Search

English

همه با هم برای «تغییر رژیم ایران»

 روایتی از اوج گیری ایده تغییر رژیم ایران با هشتگ

پس از آنکه مایک پمپئو – وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا – در ۲۱ می ۲۰۱۸ استراتژی جدید دولت آمریکا در برابر جمهوری اسلامی را بیان کرد و با الفاظی سخت و تند از حکومت حاکم بر ایران انتقاد کرد، در توییتر فارسی زبان نیز موجی جدید در حمایت از سرنگونی جمهوری اسلامی به راه افتاد. هزاران کاربر توئیتری با زبان های فارسی و انگلیسی و با هشتگ تغییر رژیم ایران (#IranRegimeChange) خواستار تغییر و گذار از جمهوری اسلامی ایران شدند. این هشتگ به شدت مورد استقبال کاربران ایرانی قرار گرفت و طی دیروز و امروز(۲۲ می) نزدیک به ۴۰۰ هزارتوییت با این هشتگ کار شده است که توانست این هشتگ را تبدیل به ترند اول جهانی هشتگ های توییتر بکند.

این تصویر نشان می دهد که هشتگ تغییر رژیم ایران در بیش از ۴۰۰ هزار توییت به کار رفته است

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، دیروز دوشنبه گفته بود اگر جمهوری اسلامی مسیر خود را عوض نکند، «شدیدترین تحریم های تاریخ» علیه این کشور وضع خواهد شد. به نظر می رسد جدای از شدیدترین تحریم های تاریخ، فشارهای مجازی نیز بر جمهوری اسلامی و هواداران آن سنگینی مضاعفی گرفته است که خصوصا این مساله را اگر در ارتباط با دور سنگین فیتلترینگ حکومتی در ایران در نظر بگیریم. با توجه به این نکته بود که کاربری به نام «reality» خطاب به «محمدجواد آذری جهرمی»- وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی نوشت: «اقای وزیر بازجوی ضد ارتباطات فیلتر کننده فیلترشکن، این هشتگ ترند جهانی شد. میدونی یعنی چی؟»

برخی از کاربران از امید به ایران پساجمهوری اسلامی گفتند

سوءاستفاده جمهوری اسلامی از برجام، و دخالت های این حکومت در کشورهای منطقه و حمایت از گروه‌هایی چون حماس و حزب الله لبنان از دیگر وجوهی بودند که کاربران به واسطه آن‌ها خواستار تغییر حکومت جمهوری اسلامی شدند. «کوروش» یکی از این کاربران بود که در این باره نوشت: «برای ملت مظلوم سوریه که توسط تروریست های سپاه قدس قتل عام و شکنجه و آواره شدند». «سرو» نیز با اشاره به ادبیات هواداران جمهوری اسلامی نوشت: «روزگاری قرار بود ژاپن خاورمیانه شویم و حالا ما را به درجه ای از پستی رسانده اند که میگویند خدا را شکر امنیت دارید و سوریه نشده اید

از ژاپن خاورمیانه  تا سپاسگزاری بابت «امنیت»!

یکی از کاربران نیز به اختلافات بین هواداران جمهوری اسلامی و مخالفان آن پرداخت و ضمن آن به هشتگی اشاره که داشت که هواداران جمهوری اسلامی در پاسخ به سخنان وزیر خارجه پمپئو از آن استفاده کردند. «vikei» گفت: «در جواب پومپئو دو هشتگ در ایران ترند شد: 1. تغییر رژیم ایران 2. برو به درک پومپئو اونوقت طرفدارای هشتگ دوم میگن طرفدارای هشتگ اول ادمای هتاکی هستند! اینجاست که معلوم میشه: اصلاحطلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا! بقول همین مودبهای هشتگ دوم: التماس تفکر!»

 

برخی از چهره‌های مشهور ایرانی نیز از این هشتگ برای رساندن پیام خود استفاده کردند. «آرش سبحانی» – موزیسین برجسته ایرانی و از اعضای گروه کیوسک – چندین توییت با این هشتگ کار کرد واز جمله نوشت:«برای همه فیلمها که اجازه پخش نگرفت کتابها که چاپ نشد هنرمندانی که ممنوع الکار شدند و برای درخت فرهنگ ایرانی که چهل سال ضربه های تبر جهل و ظلم و خرافات و مذهب را تحمل کرد». «رضا حقیقت نژاد» – معاون وبسایت ایران وایر و تحلیلگر – در توییت کوتاهی گفت: «این هشتگ #IranRegimeChangeاینقدر حرف حساب دارد که نمی توان حامی اش نبود، حالا هرکس به روش خودش».

یکی از توییت های آرش سبحانی که اشاره به فرهنگ ستیزی جمهوری اسلامی داشت

برخی از چهره‌ها نیز که غالباً از هواداران جمهوری اسلامی بوده‌اند سعی کردند علیه این فضا توییت بزنند.از جمله «مسعود بهنود» بدون اشاره مستقیم به این هشتگ نوشت: «امريكا مگر بن سلمان در ايران در آب نمك خوابانده دارد كه هوس إيجاد انقلاب در ايران كرده است. اگر چنين است خبر كند كه ما هم شادمانى كنيم. چنين كسى قطعا نوه رضاشاه نيست، ميماند ماه تابان و آمد و حسينى. موفق باشيد جناب وزيرخارجه ايالات متحده آمريكا». «سیاوش اردلان» – خبرنگار بی بی سی فارسی نیز چهره‌های خواهان تغییر را «فحاش» و «ناشناس» خواند.

مسعود بهنود به هواخواهان تغییر رژیم جمهوری اسلامی طعنه می زند

 

انتشارات بیشتر ...