Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۲۲: طلبه و آپارتهید و انفجار

طلبه چیست؟ طلبه موجودی است که ارث پدرش را طلب دارد. جمع طلبه می‌شد طالبان. اگر طلبه بخواهد جمع بشود و طالبان نشود، باید سعی کند از مصرف زیاد شکر خودداری کند. محل آموزش طلاب حوزه علمیه است که در آن به آن‌ها زبان عربی و قرآن را با روشی که 1345 سال قبل کشف شده، یاد می‌دهند و باعث می‌شوند چیزی را که آدم معمولی در دو ساعت می‌فهمد این طلاب در سه روز بفهمند. طلاب با پول ارث بابای مردم، که به عنوان خمس و زکات پرداخت می‌شود، درس می‌خوانند تا یاد بگیرند چطوری خواهر و مادر مردم را به عقد و ازدواج خودشان یا دوستانشان در بیاورند. یک طلبه با روشی که مربوط به چهارده قرن پیش است، از طریق خواندن کتاب‌هایی که در ده قرن گذشته نوشته شده، در سیستمی که پانصد ششصد سال قبل ساخته شده، می‌خواهد اسلام امروز را بیان کند. کرونولوژی زندگی طلبه: در سن پنج سالگی به دنیا می‌آید، در هشت، نه سالگی پیش پدرش زبان عربی و پیش همسایه فارسی یاد می‌گیرد. در سن نوزده سالگی موفق می‌شود عربی را تا حدی و فارسی را کمی یاد بگیرد. وی در هجده سالگی ماه فروردین ازدواج، در اردیبهشت باردار (همسرش، نه خودش) و در نوزده سالگی پدر می‌شود و پنج سال بعد که کم‌کم کتب سطح را شروع به خواندن می‌کند و به قم می‌رود و نزد تعدادی از علما به خواندن درس ادامه می‌دهد و تولید فرزند را ادامه می‌دهد. از هر هزار طلبه یکی مجتهد می‌شود و زندگی سختی در پیش رو خواهد داشت؛ بقیه در بخش‌های تجارت و بازرگانی، ارتوپدی و بسیج و بیماری‌های عفونی، زنان و زایمان و ازدواج و طلاق، سیر و سفر و حج و زیارت و بیماری‌های روانی و تبلیغات و تلویزیون به کار می‌پردازند. رهبر گفته است: «طلبه بدون اعتقاد به انقلاب به درد نمی‌خورد.» طلبه‌های بدون اعتقاد هم گفتند: «نداریم دیگه؛ چی کار کنیم؟» در واقع طلبه‌ها یک جور زندگی جدا از بقیه مردم دارند که شبیه آپارتاید است و اکنون باید بدانی آپارتاید چیست و تلفظ درست آن چیست؟

آپارتهید چیست؟ آپارتهید یا آپارتهاید یا آپارتی‌تهدید یعنی جداگردی و تقسیم مردم به خودی، نخودی و غیرخودی، بدحجاب و با حجاب، ارزشی و هنجارشکن، مسلمان و کافر، سیاه‌پوست و سفیدپوست. آپارتی: خشونت‌طلب، بیحیا، پررو، طرفداران و همفکران سعید امامی که بعد از روشن‌شدن ماجرا به او حمله کردند، بیشرم، حقه‌باز، کلا همه چیزهای بد. به آن آپاردی هم گفتهاند. واژههای همسایه: قرشمال، زن لکاته، زن سلیطه، دمامه، شلافه ورهم شور (کرمانی)، شیوه سخن‌گفتن اکثر سیاستمدارانی که زور دارند ولی عقل ندارند. اصل واژه آپارتهاید فارسی است و از صدر اسلام به ایران وارد شده؛ در آن دوران ایرانیان و عرب‌ها جداسازی می‌شدند و به افرادی که عمل جداسازی را انجام می‌دادند «آپارتی» و سلیطه می‌گفتند. و چون آپارتی‌ها همیشه تهدید می‌کردند می‌گفتند «آپارتهدید» که بعدا کم‌کم تبدیل شد به آپارتهید و آپارتاید که اعراب به آن ابرطید یا اوبرتیت یا چیزهای دیگر هم می‌گفتند (المنجد، جلد سوم، ص 123). نوعی نظام ساده‌اندیش که دیدگاهش را در مورد تقسیم مردم به خودی و غیرخودی و نخودی رسما میگوید و علنا اجرا میکند. یک نظام سیاسی که در آن مردم بر اساس مشخصات ویژهای از هم جدا شدهاند. حکومتی بدنام که همان عمل بسیاری از حکومتهای خوشنام را انجام میدهد. رفتارهای حکومتی استبدادی که تازه تشکیل شده و هنوز در پنهان‌کردن استبداد در شکل ظاهریاش موفق نیست. در چنین حالتی حتی ممکن است کارهایی مانند ترور و انفجار هم انجام دهد و اینک باید بدانی انفجار چیست و به ربط دارد.

انفجار چیست؟ عملی که یک مسلمان، زمانی که با کسی مخالف باشد، احتمال دارد انجام دهد. اگر بخواهد به زندان برود، بقیه را منفجر می‌کند، ولی اگر بخواهد به بهشت برود، خودش را منفجر می‌کند. سوال: آیا مسلمانان با منفجرکردن قصد دارند دشمن را از بین ببرند؟ نه، در خیلی موارد مسلمانان فقط برای اعتراض به چیزی، منفجر می‌کنند که ممکن است آن چیز معلوم باشد یا نباشد و معلوم بشود یا نشود. گاهی اوقات هم که دلیل خاص و روشنی وجود نداشته باشد و دشمنی ویژه‌ای هم موجود نباشد، از پرتاب سنگ و بالا رفتن از دیوار و اشغال مراکز مختلف و فقط آتش‌زدن استفاده می‌شود. البته مسلمانان غیر از این کارها اعمال دیگری را هم انجام می‌دهند؛ از قبیل کتک‌زدن همسر خودشان یا همسر دیگران، خواندن نماز، حج، خرید در دوران حج، روزه‌گرفتن و مسواک‌نزدن و کوشش برای دادن بوی ناهنجار. البته مسلمانان بر دو نوع کلی هستند، مسلمان واقعی که شامل همه این مواردی می‌شود که گفتم و مسلمانان تقلبی و مادرزاد یا هویجوری مثل گوگوش، شجریان، رضا شاه، علی دایی و محمدعلی فروغی و نسرین ستوده، که رفتارهای این نوع مسلمانان غیرواقعی بسیار محترمانه است و مثل آدم‌های معمولی هستند. پس حال باید بدانی نسرین ستوده کیست و برای چی؟

 

کدخدای علی‌آباد سفلی و پسرش

انتشارات بیشتر ...