Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۴۳: طلبه همدانی و اسپانیا و تبلیغ و تبلیغ معکوس

طلبه همدانی چه باشد؟ طلبه همدانی مردی است که ۴۶ سال داشته و توسط مرد دیگری که ۴۶ سال نداشته کشته شده است. در مورد قتل طلبه همدانی گمانه‌زنی‌هایی شده است؛ از جمله این‌که چون هر دو اهل یک محل هستند و قاتل هر روز مقتول را می‌دیده بالاخره صبر هم اندازه‌ای دارد، طبیعتا او را صدا کرده و وقتی مطمئن شده خودش است او را کشته است. آیت‌الله خامنه‌ای، که فکر می‌کند رهبر جمهوری اسلامی است، قبلا در یک پیام آتش به اختیار کلا آتش به اختیار داده، حالا برای چی ناراحت است، معلوم نیست. البته نیروی انتظامی برای اولین بار اعلام کرده که قاتل همدانی وابسته به خارج نبوده است، وگرنه همزمان با این ترور جریان راست افراطی در انتخابات وارد پارلمان اسپانیا نمی‌شد. پس بدان اسپانیا چیست و کجاست؟

اسپانیا چه باشد؟ اسپانیا کشوری باشد که زمانی مسلمین تا دروازه‌های آن رفته و حتی داخل آن هم رفته و سال‌ها خویشاوندان مونث این ملت را زیر و رو کرده ولی چون هنوز فوتبال در آن‌جا وجود نداشت، موفق به ضایع‌کردن آن نشدند. اسپانیا یکی از عواملی است که هر وقت علمای اسلام احساس درد در ناحیه ناموس‌شان کرده و بیضه اسلام به خطر می‌افتد فورا یاد آندلس یا آندالوزیا یا عن‌دلوضیه می‌افتند. در انتخابات اخیر اسپانیا گروهی از راست‌های افراطی، که معتقد بودند که خارجی‌ها (یعنی ماها) خیلی خطرناک هستیم، وارد پارلمان شدند و احتمال دارد که اگر تبلیغ زیاد بشود، خارجی‌ها را غیر از مسی بیرون کنند. پس اکنون بدان تبلیغ چیست و کلا چرا؟

تبلیغ چیست؟ تکرار مداوم یک موضوع به حدی که آدم حالش به هم بخورد و مجبور به پذیرش آن شود. خلاصه سیاست‌های جمهوری اسلامی. در بسیاری از موارد علت خریداری کالایی که تبلیغ آن را میشنویم این است که گمان میکنیم اگر آن کالا را خریدیم، دیگر صدای تبلیغ‌کننده را نخواهیم شنید و از شرش راحت میشویم. تبلیغ در واژه‌شناسی عرب از ابلاغ میآید، ابلاغ یعنی حقنه‌کردن، فروکردن، تا آخر جاکردن، جوری تبلیغ‌کردن که حالا حالاها بیرون نیاید، دروغ را راست جلوه‌دادن. و حال که دانستی تبلیغ چیست پس بدان که تبلیغ برعکس یعنی چه؟

تبلیغ معکوس چه باشد؟ تبلیغ معکوس آن باشد که شوخی شوخی یا جدی جدی حرفی بزنیم یا چیزی بگوییم که مردم باور کنند که داریم دروغ می‌گوییم. مثلا وقتی روزی دو هزار بار بگوییم ۹۶ درصد مردم طرفدار حکومت هستند معلوم می‌شود که ۹۶ درصد مردم که هیچ، ۲۶ درصد هم طرفدار حکومت نیستند. یا مثلا وقتی می‌خواهیم بگوییم شاهد ماجرا امروز سکته کرده است، اول یک دلیل پیدا می‌کنیم، مثل شنیدن خبر بیماری شدید مادرش. ولی وقتی بخواهیم بگوییم دو متهم اختلاس همزمان سکته کردند، در این‌جا باید خیلی پیچیده رفتار کنیم؛ یعنی نمی‌توانیم بگوییم که هر دو متهم همزمان با شنیدن خبر بیماری شدید مادرشان، که اتفاقا اسم هر دو مادر هم مریم خانم بوده، سکته کردند. باید اول بهانه جور کنیم که برادر یکی از آن‌ها تازه از خارج آمده بود و وقتی مادر یکی از آن‌ها سکته کرد، او هم حالش خراب شد و عصبی شد و فشارش پایین افتاد. حالا اگر سه متهم داشته باشیم، حداقل باید یک گروه در گوگل بنشینند یک مجموعه تصادف را با یک احتمال واقعی سازمان بدهند که بشود دروغ قابل قبول گفت. نه این‌که امروز خبر داده شود سه متهم اختلاس همزمان سکته کردند و وقتی از قاضی بپرسی دلیلش چه بود، مثل سمندرهای خانه پدربزرگ میثم درویشان‌پور خیره شود توی دوربین یکطوری که انگار قاضی نیست و دارد استندآپ کمدی بازی می‌کند. درست همین‌طور که حشدالشعبی وارد ایران شد و آب از آب تکان نخورد. اما باید بدانی حشدالشعبی چیست.

 

کدخدای علی‌آباد قزوین

انتشارات بیشتر ...