Search

English

کندوان؛ نخستین روستای صخره‌ای زنده جهان

«موحیبت بیر بلا شیء دی گیرفتار اولمیان بیلمز / زیمیستان گورمین بول‌بول، بهارین قدرینه بیلمز»

«محبت امر خاصی است که تا گرفتارش نشوی نمی‌دانی  چیست / بلبلی که زمستان را ندیده است، قدر بهار را  نخواهد دانست.»

برگرفته از یک شعر فولکلور

«کندوان» نام روستایی است از روستاهای استان آذربایجان شرقی؛ استانی که در فارسی باستان به آن «آذربادگان» نیز می‌گفته‌اند و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین استان ناحیه‌ شمال غربی ایران محسوب می‌شود. مساحت این استان ۴۵۴۹۱ کیلومتر مربع است که از این حیث یازدهمین استان بزرگ ایران محسوب می‌شود. این استان محل تلاقی و اتصال دو رشته‌کوه اصلی و نام‌آشنای کوه‌های ایران یعنی البرز و زاگرس است و بلندترین نقطه‌ آن قله‌ کوه سهند است.

روستای کندوان دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است و کسانی که هنوز موفق به دیدار این روستای زیبا نشده‌اند بهتر است فرصت نوروز را از دست ندهند و از این روستای زیبا با معماری کم‌نظیر دیدن کنند. کندوان در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز و یکی از روستاهای دهستان سهند است که در ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو و در دامنه‌ سرسبز و دیدنی سلطان‌داغی واقع شده است. این روستا طی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵، ۱۳۷ خانوار و ۷۵۰ نفر جمعیت دارد.

خانه‌های سنتی و باستانی این روستا در ایران همانندی ندارند و برخی از محققان بر این نظر هستند که احداث این خانه‌ها در دل کوه به قرن هفتم هجری و هم‌زمان با حمله‌ مغول‌ها به ایران برمی‌گردد؛ برخی از محققان نیز قدمت این روستا را تا ۶ هزار سال پیش می‌دانند. معماری کندوان معماری صخره‌ای است و به دلیل همین ویژگی معماری خاص این روستا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است؛ در «کاپادوکیه» در کشور ترکیه یا «داکوتا» در کشور آمریکا چنین معماری صخره‌ای وجود دارد اما آنچه که کندوان را از مکان‌های مشابه، متمایز می‌کند این است که در این خانه‌های صخره‌ای انسان زندگی می‌کند. خانه‌های این روستا که در دل سنگ بنا شده است خانه‌هایی هرمی‌شکل هستند و حتی برای دام‌ها نیز حفره‌هایی در دل سنگ بنا شده است.

صخره‌های کله‌قندی و غارهای دست‌کن که توسط انسان در دل کوه به عنوان خانه‌های مسکونی ساخته شده است این روستا را از شگفتی‌های جهان قرار داده است. در دل این تپه‌های بلند که بعضا تا ۴۰ متر نیز می‌رسند تعداد زیادی آغل و انبار حفر شده است که نمای دیدنی‌ای به این روستای تاریخی داده است. گفته می‌شود فعل و انفعالات آتشفشانی کوه‌های سهند موجب به‌وجودآمدن چنین حفره‌های قابل سکونتی در دل کوه شده است. برای رسیدن به کندوان کافی است از شهر تبریز به سمت «اسکو» حرکت کنید و پس از ادامه‌ مسیر از شهر اسکو به سمت جنوب بروید و پس از عبور از شهر «اسفنجان» و روستای «کهنمو» به این روستا وارد شوید. فاصله‌ تبریز-اسکو حدود ۳۰ کیلومتر و اسکو-کندوان حدود ۱۸ کیلومتر است.

در مجاورت این روستای زیبا زمین‌های حاصل‌خیز و باغ‌های فراوان وجود دارند. در این منطقه زنبورداری مانند بیش‌تر مناطق آذربایجان شرقی رونق دارد. صنایع دستی مانند گلیم و جاجیم از هنرهای دست زنان کندوانی به حساب می‌‌آید. دلیل نام‌گذاری این روستا به کندوان را برخی‌ها شباهت خانه‌های در دل کوه آن به کندوهای زنبور عسل دانسته‌اند. بسیاری از مردم بر این نظر هستند که آب معدنی این روستا، که بسیار شهرت دارد، خاصیت دارویی دارد؛ از این‌رو بسیاری از مسافرانی که از این روستا دیدن می‌کنند با خود از این‌جا آب معدنی می‌برند. در این روستا هتلی وجود دارد که از سنگ ساخته شده و بسیار دیدنی است.

استان آذربایجان شرقی مملو است از مکان‌های دیدنی که لذت دیدار آن‌ها تا همیشه با ما خواهد بود. روستای تاریخی «مجارشین»، «ارگ تبریز»، «بازار اهر»، «تپه‌ عجب‌شیر»، «خانه‌ مشروطیت تبریز»، «عمارت ایل‌ گلی» تبریز، «عمارت ربع رشیدی» تبریز، «گنبد مدور مراغه»، «مقبره‌الشعرای تبریز»، «قلعه‌ دختر بنا»، «حمام تاریخی حاج فتح‌الله بناب»، «کلیسای شوغات تبریز»، «مسجد کبود تبریز»، «آبشار آسیاب‌خرابه‌ جلفا»، «آبشار عیش‌آباد مرند»، «جنگل‌های ارسباران»، «چشمه‌ صوفیان شبستر»، «غار کبوتر مراغه» و بی‌شمار مکان‌های دیدنی و زیبای این استان زیبا مکان‌هایی هستند که چشمان هر مسافری را می‌نوازند.

انتشارات بیشتر ...