایش شل می‌شود. آدمی که الکی از دیگران تعریف می‌کند. کسی که با بیست درجه حرارت در ولایت ذوب شده و به درون آن تشریف‌فرما می‌شود. و حال که سخن از ذوب به میان آمد باید بدانی نفت چیست و چطور با آن ذوب می‌شوند.

نفط یا نفت چه باشد؟ نفت شیئی یا مایعی یا بشکه‌ای بدبو و تیره‌رنگ باشد که آتش گرفته و باعث ذوب علاقه‌مندان به نفت و دلار و بشکه در ولایت می‌شود. نفت ایران سال‌ها قبل ملی شده و جواد ظریف در مورد آن گفته است: «ایرانی‌ها اجازه نمی‌دهند دیگران درباره سرنوشت‌شان تصمیم بگیرند.» با گفتن این جمله ایرانی‌ها با تعجب گفتند: «کی؟ ما؟» جواد گفت: «بله، ایرانیان اجازه نمی‌دهند کسی درباره سرنوشت‌شان تصمیم بگیرد.» ایرانی‌ها با تعجب گفتند: «سرنوشت؟ شیب؟ بام؟ سرنوشت چی هست؟» آقای ظریف گفت: «منظورم آینده است، یعنی آینده ایرانی‌ها را خودشان تعیین می‌کنند.» ایرانی‌ها گفتند: «آینده؟ شیب؟ آینده چی هست؟» و اکنون که حرف از آینده به میان آمد باید به گذشته فکر کنی و بدانی که برهان چیست و چه ربطی به آینده و گذشته دارد.

 

خود کدخدای علی‌آبا

انتشارات بیشتر ...