Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۱۳: جواد ظریف و آزادی عقیده و درویش و نامرد و بوسه

جواد ظریف کیست؟ جواد ظریف نسخه دیگر جواد خشن (جواد لاریجانی) است که همان حرف‌های او را در مورد حقوق بشر و آزادی و فلسطین و لبنان و بقیه موارد می‌زند. جواد ظریف گفت: «ما به مقاومت عراق، سوریه، لبنان و فلسطین افتخار می‌کنیم.» عراق گفت: «مقاومت کی؟» فلسطین گفت: «کدام مقاومت؟» لبنان گفت: «کسی ما رو صدا زد؟» و 300 هزار نفری که در سوریه کشته شده بودند برای او دست زدند. خبرنگار دیلی‌بیست از او پرسید: «مجید توکلی نماینده دانشجویان ایرانی کی از زندان آزاد می‌شود؟» ظریف جواب داد: «مجید توکلی را نمی‌شناسم.» محمود احمدی‌نژاد گفت: «ما اصلا در ایران از اینا نداریم.» جواد ظریف در پاسخ به این‌که «چطور خود شما از فیس‌بوک استفاده می‌کنید اما در ایران کسی اجازه استفاده از آن را ندارد؟» گفت: «زندگی همین است.» زندگی گفت: «من رفتم بمیرم.» جواد ظریف به چارلی رز، مجری تلویزیون پی‌بی‌اس، گفت: «ما در ایران هیچ‌کسی را به ‌خاطر عقیده‌اش زندانی نمی‌کنیم.» جواد خشن اگر بود می‌گفت: «هیچ کسی را در ایران ما به خاطر عقیده‌اش زندانی نکردیم، کو؟» و اکنون که بدین‌جا رسیدیم باید بدانی آزادی عقیده چیست و به چه درد می‌خورد؟

آزادی عقیده چیست؟ آزادی عقیده یعنی هر کسی حق دارد به هر چیزی دلش می‌خواهد اعتقاد داشته باشد، ولی گه می‌خورد اگر حرفی برخلاف عقیده ما بزند. شادروان ولتر گفت: «من حاضرم جانم را بدهم که تو بتوانی حرفت را بزنی.» لاجوردی هم گفت: «من حاضرم جانت را بگیرم که دیگر حرف زیادی نزنی. تق.» آزادی عقیده یکی از چیزهای مهمی است که در ایران به طور کامل وجود دارد و همه وزرای خارجه ایران به این موضوع باور دارند، و شاهدش هم همه بهائیان ایران، محمدعلی طاهری، ده‌ها درویش، صدها کمونیست کشته‌شده و صدها کتاب توقیف‌شده است. و حالا که کار به این‌جا رسید باید بدانی درویش چیست و برای چی کتک می‌خورد؟

درویش چیست؟ درویش موجودی است که هیچ چیزی نمی‌خواهد، غذا برایش اهمیت ندارد، سکس برایش مهم نیست، خانه و ثروت برایش اهمیت ندارد، کاری به سیاست ندارد، اصلا دوست ندارد پولدار باشد و دوست دارد فقیر باشد، دوست ندارد خوشگل باشد، دوست ندارد به کسی آزار برساند، حیوانات را دوست دارد، سعی می‌کند خلاف نکند، به ظاهر خودش اهمیت نمی‌دهد، و تمام خصوصیاتی را دارد که روحانیون ندارند، چون آن‌ها همه چیز می‌خواهند، غذا برایشان اهمیت دارد، زن موضوع اصلی زندگی و فکرشان است، به مال دنیا خیلی اهمیت می‌دهند، تمام سیاست دست‌شان است، عاشق پول هستند، اصلا دوست ندارند فقیر باشند و سختی بکشند، دوست دارند مورد توجه باشند، محض رضای خدا روزی حداقل به ده نفر مستقیم و غیرمستقیم آزار می‌رسانند، از حیوانات متنفرند، هر بی‌قانونی لازم باشد و نباشد می‌کنند، فقط ظاهرپرست هستند و به همین دلیل است که بیست سال است این درویش‌های بیچاره را کتک می‌زنند. نامرد! درویش هم کتک‌زدن دارد؟ و حالا که به این‌جا رسیدیم باید بدانیم نامرد کیست و برای چی؟

نامرد کیست؟ نامرد اصطلاحی است که وقتی آدمی به زنان اهمیت بدهد، از آن استفاده نمی‌کند. در گذشته که فقط مردان اهمیت داشتند و زنان کلا باید می‌رفتند بمیرند، خوب‌بودن به معنی مردبودن بود. بعدا که مردان همه جنگ‌ها را راه انداختند، قتل عام‌ها و جنایات را کردند، اعتیاد و دزدی را اداره کردند، از زنان سوءاستفاده کردند، تازه یادشان افتاد این خانمی که آنها را زائیده زن بوده و وجود داشته و در حال حاضر پنجاه سال است که بعد از بیست‌هزار سال زنان حق دارند وجود داشته باشند و نامرد نیستند. چند مثال: «بهشت زیر پای مادران است» یعنی خانم‌ها زودتر ازدواج کنید که ما خیال‌مان راحت شود؛ «مرد از دامن زن به معراج می‌رود» یعنی زن به معراج نمی‌رود؛ «زنان حق دارند برابر با مردان باشند» یعنی تا حالا هر کاری کردیم بی‌خیال، از این به بعد بوس بوس. و اکنون که به این‌جا رسیدیم باید بدانیم بوسه چیست و بین بوس و ماچ چه فرقی است؟

بوسه چیست؟ بوسه، گذاشتن لب روی لب شخص دیگری است که باید حتما به قصد بدی باشد، وگرنه آدم مرض که ندارد، لپ طرف را ماچ می‌کند. بوسیدن یک رفتار لذت‌بخش عاطفی و جنسی است که در آن زن و مرد (و غیره) با هم حرف نمی‌زنند و از این سکوت و حس لذت می‌برند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که بوسیدن هیچ وقت باعث دعوا نمی‌شود این است که آن دو نفر با هم حرف نمی‌زنند به همین دلیل منظور همدیگر را به خوبی می‌فهمند. بر اساس تحقیقات ادبا که بوسیدن برایشان اهمیت زیادی دارد، بوسه بدون نظر بد به طور کلی کار بیخودی است. حافظ هم گفته: «هرکس که دید روی تو، بوسید چشم من / کاری که کرد دیده من، بی نظر نکرد». و حال که به این‌جا رسیدیم لازم است بدانیم خلقت جهان چطور بود که بوسه پدید آمد و حافظ زاده شد؟

 

روح پدر مرحوم کدخدا

انتشارات بیشتر ...