Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۳۱: رانت و ونزوئلا و چاوز و مادورو

رانت چه باشد؟ رانت دسترسی به پول یا اعتباری است که برای همه است، ولی بعضی‌ها برای خودشان استفاده می‌کنند. اختلاس: پول یا مالی که به صورت پنهانی و بدون مجوز از جایی یا حسابی یا اداره‌ای توسط کسی که از محافظه‌کاران یا راست‌ها یا حامیان رهبر یا فرماندهان سپاه یا نورچشمی‌ها و خودی‌ها نیست، برداشته شود. نوعی اتهام برای تسویه حساب سیاسی. اختلاس‌کننده: کسی که دزدی کرده ولی ما را در جریان نگذاشته. اتفاقی که هر روز در ایران می‌افتد و اگر یک هزارم آن در نود درصد کشورهای فاسد اروپایی بیفتد چوب توی آستین اختلاس‌کننده می‌کنند. وظیفه شرعی که از مومنین به آقازادگان به ارث می‌رسد. و حال که به آقازاده رسیدیم باید بدانی کدام آقازاده در کجای ونزوئلا چه می‌کند و اصولا ونزوئلا چیست و به چه کار آیدت ز گل طبقی؟

ونزوئلا چه باشد؟ ونزوئلا جایی است که قبلا یک کشور بوده و در حال حاضر یک محل دعوا ست که در آن ملت سگ و گربه می‌خورند و دولت به زور وجود دارد. ساشا سبحانی، فرزند سفیر سابق جمهوری اسلامی در این کشور، در شرایط فعلی آن مشغول عشق و حال است و خبرهایش را منتشر می‌کند. رئیس جمهور سابق ونزوئلا کسی بود به نام هوگو چاوز که وقتی مرد احمدی‌نژاد مادرش را… بوسید. پس بدان چاوز کیست و از کجا آمد.

چاوز چه باشد؟ هوگو رافائل چاوس پرس. متولد ۶ مرداد ۱۳۳۳ (۲۸ جولای ۱۹۵۴) و متوفی ۵ مارس ۲۰۱۳. برادرخوانده محمود احمدی‌نژاد. رئیس جمهور ونزوئلا، از سال ۱۹۹۸ تا زمانی که این کشور به کلی نابود شود. ژنرال سابق که هر وقت نمی‌خواهد کودتا کند با انتخابات قدرت را در دست می‌گیرد. وی قبلا سوسیال دموکرات بود، فعلا سوسیالیست است و احتمالا بعدا فقط چاوز خواهد بود و در پایان خواهد مرد. شغل رسمی: ضدامپریالیست. وی مخالف جهانی‌شدن بود و معتقد بود همه جهان باید ونزوئلایی بشوند. در سال ۱۹۹۸ با یک اکثریت ضعیف رئیس جمهور شد و چون از این کار خوشش آمده بود، آن را ادامه داد و در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ مجددا رئیس جمهور ونزوئلا شد. چاوز به دلیل علاقه زیاد به آمریکای لاتین تلاش کرد تا کشورش را شبیه بقیه کشورهای آمریکای لاتین کند. به همین دلیل ونزوئلا روز به روز فقیرتر شده است. وی در سابانتا به دنیا آمد و پدرش معلم بود. تفریحات: نقاشی، مبارزه با آمریکا، خواندن آواز، سخنرانی‌های هشت ساعته، بیس‌بال، باری با سرنوشت مردم ونزوئلا. در هفده‌سالگی وارد مدرسه نظامی شد و در آن‌جا علوم سیاسی هم خواند. وی در دانشگاه این دروس را گذراند: «تاریخ سیمون بولیوار»، « اقتصاد بولیواری»، «بولیواریسم از نگاه ایدئولوژیک»، «سیمون بولیوار شناسی تفصیلی»، «انقلاب بولیواری»، «تاریخ جنگ‌های بولیوار»، «بولیوار پان آمریکن»، «بولیوار زدگی»، « دکوراسیون داخلی از نگاه بولیوار»، «زهکشی بولیواری»، «مکانیک اتوموبیل‌های نظامی از دید بولیوار»، «پترو بولیوار» و «نقش تراکتور در انقلاب بولیوار». چاوز در سال ۱۹۶۹ قهرمان بیس‌بال ونزوئلا شد. و در همان زمان به نوشتن داستان و نمایشنامه و سرودن شعر می‌پرداخت. وی بار اول با نانسی کولمنارس ازدواج کرد و هجده سال با هم زندگی کردند و حاصل این زندگی سه فرزند و یک کودتا بود. وی در سال ۱۹۹۲ با هرما مارکسمن، تاریخدان جوان، ازدواج کرد و پس از نه سال زندگی چون مسیر تاریخ را تغییر داده بود، از او جدا شد. نام فرزندان: رزا ویرجینیا، ماریا گابریلا و هوگو رافائل. جملات قصار: «برو به جهنم خارجی! این‌جا جای تو نیست.»، «هرچه باشد صدام یک جنتلمن بود.»، «مرگ بر آمریکا»، «آمریکا امپراطوری دیوانه‌هاست.»، «ما به زودی یک دسته ارکستر تشکیل می‌دهیم، من تنبور می‌زنم و مورالس آواز می‌خواند.» (ظاهرا وی این پیش‌بینی را برای آینده رهبران آمریکای لاتین کرده است.) نام راننده چاوز نیکلاس مادورو بود که پس از او رئیس جمهور به عنف ونزوئلا شد و بقیه چیزهایی که چاوز وقت نکرد نابود کند از میان برد. پس حال باید بدانی مادورو چیست و چه می‌کند.

نیکلاس مادورو چه باشد؟ رئیس جمهور ونزوئلا بلافاصله بعد از چاوز. متولد ۱۹۶۲ احتمالا در یک خانه. وی یک راننده کامیون بود که در مدت کوتاهی توانست وزیر خارجه ونزوئلا در دوران چاوز شود. البته چاوز در مدت کوتاه‌تری رئیس جمهور شده بود؛ چون کودتا در ونزوئلا معمولا یکی دو ساعت بیش‌تر وقت نمی‌برد. نیکلاس مادورو موفق شد تحصیل دبستان را با بدبختی تمام کند و تحصیل دبیرستان را آغاز کرد، ولی چون به «انقلاب بولیواری» علاقه زیادی داشت، مدرسه را نتوانست تمام کند (کلا در ونزوئلا مردم بر دو گروهند: یا تحصیل می‌کنند یا به انقلاب بولیواری علاقه‌مند می‌شوند). پس از پایان‌نیافتن تحصیل، مادورو موفق شد به تنهایی راننده کامیون شود و بارها دنده کامیون را عوض کرده بود، ولی چون به انقلاب بولیواری علاقه‌مند بود خودبخود رئیس اتحادیه کامیونداران شد، و پس از مدتی چون به انقلاب بولیواری علاقه زیادی داشت مسئول متروی کاراکاس شد، ولی چون عاشق ونزوئلا بود (سوسیالیست‌ها توی خانه به چاوز می‌گویند ونزوئلا)، سر کارش نمی‌رفت و چون به شدت به انقلاب بولیواری علاقه داشت از طرف چاوز به عنوان وزیر خارجه کوبا انتخاب شد. مادورو در سال ۲۰۰۶ از سوی چاوز به عنوان وزیر خارجه این کشور انتخاب شد. دلایل انتخاب مادورو: «داشتن گواهینامه پایه یک کامیون»، «پوشیدن کاپشن آبی و زرد و قرمز پرچم ونزوئلا»، «داشتن سبیل کافی»، «پوشیدن تی‌شرت قرمز زیر کاپشن»، «علاقه به انقلاب بولیواری»، «فحش‌دادن به آمریکا به میزان هفده رکعت در هر روز»، «پوشیدن جوراب قرمز» و «رابطه صمیمانه با چاوز در حد تیم ملی». برای توصیف اهمیت وزارت خارجه در ونزوئلا همین کافی است که چاوز نزدیک‌ترین دوست محمود احمدی‌نژاد بود و آن دو هر سال یکی دو بار به کشور همدیگر سفر می‌کردند. چاوز قبل از مرگش حتی به زیارت امام رضا هم رفته بود. (توضیح ضروری: کلیه سفرهای چاوز قبل از مرگش انجام شده بود.) در تمام مدتِ هفت سال وزارت خارجه مادورو، ۴۷ جمله از وی نقل شده بود که همه آن‌ها هم جملات چاوز بود. از تاریخ پنجم مارس ۲۰۱۳ تا یک سال بعد وی ۷۲۰۰ بار نام چاوز را در سخنرانی‌هایش تکرار کرد (به حضرت ابوالفضل این یکی طنز نیست). وی نیم ساعت بعد از روی کار آمدن در کاراکاس وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد که واقعا فوق‌العاده بود. در دی‌ماه ۱۳۹۷ مادورو از سوی پارلمان ونزوئلا کنار گذاشته شد. معاون حزب سوسیالیست حاکم ونزوئلا پس از برکناری وی گفت: «رئیس جمهور مادورو استعفا نداده و نخواهد داد.» در ونزوئلا برکناری رئیس جمهور جز از طریق کودتا غیرقانونی است. در اوایل سال ۲۰۱۹ گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا، اعلام کرد که او رئیس جمهور است اما روسیه رفت ونزوئلا و محکم حالش را گرفت و به سال‌ها محرومیت از خدمات دولتی محکوم شد.هرچه هست اوضاع ونزوئلا بحرانی است. حال که بدین جا رسیدی باید بدانی بحران چیست و ستاد مقابله با بحران چه می‌کند.

 

کدخدای کاراکاس علیا

انتشارات بیشتر ...