Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۳۲: ستاد مقابله با بحران، باند، حافظ اسد و تروریست

ستاد مقابله با بحران چه باشد؟ یک دفتر یا سوله یا آسمانخراش یا زیرزمین برای ایجاد بحران‌های مختلف که از طریق گفتگو درباره بحران‌ها آن‌ها را عظیم نشان داده و بودجه زیادی گرفته و با آن برای خودشان خانه در تهران و برای دختر و پسرشان خانه در تورنتو و ونکوور می‌خرند و در صورت ایجاد بحران با کوچک نشان‌دادن آن سعی می‌کنند که مردم و به‌خصوص مسئولان کشور را نگران نکنند. این ستاد آمادگی کافی برای رسیدگی به سیل پاکستان، طوفان اندونزی، آتش‌فشان مالاوی و سونامی هندوراس را دارد، اما با توجه به بافت خیابان‌های مناطق یک، دو، سه، چهار، پنج، شش، هفت، هشت، نه، ده و همچنین مناطق یازده تا بیست تهران امکان رسیدگی به بحران در کوتاه‌مدت (کم‌تر از ۲۵ سال) ممکن نیست. این ستاد در استان‌های مختلف هم شعبه دارد، مثل استان موصل، پنجاب، سند، کشمیر و سومگایت در آذربایجان. و اکنون که به این‌جا رسیدیم بدان که ستاد مذکور توسط باندی اداره می‌شود، پس باید بدانی باند (رضی الله عنه) چیست و چکار می‌کند؟
باند چه باشد؟ باند به دسته، گروه، جمعیت، حزب، جامعه، انجمن، لجنه، لژ، پارچه تنظیف، کاغذی که با آن دسته اسکناس را میبندند، روبان و خیلی چیزهای دراز گفته می‌شود. محلی برای اوج‌گرفتن هواپیما قبل از سقوط آن. اعضای یک گروه موسیقی راک یا پاپ. افراد یک جناح سیاسی که گروه‌شان را بر هدف‌شان و منافع کشور ترجیح می‌دهند. وسیله‌ای از پارچه درشت‌باف که قبل از ملاقات با سخنگوی قوه قضائیه و گاز گرفتگی باید به همراه داشت. جیمز آن معروفیت بین‌المللی دارد و از هر کجایش یک اسلحه بیرون می‌زند. هر گاه اعضای آن رئیس شوند همدیگر را به کار میگمارند. جهت افزایش قدرت مفید است. اعضای یک گروه قاچاق و تولید مواد مخدر یا جنایت یا انواع قاچاق. مثال: باند یاکوزا، مافیا، ال‌چاپو، اسکوبار، احمدی‌نژاد و غیره. هر کس که در سیاست فعالیت میکند و جزء آن نیست، ول‌معطل است. باند داشتن یکی از راه‌های موفقیت است، ولی در کشورهایی که دیکتاتوری خیلی زیاد است باند نمی‌تواند شکل بگیرد و حال که سخن دیکتاتوری به میان آمد، بدان حافظ اسد کیست و از کجا به این‌جا رسید؟

حافظ اسد چه باشد؟ حافظ اسد پدر بشار اسد یکی از طولانی‌ترین رهبران خاورمیانه است. و بشار اسد فرزند حافظ اسد، یکی از فرزندان او بود که با وجود این‌که به نظر باشعور می‌رسید کارهای پدرش را ادامه داد. بشار در ۱۱ سپتامبر ۱۹۶۵ به دنیا آمد و ۱۸۹ سانت قدش است. انگلیسی و فرانسه را خوب حرف می‌زند ولی به نظر می‌رسد عربی را خوب نمی‌فهمد، وگرنه به جای کشتن ۳۰۰ هزار نفر از مردم سوریه با آن‌ها حرف می‌زد. وی در لندن مشغول تحصیلات پزشکی بود که با اسماء اسد آشنا شد و ازدواج کرد. پدرش حافظ اسد از سال ۱۹۶۳ با کودتای نظامی روی کار آمد و موفق شد در طول ریاست جمهوری‌اش اسم همه میدان‌ها، بیمارستان‌ها، خیابان‌ها، مراکز ورزشی، پارک‌ها و جاهای دیگر را به اسم خودش تغییر دهد و در همه جای سوریه عکس خودش و مجسمه‌های خودش را بگذارد. در حال حاضر در سوریه عکس بشار اسد و حافظ اسد یکی در میان نصب می‌شود. قرار بود باسل الاسد – برادر بشار – رئیس جمهور و بشار، پزشک شود و به نجات کسانی که تصادف می‌کنند بپردازد، اما از بخت بد، باسل در تصادف کشته شد (۱۹۹۴) و وقتی در سال ۲۰۰۰ حافظ الاسد مرد، بشار همه‌کاره سوریه شد. اعضای خانواده‌اش یا به خاطر این‌که می‌خواستند کودتا کنند فراری‌اند، یا مقامات ارتشی هستند و مواظب‌اند که دیگر اعضای خانواده کودتا نکنند. خواهرش بشرا اسد به عنوان مغز متفکر حافظ اسد و بشار اسد شناخته می‌شود. بشار اسد اینترنت را وارد سوریه کرد، اجازه داد تا اصلاح‌طلبان سوری دو سال کارهای‌شان را بکنند و بعد همه‌شان زندانی شدند. در حال حاضر مدت‌هاست که دوست دارد از حکومت کنار برود، ولی دشمنانش ترجیح می‌دهند او را برکنار کنند تا خودش کنار برود. وی برای این‌که جمهوری اسلامی ایران و خودش سر کار باقی بماند، ۷.۵ میلیون نفر را آواره و بیش از ۳۰۰هزار نفر را کشته است. در حال حاضر نیروهای القاعده بیست درصد، ایران ۱۸ درصد، روسیه ۲۷ درصد، آمریکا ۱۲ درصد و بشار اسد نیز ۲۳ درصد کشور، از جمله دمشق، را در دست دارند. در مجموع در سوریه حدود ۴۵ درصد تروریست دولتی و ۵۵ درصد تروریست غیردولتی اوضاع را در اختیار دارند. پس بدان فرزندم که تروریست چیست و به چه کار آیدت ز گل طبقی؟

تروریست چه باشد؟ یک موجود مومن کاملا شستشوشده که فکر میکند جهان را نجات میدهد، در حالی که فقط دیگران را از دست خودش نجات می‌دهد. ترور: اولین فکری که بر اثر عجز در مقابل دشمنان به ذهن یک خشونت‌طلب میرسد. کسی که اقدام به نابودکردن دیگران میکند یا معتقد به چنین شیوهای است. کسی که محکومش میکنیم، اما بعضی اوقات از کاری که میکند خوشمان میآید. کسی که فکر می‌کند مشکل به این سادگی قابل حل است. موجودی که ظاهرا مثل ما ست، اما باطنا همان کاری را میکند که بعضی از ماها ظاهرا میترسیم بکنیم. تروریست خوب: تروریستی که مخالف ما را میکشد. تروریست بد: تروریستی که ما را میکشد. تروریست متوسط: تروریستی که هنوز تصمیم نگرفته ما را بکشد یا مخالف ما را. کاربرد در جمله: «تروریستهای کثیف ما را به شهادت رساندند.» در ادبیات دولتی به تروریست، خرابکار و به ترورشده، شهید و به تروریست کشته‌شده، معدوم میگویند. تروریست فداکار: تروریستی است که هم آدم میکشد، هم ما باید برایش گریه کنیم. تروریسم دولتی: معمولا همه مخالفان همه دولتها معتقدند که دولتی که با آن مخالفند تروریسم دولتی میکند. انواع تروریست: تروریست چپ، تروریست راست، تروریست صهیونیست، تروریست طرفدار خدا، تروریست مخالف خدا، تروریست مسلمان. تروریست سابق: کسی که قبلا همکلاسی ما بوده، حالا همکار ما ست و دو سال است که برای زنش دسته گل می‌خرد و گاهی اوقات فکر می‌کند و از دیدن فیلم لذت می‌برد. توهم تروریستی: معمولا همه تروریستها فکر می‌کنند قهرمان هستند، ولی متاسفانه بقیه مثل آن‌ها فکر نمی‌کنند. مبارز مسلح: اسم محترمانه تروریست. مجاهدین خلق: کسانی که موفق شدند جاسوسی و تروریسم و مسائل خانوادگی را ترکیب کنند. فدائی: کسی که حاضر است برای نجات خلق بمیرد و می‌میرد، منتهی خلق به خاطر فداکاریهای او بیچاره میشوند. القاعده: ترکیب تروریسم، تریاک و پول نفت. فدائیان اسلام: کسانی که برای پیش‌بردن اهداف عالیه خودشان آدم میکشتند، منتهی هرچه بیش‌تر می‌کشتند اهداف عالیه‌شان از آن‌ها دورتر می‌شد. فایده ترور: یک دیکتاتور پیر میمیرد و یک دیکتاتور جوان به جایش میآید. ضرر ترور: دیکتاتور پیر بهتر از دیکتاتور جوان است، چون دیکتاتور جوان تازه سی سال وقت دارد زندگی ما را به فاک فنا بدهد. حکومت تروریستی: حکومتی که نصف مردم آن شب‌ها با رویای کشته‌شدن نصف دیگر هموطنانشان میخوابند. عملیات انتحاری: نوعی ترور که در آن تروریست و نیهیلیسم با هم ترکیب شده و فرد به جای این‌که در خانه خودکشی کند وسط جمعیت خودکشی میکند. شعار تروریستی خودمانی: «میکشم میکشم آن‌که برادرم کشت.» تاریخ ترور در ایران: سه بار و هر بار به مدت دو سال و نیم در این ۳۰۰۰ سال تروریسم موقتا از بین رفت. تروریست احمق: تروریستی است که برای رسیدن آرمانی که بعدا همه از رسیدن به آن پشیمان میشوند، کشته میشود. تروریست باهوش: کسی که در مقابل دریافت پول میپذیرد که کسی را بکشد، ولی فرار میکند. تروریستهای بزرگ تاریخ: کتاب قهرمانان بزرگ تاریخ را ورق بزنید، اکثرا تروریستهای بزرگ تاریخ همان قهرمانان بزرگ هستند. البته بعضی قهرمانان تاریخی مثل چاوز و بولیوار یک کارهای دیگری هم کردند که ما در مورد آن‌ها الان حرف نمی‌زنیم و اکنون باید بدانی ونزوئلا کجاست و بولیوار در آن چه کرد؟

 

کدخدای علی‌آباد علیا

انتشارات بیشتر ...