Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۳۰: اخبار و آب، اتوبوس، امامزاده و اختصاصی

اخبار چه باشد؟ یکی از برنامههای تلویزیون که تعیین میکند واقعیتی رخ داده یا نداده. گاهی اوقات به صورت پیشگویی نیز انجام میشود: «فردا در مراسم نماز دشمن‌شکن جمعه صدهاهزار نفر از مردم به امامت رهبر معظم انقلاب نماز خواهند خواند.» بورکینافاسو، دشمن، استکبار، انجز انجز انجز وعده، همه بد هستند، فتنه‌گران، ما گل سرسبد آفرینش هستیم. لازم به یادآوری است، لازم به یادآوری است، لازم به یادآوری است و شایان ذکر است. نوعی برنامه تلویزیونی که در آن اگر ایران شلوغ باشد، خبرهای مربوط به خوردن آهو توسط تمساح را پخش می‌کند و اگر ایران ساکت و آرام باشد، خبر درگیری در اسرائیل و آفریقا و عراق را ارائه می‌کند. و اکنون که بدین جای رسیدی باید بدانی اخبار آبکی چیست و کلا آب از کجا می‌آید و چطوری می‌شود که این‌طوری می‌شود؟

آب چه باشد؟ آب نوعی نوشیدنی است که نه گاز دارد و نه مزه و طعم، نوشیدن آن آدم را مست نمی‌کند، مثل چای عطر و بو ندارد و کلا یک چیزی است که هست. آب برای زندگی خیلی مهم است. در سیاست و تبلیغات به شکل آبکی به کار می‌رود و برای شستن پول هم از آن استفاده می‌کنند؛ دقیقا معلوم نیست چطوری، ولی یک طوری هست که قابل قبول باشد. پرفسور کردوانی، کویرشناس، گفته است: «تهران 50 سال دیگر آب نخواهد داشت.» دولت هم گفته است، مهم نیست، همه‌مان ساندیس می‌خوریم. هر کسی هم ناراضی است برود ترکیه آبجو بخورد. و برای رفتن به ترکیه چند راه وجود دارد که یکی هواپیما ست و یکی اتوبوس و اتوبوس مهم است و باید بدانی اتوبوس چیست و چطور می‌شود که یک مینی‌بوس اتوبوس نمی‌شود.

اتوبوس چیست؟ بوسیدن به صورت اتوماتیک. همچنین خودرو طولانی جمعی که در آن گروهی در حالی که فشرده میشوند، میلهای را در دست بگیرند و تنها نشانه شخصیت آنان ارائه بلیت باشد. به نوع کوتاه آن مینی‌بوس گفته می‌شود و نوع بسیار طولانی آن توسط غربیان ترن و توسط ایرانیان قطار نامیده میشود. وسیله حمل و نقل مستضعفان. یک وسیله دراز برای جبران کوتاهیهای دولت. اتوماچ. حالتی که دو نفر دوست بعد از مدتی دوری نسبت به هم رفتار میکنند. وسیله حمل و نقل حامیان دولت. وسیله انتقال دانشجو به زندان. نوعی وسیله نقلیه که در کلیه مراسم رسمی کشور حضور فعال دارد. وسیلهای که اگر افراد را به مقصد خودشان برساند، از آن‌ها بلیت میگیرد، اما اگر به مقصد مورد نیاز دولت برساند به آن‌ها پول میدهد. اتوبوس سیاسی: وسیلهای است که از آن تعدادی جوان آویزان هستند و پرچمشان را تکان میدهند و کیک و نوشابه و فحش میخورند. یک وسیله تبلیغاتی برای افزایش حضور حامیان دولت در صحنه و کاهش حضور مخالفان دولت از صحنه و انتقال آنان به زندان. کاربرد در جمله: «سه اتوبوس دانشجویان امیرکبیر را به زندان بردند.» کاربرد دوم در جمله: «مردم به طور خودجوش جوش آورده و در اتوبوس به سوی محل استقبال خودجوش رفتند و به طور خودجوش به خانه برگشتند.» انواع اتوبوس: اتوبوس دانشجویی (نوعی اتوبوس که شیشههای آن قفل است و بیرون آن دیده نمیشود و از دانشگاه به زندان میرود و چند ماه بعد برمیگردد)؛ اتوبوس دانش‌آموزی (نوعی اتوبوس که شیشههای آن باز و پرچمهای آن دراز است و تعدادی از آن آویختهاند و میخندند و جوک میگویند و غذا میخورند، این اتوبوس بعد از بازگرداندن دانشآموزان از مراسم آن‌ها را به مدرسه برمیگرداند)؛ اتوبوس استادیوم (نوعی اتوبوس که مردم را به استادیوم فوتبال برده و در حالی که همه چیز اتوبوس از بین رفته است، آن‌ها را به شهر برمیگرداند)؛ اتوبوس واحد خواهران (اتوبوس خواهران ویژه که در آن تعدادی از خواهرانی که هفته قبل با تعهد دستگیر و آزاد شدند و فرقی با هم نمیکنند در محل سفارتخانهای که خیلی فرق نمیکند انگلیس باشد یا فرانسه، جمع میشوند و تعدادی پلاکارد که نمیدانند روی آن چه نوشته شده در دست میگیرند و خواستار نابودی چیزی میشوند که دولت طرفدار ایجاد آن است)؛ اتوبوسی به نام هوس (نام یک فیلم از الیا کازان که تصادفا ربطی به ایران ندارد.)؛ اتوبوسی به نام قفس (نوعی اتوبوس که برای حمل و نقل متهم فلهای برای شرکت در دادگاه فلهای که در آن متهمان به جرم فلهای متهم شدهاند، استفاده میشود)؛ و اتوبوس تبلیغاتی (وسیله حمل و نقل رقبای رئیس جمهور در روزهای تبلیغات، خودش با هلیکوپتر میرود). از اتوبوس برای حمل و نقل نوابغ فیزیک و ریاضی و کشتن آنان بر اثر تصادف هم استفاده می‌شود. همین‌طور از اتوبوس برای رفتن به امامزاده‌های کشور هم استفاده می‌گردد. پس اکنون باید بدانی که امامزاده کیست و کی زایده شده است؟

امامزاده چه باشد؟ امامزاده زیارتگاهی باشد که بر اثر دعای مردم به طور دائم در کشورهای شیعی می‌روید. در سال ۱۳۵۷ که خداوند هنوز ایران را کشف نکرده بود در ایران ۱۵۰۰ امامزاده وجود داشت، از آن پس در مدت چهل سال ۹۰۰۰ امامزاده جدید به کشور اضافه شد که فقط ۴۰۰۰ امامزاده فرزندان امام هفتم هستند و به نظر می‌رسد ائمه اطهار در آن دوران از سیستم فرزندآوری با مهندسی ژنتیک استفاده می‌کردند یا به جای زایمان تخم‌ریزی می‌کردند. از این امامزاده‌ها ۸۰۰۰ مورد شناسنامه و شجره‌نامه ندارند، ولی کاربرد دارند. امامزاده‌ها خاصیت درمانی داشته و در موارد زیر عمل می‌کنند: ارتوپدی (درمان فلجی و قطعی نخاع)، زنان و زایمان (درمان زنانی که بارور نمی‌شوند و امام ترتیب‌شان را می‌دهد)، اورژانس (درمان بیمارانی که نیاز به درمان فوری دارند)، اعصاب و روان (درمان برادرانی که دارای حالت حمله هستند و پس از بسته‌شدن به حرم حال‌شان بهبود پیدا می‌کند) و بخش‌های دیگر. از امامزاده‌های معروف کشور می‌توان به امامزاده بیژن، امامزاده قلقلی، احتمالا امامزاده کامبیز و امامزاده سیده پانته‌آ اشاره کرد. امامزاده‌ها غالبا عمومی هستند، اما در مواردی هم عمل اختصاصی انجام می‌دهند که باید بدانی اختصاصی چیست و از کجا آمده است؟

اختصاصی چه باشد؟ آنچه برای نورچشمیها، ژن خوبها، آقازادهها اختصاص داده شود و استفاده از آن برای بهداشت مردم و به‌خصوص فشار خون آن‌ها مضر باشد. مثال: مجوز، رانت، موافقت اصولی، وام، اختیارات، ویلای فرمانیه، زمینهای ورامین. در دهه شصت، اختصاصی به یک ماشین تهران 51 محدود میشد، ولی با گسترش عدالت و توسعه در کشور واردات کل خودرو جای آن را گرفته است. مملکت. یکی از موارد خاص و اختصاصی رانت است که باید بدانی چیست و چطور آن را می‌خورند و می‌روند کانادا.

 

کدخدای علی‌آباد سفلی

انتشارات بیشتر ...