Search

English

لبنان؛ اعتراض مردمی به فساد و دزدان حکومتی

این روزها لبنان چشمان زیادی را به سوی خود کشانده است. ریشه اعتراضات آنجا بود که دولت سعد حریری اعلام کرد که روی شبکه‌های اجتماعی همچون واتس‌آپ، مالیات خواهد بست. اگرچه با این اعتراضات گسترده دولت حریری از این خواسته عقب‌نشینی کرد ولی اعتراض لبنانی به فساد اقتصادی همچنان ادامه دارد. 

خیابان‌های بیروت مملو از جمعیت جوانی شده است که عملا شعار «انقلاب»  می‌دهند و خواستار رفتن دولت هستند. جوانانی که به فساد اقتصادی لجام‌گسیخته در لبنان سخت معترض بودند. اعتراضی که خود را در شعار «همه دزد هستند» نشان می‌دهد.

حتی ارتش لبنان نیز با اصل اعتراضات همدلی نشان داده است و صرفا از معترضان خواسته است که تظاهرات به صورت مسالمت‌آمیز پیش برود. نکته‌ای که شوق برانگیخت و معترضان نیز با گل از نیروهای نظامی تشکر کردند. سلبریتی‌های لبنانی نیز حضور پررنگی در این اعتراضات دارند. به عنوان نمونه می‌توان از نادین الراسی نام برد که در همبستگی با اعتراضات مردمی در خیابان حاضر شد.

نادین الراسی، بازیگر سینما و تلویزیون

«محمدجواد اکبرین» که  در لبنان زندگی کرده است در تحلیلی از اعتراضات این روزهای لبنان می‌گوید:‌ «همه چیز دست به دستِ هم داده برای یک انفجار عمومی؛ طی یکماه گذشته، بخشی از سرسبزترین مناطق لبنان (شوف و اقلیم‌الخروب) در آتش سوخته، قدرت خرید پایین آمده و مالیات بالا رفته و حتی شامل مکالمات واتس‌آپ هم شده. ساعت‌ها قطع برق در روز (که همیشه بوده) حالا به بیشترین زمانش رسیده».

لبنان اکنون از درصد بالای بیکاری رنج می‌برد. از رشد اقتصادی پایین و زندگی‌ای که کیفیت آن رو به کاهش است. یک سوم از لبنانی‌ها زیر خط فقر زندگی می‌کنند. آن‌ها دولتمردان این کشور را مقصر می‌دانند و خواهان رفتن آنان هستند. احزابی که بعضا همچون حزب‌الله مانند خدمت‌گذار جمهوری‌اسلامی عمل می‌کنند و بیش از درد لبنان، به خامنه‌ای به عنوان رهبر خود می‌نگرند.

نوع اعتراض لبنانی‌ها نیز تحسین‌برانگیز است؛ خشونت‌پرهیز ولی مداوم و نترس! شجاعت مدنی که آنان به خرج می‌دهند و مسئولیت‌پذیری سیاسی که آنان را به خیابان‌ها کشانده است، صحنه‌های شکوهمندی آفریده است که می‌تواند برای دیگران نیز درس‌آموز باشد.

اکبرین در این مورد نیز به نکته‌ای اشاره می‌کند که جالب‌توجه است. با آنکه در لبنان شکاف‌های مذهبی و قومی قدرتمندی وجود دارد اکبرین می‌گوید، این تظاهرات سمت و سوی همگرایانه پیدا کرده است. اکبرین در توییتی می‌نویسد: «نسل جدید از بزرگانِ قدیم عبور کرده و «زندگی» می‌خواهد نه جنگ. در طرابلس (سنّی) شعار داده‌اند: ما با معترضانِ ضاحیه (شیعه‌) همدردیم! نسل جدید انگار دارد آن «درد مشترک» را کشف می‌کند و این مهمتر است از علاج!».

درواقع آنچه در سخن بالا مهم است این است که نارضایتی‌های اقتصادی خود سبب پیوند مردمی شده است در نظر بگیریم که یکی از اصلی‌ترین علل خیزش دی ۹۶ بیکاری گسترده و نارضایتی اقتصادی بود؛ مسئله‌ای که دولت روحانی و نمایندگان مجلس نیز به آن اعتراف کردند. نارضایتی اقتصادی خصوصا در سطح جوانان سمت و سوی سیاسی پیدا می‌کند؛ همچون دی ۹۶ در ایران. 

در خیزش دی‌ماه ۹۶ در ایران و بر اساس مستندات وزارت کشور، بیش از ۷۰ درصد بازداشتی‌ها متولد ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۰ بودند. ۷۰ درصد شرکت کننده‌ها بین سنین ۱۶ تا ۲۶ سال بودند. نسلی که نارضایتی‌هایی شدید اقتصادی دارد. یکی از شهرهای پرسروصدا در جریان دی‌ماه ۹۶ شهر ایذه خوزستان بود. در همان دی‌ماه، «هدایت‌الله خادمی» – نماینده ایذه – گفته بود: «نمی‌توان مردمی را گرسنه نگه داشت. اگر می‌بینید که تجمعات و اعتراضات اخیر در ایذه تا حدودی پررنگ‌تر بوده، به این دلیل است که جوانان ایذه همه بیکار هستند. هر جا بیکاری بیشتر باشد، طبیعتا زمینه اعتراضات بیشتر است»؛ همچون این روزها در لبنان.

لبنان در آتشی از نارضایتی می‌سوزد

لبنانی‌ها پیش از این نیز سابقه برپایی اعتراضات بزرگ را دارند. از جمله در سال ۲۰۰۵ و در اعتراض به ترور «رفیق حریری» – سیاستمداری که معترض به حضور سوریه در لبنان بود – لبنانی‌ها، در قالب تظاهرات‌ بزرگ به خیابان آمدند و خواستار خروج سوریه از لبنان شدند که موفق نیز شدند. تظاهراتی که به «انقلاب سرو» شهرت یافت. گزارشی تخصصی از انقلاب سرو لبنان را در این لینک می‌توانید بخوانید.

انتشارات بیشتر ...