Search

English

حضور سنگین سلطه؛ حتی در منازل شما!

در تابستان ۹۸ بسر می‌بریم و جمهوری‌اسلامی زیر شدیدترین فشارهای بین‌المللی بسر می‌برد. اما  با وجود این فشارها و نیز علی‌رغم اینکه فشار اقتصادی زندگی برای مردم را بسیار مشکل کرده است و ناظران و تحلیلگران از خطر شورش مردمی می‌گویند، نهادهای امنیتی و انتظامی جمهوری‌اسلامی همچنان در سطحی وسیع به دخالت در سبک زندگی و علائق شخصی مردم می‌پردازند و حتی علاوه بر خود دخالت، سعی می‌کنند با رسانه‌ای کردن آن برخوردها، به تقویت پروپاگاندای سلطه کمک کنند.

به عنوان نمونه در یکی از آخرین واکنش‌ها به مسئله فضای مجازی، در مرداد ۹۸ پلیس فتا – که سابقه بازداشت و شکنجه منجر به مرگ ستار بهشتی را در سابقه خود دارند – از  رصد و شناسایی «صفحه‌های پرطرفدار و شاخ‌های اینستاگرام» خبر داد. این خبر به صورت خلاصه پرده از این واقعیت بر می‌دارد که صرف فالوئر بالا و زیاد در اینستاگرام برای مسئولان انتظامی و امنیتی جمهوری‌اسلامی یک خطر محسوب می‌شود.

این البته در راستای پروژه «سالم‌سازی فضای مجازی» است که از زمستان ۹۷ کلید خورده بود. در آن وقت بود که تعدادی از چهره‌های اینستاگرامی که زن بودند، به صورتی کاملا مصنوعی حجاب اسلامی کامل بر سر و تن کردند و حتی ویدئوهای قبلی را که در آن‌ها میزان حجاب به اندازه مطلوب جمهوری‌اسلامی نبوده است را کاملا حذف کردند. بعدا فاش شد که آن‌ها توسط پلیس فتا حاضر شده بودند و به آن‌ها به صورت جدی گفته شد که برای ادامه فعالیت خود در اینستاگرام باید حجاب اسلامی را رعایت کنند. 

نمونه‌ای از شاخ‌های تازه مسلمان‌شده اینستاگرامی!

در نمونه‌ای دیگر نیز سپاه «انصارالحسین» استان همدان، در مرداد ۹۸ از بازداشت زنان شرکت‌کننده در یک «دورهمی» خبر داد و دلیل آن را «ترویج سبک زندگی غربی» دانست. نکته جالب توجه ادبیاتی بود که از سوی روابط عمومی سپاه همدان برای مقابله با این دورهمی زنانه اتخاذ شده بود. آن‌ها در اطلاعیه خود اعلام کردند «شبکه ترویج سبک زندگی غربی در دورهمی بانوان همدانی» را «منهدم» کرده‌اند.

در معرفی و فعالیت این «شبکه» آمده است که «این شبکه به هم پیوسته برای ترویج سبک زندگی غربی از دورهمی بانوان همدانی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کرد» و در ادامه این اطلاعیه آمده است که مقابله با این زنان «در راستای مبارزه با هجمه فرهنگی دشمنان نظام در مخالفت با حجاب، ترویج سبک زندگی غربی» انجام شده است.

نکته جالب‌توجه در این خبر این است که این برخورد در منزل در حالی انجام شده است که حتی رهبر جمهوری‌اسلامی اذعان کرده است که سبک اجباری پوشش و مطلوب و مورد نظر جمهوری‌اسلامی، شامل منازل نمی‌شود. خامنه‌ای در سخنرانی خود در زمستان ۹۶ گفته بود: «نظام اسلامی با فردی که در خانه خود و در مقابل نامحرم حجاب ندارد، کاری ندارد، اما کاری که در خیابان و در ملأ عام انجام می‌شود در واقع کار و تعلیم عمومی است و برای نظام برآمده از اسلام، تکلیف ایجاد می‌کند».

برای خیلی از ناظران این پرسش مطرح است که در این شرایطی که جمهوری‌اسلامی برای مقابله با غرب نیاز به حمایت مردمی دارد چرا سعی می‌کند در آن‌ها ایجاد نارضایتی کند؟ شاید بتوان گفت جمهوری‌اسلامی برای حفظ پایگاه مردمی خود در میان کسانی که به آن باور ایدئولوژیک دارند، نیازمند آن است که سبک زندگی مطلوب آنان را در جامعه پیاده، ترویج و حفظ کند. از این منظر سرکوب آزادی‌های اجتماعی حتی در داخل منازل، از طرف جمهوری‌اسلامی یک مسئله استراتژیک است نه ایدئولوژیک. 

انتشارات بیشتر ...