Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۳: تبلیغات و خانه و موزیک و سینه‌زنی و زندان

تبلیغات چیست؟ تبلیغ یک واژه عربی است به معنی حقنه‌کردن و فروکردن. هر گاه شخصی بیمار نباشد و بخواهیم حالش خوب شود، از طریق تبلیغات می‌توانیم عمل کنیم. در حالی که اگر شخصی بیمار باشد و بخواهیم حالش خوب شود، به جای تبلیغ‌کردن باید او را پیش دکتر برده یا در بیمارستان بستری کنیم. تبلیغات بر سه نوع است: احمقانه، هشیارانه، صدا و سیمای ملی. در تبلیغات احمقانه کسی که تبلیغ می‌کند فکر می‌کند مردم احمق هستند، در حالی که همیشه همه مردم احمق نیستند، بلکه درصدی از مردم احمق‌اند. در تبلیغات هشیارانه کسی که تبلیغ می‌کند، فکر می‌کند که مردم شعور دارند و نمی‌خواهد به شعور آنان توهین کند، در حالی که فقط برخی از مردم شعور دارند که معمولا تبلیغات خیلی روی آن‌ها اثر نمی‌گذارد. مثال: «جمهوری اسلامی سال‌ها ست که دارد روی حجاب تبلیغ می‌کند و میزان بی‌حجاب‌ها روز به روز بیش‌تر می‌شود.» تبلیغات از طریق صدا و سیمای ملی. در این نوع تبلیغات تبلیغ‌کننده فکر نمی‌کند مردم احمق هستند، فکر هم نمی‌کند مردم شعور دارند، در واقع اصلا تبلیغات‌کننده‌ها فکر نمی‌کنند، بلکه سعی می‌کنند کارشان تمام شود و به خانه‌های‌شان بروند. و حالا که به این‌جا رسیدیم باید بفهمیم خانه چیست؟

خانه چیست؟ خانه مکانی است با تعدادی دیوار که توسط مقداری سقف پوشانده شده و تعدادی پنجره دارد که توسط پرده پوشانده شده است. خانه محلی است که مردم جرایم مختلف را در آن انجام می‌دهند. میهمانی می‌دهند، همدیگر را می‌بینند، فیلم تماشا می‌کنند، موسیقی گوش می‌کنند، نماز می‌خوانند، به مسئولان کشور با صدای بلند بد و بیراه می‌گویند، قمار می‌کنند، می‌رقصند، کتاب می‌خوانند و وارد اینترنت می‌شوند تا با دوستانشان حرف بزنند. اغلب قوانین حکومتی در داخل خانه اجرا نمی‌شود. مثلا خانم‌ها می‌توانند با تی‌شرت و شلوارک یا اصلا بدون هیچ کدام راه بروند. بسیاری از چیزهای ممنوعه در خانه وجود دارد، از جمله توئیتر و فیسبوک و کتاب و فیلم و بی.بی.سی و من‌وتو و توانا و مشروب و موزیک و چیزهای دیگر. حالا که به این‌جا رسیدیم باید بگوییم موزیک چیست؟

موزیک چیست؟ موزیک مجموعه‌ای از صداهای هماهنگ است که بر خلاف نعره و شیهه برای انسان خوشایند است. موسیقی در واقع نواهای هارمونیک انسان و ابزار است. مثلا آلات موسیقی مثل نی و تنبک و گیتار و سیتار و دوتار و پیانو و دف و طنبور و سازهای دیگر که یا زهی هستند یا کششی یا بادی (البته بادی شامل احزاب هم می‌شود، ولی سازهای بادی هم داریم). موسیقی معمولا در انسان (منظور مسئولان جمهوری اسلامی نیست) تولید نشاط و شادی یا حزن و غم می‌کند. همراه با آلات موسیقی، خوانندگان می‌توانند آواز یا تصنیف بخوانند؛ البته اگر مجوز داشته باشند. در استان خراسان مجوز دولت ایران به رسمیت شناخته نمی‌شود. موسیقی انواع مختلف دارد: موسیقی شاد، راک، رپ، محلی، صدای زن که یک نوع موسیقی است که ممنوع است و موسیقی مستهجن که از صدا و سیما پخش می‌شود. البته استفاده از هر نوع موسیقی حرام و شاد و فول‌متال در سینه‌زنی و نوحه‌خوانی مجاز است و حتی تیراندازی. حال که به این‌جا رسیدیم لازم است بدانیم سینه‌زنی چیست؟

سینه‌زنی چیست؟ سینه‌زنی یک تفریح دسته‌جمعی است که در آن عده‌ای انسان نسبتا عالغ (عاقل+بالغ) در یک اقدام پیش‌بینی‌شده برای گرفتن انتقام کشتن امام حسین و خانواده‌اش توسط یزید و خانواده بعد از 1300 سال خودشان را هر سال کتک می‌زنند. از نظر روانکاوان شدت سینه‌زنی با میزان احساس گناه احتمالا رابطه دارد؛ یعنی اگر خیلی آدم‌های سالم ولی معتقدی باشند یواش و نرم خودشان را می‌زنند، اگر دزدی و جیب‌بری کرده باشند احتمالا با زنجیر چنان می‌زنند که تمام بالا تا پایینشان خونین شود، اگر بانک‌زنی کرده باشند احتمالا زنجیر تیغ‌دار می‌زنند و اگر تجاوز به عنف کرده باشند احتمالا قمه می‌زنند که امام حسین جای آن جرم‌ها را پاک کند. قمه‌زنی در جاهای دیگر جهان نیز وجود دارد؛ مثلا در کلمبیا و مکزیک اعضای گروه‌های مافیا و ال‌چاپو و نارکوس و غیره قمه می‌زنند، ولی آن‌ها به بقیه می‌زنند نه خودشان. درمان قمه‌زدگی و زنجیرزدگی از نظر روانی سال‌ها طول می‌کشد. در واقع زنجیرزنی ترکیبی است از خودزنی‌های مافیایی + رقص‌های آئینی جادوگران آفریقا + تحریر هایده و مهستی + موسیقی متال یا هوی‌متال + تعدادی کلاهبردار دوره‌دیده زندان رجایی‌شهر. حال که به این‌جا رسیدیم باید بدانیم زندان چیست و کلا به چه دردی می‌خورد. 

زندان چیست؟ زندان یک مرحله از زندگی ایرانیان است؛ مثل مهدکودک، دبستان، دبیرستان، دانشگاه، زندان، سربازی، روزنامه‌نگاری، زندان، مهاجرت، بازگشت، زندان، مرگ. رفتن به زندان در ایران دلیل خاصی ندارد؛ از خال‌کوبی تا بدنسازی تا آموزش رقص در مهدکودک تا غزل مدرن، روزنامه‌نگاری تا فیلمنامه‌نویسی، نویسندگی، بازی در سینما، روزنامه‌نویسی، جیب‌بری، روزنامه تا زدن، ساخت انیمیشن، تولید بستنی میهن اگر گاوش خیلی گاو نباشد، و گاهی اوقات قتل و اختلاس و فحشا. به طور کلی نداشتن پول خودش یکی از بزرگ‌ترین جرایم کشور است که 98 درصد بقیه این جرایم از آن‌جا شروع می‌شود. زندان‌رفتن یکی از نشانه‌های اعتبار سیاسی، سلامت اخلاقی، شرافت شغلی است که در رزومه افراد نقش مهمی دارد. انواع زندان: انفرادی قبرستانی (خیلی کوچک)، انفرادی معمولی (دو در سه متر)، انفرادی دونفره (در واقع همان یک‌نفره است ولی بعد از دو ماه دچار توهم می‌شود و فکر می‌کند یکی دیگر هم در سلول است و با او حرف می‌زند)، زندان موارد مخدر (60 درصد زندانیان)، زندانیان مالی (76 درصد زندانیان)، زندانیان جرایم خانوادگی (4 درصد)، زندانی سیاسی (منفی دو درصد / این‌طوری که آقای ظریف و روحانی می‌گویند، ما نه تنها زندانی سیاسی نداریم بلکه اصلا زندانی سیاسی نداریم). توضیح کوچک: در آمار اتفاقات ایران جمع درصدها لزومی ندارد صد بشود؛ به‌خصوص وقتی اسلام در خطر باشد.

 

قلی؛ فرزند برومند کدخدا

انتشارات بیشتر ...