Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۴۵: انگلیس و ترور و نمایشگاه کتاب و جام‌جم و پیاده‌نظام دشمن

انگلیس چه باشد؟ ای فرزند! بدان انگلیس همان لندن و لندن همان انگلیس است. و ملکه در آن زندگی می‌کند: «هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق / ثبت است بر جریده عالم دوام ما». بریتانیای کبیر. امپراطوری پیر. سرزمین چشم چپها (ر.ک. مش قاسم، غیاث‌آباد دست چپ). انگلستان. بریتانیا. محلی که در آن میلیون‌ها جاسوس زندگی میکنند که تنها کارشان توطئه علیه ایرانیهاست. سرزمین ابرهای سنگین و مسئلهدار و بارانهای طولانی خیانتکار. ضرب‌المثل: تا پایان قرن بیستم، پنج شاه در بازی می‌مانند، چهار شاه ورق و یک ملکه انگلیس. توضیح ضرب‌المثل: وقت گذشت و پیش‌بینی اشتباه درآمد. انگلیس‌شناسی تفصیلی: انگلیسیها آدم‌هایی هستند با چشمهای چپ که دوربینهای کوچکی همیشه در نوک خودکارشان است که همه چیز را ضبط میکند. این کشور کارهایش را در جهان به وسیله کشورهای دیگری مثل آمریکا، اسرائیل، فرانسه، آلمان، عربستان، امارات، کویت و غیره انجام میدهد. این کشور در ایران چپها، لیبرالها، کمونیستها، روحانیون، مخالفان روحانیون، اساتید دانشگاه‌ها، رژیم سابق، بازاریان و دیگر گروه‌های اجتماعی را اداره میکند. انگلیسیها به زبانهای مختلفی مانند انگلیسی، فارسی، عربی، چینی، ژاپنی، بختیاری، بلوچی، آلمانی و ارمنی حرف میزنند و موقع حرف‌زدن چشمهای چپشان را تنگ میکنند (نظریه مش قاسم غیاث‌آبادی). انواع توطئه‌های انگلیس: کودتای خزنده، کودتای درنده، کودتای جونده، کودتای جهنده، کودتای پرنده، جاسوسی نامرئی، جاسوسی مخملی، جاسوسی در قالب کار فرهنگی، جاسوسی در قالب رانندگی مینی‌بوس، جاسوسی در قالب شاعری. بی.‌بی.‌سی: رسانهای که توسط عدهای جاسوس اداره میشود و منظورش گرفتن انتقام ناپلئون از ملتهای دیگر است. حکایات و امثال: «کار کار انگلیسیهاست»؛ «زیر هر کاسهای یک نیم‌کاسه است که زیرش آرم انگلیس چسبیده»؛ «دست انگلیس از آستین فلانی در اومده»؛ «سرناچی کم بود یکی هم از لندن رسید»؛ «سگ زرد برادر آمریکاست»؛ «آمریکا، انگلیس نابود باید گردد، به جاش یک چیز دیگه ایجاد باید گردد»؛ «وقتی که آمریکا نیست، انگلیس، نابود باید گردد». و بدان که انگلیس عواملی دارد به نام فرماسیون که خیلی خطرناک هستند و در تاریکی کارهای بد می‌کنند از جمله ترور وکیل دادگستری، پس بدان وکیل دادگستری چیست و چطور ترور می‌شود.

ترور چه باشد؟ ترور عملی است که وقتی کسی حرف خاصی نداشته باشد انجام می‌شود. مثلا ژنرال مشرف به بی‌نظیر بوتو گفت: «اونجا بری می‌میری.» بی‌نظیر بوتو حرف خاصی نداشت بزند، رفت و ترور شد. یا سعیدی‌سیرجانی در آخرین ملاقات به سعید امامی گفت: «والله من حرف خاصی ندارم» و فردای آن روز پایش از طریق ارسنیک سوراخ شد و ترور شد. یا وکیل آقای هدایتی که هم سریال می‌سازد و هم وقتی حرف خاصی کسی نداشته باشد، خودش معلوم می‌شود گفته بود این وکیل من …. باد می‌ده، گفتن چی باد می‌ده، گفت: من حرف خاصی ندارم. و همین باعث شد همزمان با سه متهم اختلاس، ترور شده و به ملاء اعلاء برود. و ملاء اعلی جایی است که در کتاب‌ها نوشته‌اند و کتاب‌ها در نمایشگاه به فروش می‌رسد. پس بدان نمایشگاه کتاب چیست.

نمایشگاه کتاب چه باشد؟ محلی است که در آن هر سال مقداری کتاب به فروش می‌رسد و آدم مطمئن می‌شود که هنوز کتاب وجود دارد و کتاب چیز مهمی است و همه پیامبران هر کدام یک کتاب داشتند جز حضرت نوح که کتاب نداشت و قطب‌نما داشت که قطب‌نمایش هم به درد نمی‌خورد چون معلوم نبود کجا می‌خواهد برود و قطب‌نمای او شبیه جام‌جام بود و اکنون باید بدانی جام‌جم چیست.

جام جم چه باشد؟ یک نوع جام. صدا و سیما. رسانهای که از طریق آن از منافع یک اقلیت در مقابل هجوم یک اکثریت دفاع میکنند. محل اهانت مستقیم به شعور ملت. یکی از اموال شخصی آیتالله خامنهای که مدتی به علی لاریجانی و چندی به عزت الله ضرغامی و مدتی به سرافراز و علی عسگری بخشیده شده بود. محلی تلاقی ابتذال و اخلاق. رسانهای که با استفاده از ضریب هوشی پایین، آدمهایی با ضریب هوشی بالاتر از خود را نصیحت میکند. محل تعیین «هویت» با استفاده از «چراغ». ضرب‌المثل: «چو دزدی با چراغ آید گزیده‌تر برد کالا». و اکنون باید بدانی که دزدان همه جا هستند، به‌خصوص در پیاده‌نظام دشمن و پیاده‌نظام دشمن چیست.

پیاده‌نظام دشمن چه باشد؟ مردم عادی. ملت شریف. مردمی که از نظر سیاسی زیاد فعال نیستند و فقط مثل دولت فکر نمیکنند. ملت. رعیت. رعایای بیادب. گرهگوریها. کسانی که در خیابان میبینیم. گروهی از مردم که تمام کارهای دولت را قبول ندارند. کاربرد در جمله: پیاده‌نظام دشمن در افزایش قیمتها نقش مهمی دارد. انواع نیروهای دشمن: سواره‌نظام دشمن (کسانی که با دولت مخالفند و در یک حزب مخالف هم احتمالا عضویت دارند)؛ قلم به مزدهای مزدور دشمن (نویسندگانی که مردم کتاب‌ها و مقالاتشان را با علاقه میخوانند)؛ عوامل پنهان دشمن (گروهی از مخالفان حکومت که زیاد شناخته‌شده نیستند و فقط یکی دو بار زندانی شدهاند)؛ دشمن غدار (مخالفانی که بعد از آزادی باز هم مخالفت میکنند)؛ دشمن فرومایه (مخالفانی که اگر دستگیر شوند زیاد کسی اعتراض نمیکند)؛ عوامل سست‌عنصر و ترسوی دشمن (اصطلاح خاص کارگزاران و خانواده مذکور است)؛ نیروی هوایی دشمن (این دفعه واقعا منظور همان است که هست). روش شناخت پیاده‌نظام دشمن: گذرنامه ندارند و تا به حال سفر خارجی نرفتهاند. تا یک روز قبل از برگزاری انتخابات نمیدانند که باید به هر کسی که مخالف دولت است رای بدهند یا توی خانه بخوابند. هنوز موفق به خرید خانه نشدهاند. ماشینشان قدیمی است. گاهی اوقات ماهواره و اکثر اوقات سریالهای کمدی تلویزیونی نگاه میکنند و موقعی که سخنرانی مقامات پخش میشود، از صداهای مشکوکی مثل «نچ»، «اه»، «اوف»، «نه» و «برو بینیم بابا» استفاده میکنند. معمولا روزهای انتخابات ساعت 12 ظهر برای رأی‌دادن از خانه بیرون میروند و زود برمیگردند و بعد از تمام‌شدن کارشان یک ساعت انگشتشان را میشویند. چای زیاد مینوشند. حکایات و امثال: «آسه برو آسه بیا، با این وجود یه سگی پیدا میشه که پاچه‌ت رو بگیره»؛ «آن را که حساب پاک است لابد از دشمن پولی گرفته است»؛ «این همه خر است و ما پیاده‌نظام دشمن هستیم برای همین سوار نمیشیم»؛ «با سیلی صورتش رو سرخ نگه میداره، میگن آرایش کرده میگیرنش»؛ «تا سفیدآب از تبریز میآد زن‌ها خوشگلند و تا تیغ از فرنگ میآد مردها جوونند، میشن جزو پیاده‌نظام دشمن، میگیرنشون میبرن گردش». شاعر در مورد پیاده‌نظام دشمن گفته است: «ای همه عابران برزن ما / ای همه مرد و ای همه زن ما / ما شما را چنین خطاب کنیم / ای پیاده‌نظام دشمن ما.» حتی خاویار هم زمانی پیاده‌نظام دشمن بوده است. پس بدان که خاویر چیست و چطور است.

 

کدخدای علی‌آباد و حومه

انتشارات بیشتر ...