Search

English

«جنگ جهانی علیه نظام» یا «معترضان عددی نیستند»؟

«آنهایی که اغتشاش کردند عددشان بسیار کم است…خودم فیلم‌های بسیاری از این موارد را دیدم عدد اینها چند نفر و تعداد آنهایی که تخریب می‌کنند چند نفر هستند، عددی نیستند و این به معنی هوشیاری و بیداری مردم است».

این بخشی از سخنان حسن روحانی است در روزهای اوج اعتراضات سراسری در آبان ۱۳۹۸. او آشکارا تعداد معترضان را کم دانست و با لحنی تحقیرآمیز گفت: «عددی نیستند». این سخن روحانی ولی با آنچه در ایران گذشت و در روایت دیگر مقامات نظام تا حدی بازتاب یافت همخوانی ندارد و شاید بتوان گفت در تناقض کامل است.

به عنوان نمونه کافی‌ست اشاره کنیم به این سخنان «علی فدوی» – فرمانده سپاه پاسداران – که این اعتراضات را با عملیات کربلای ۴ – که ایران طی آن شکست نظامی سنگینی خورد – مقایسه کرد و گفت: «۴۸ ساعت جنگ کردیم… و جمع کردیم».

یا به این سخنان «سالار آبنوش» – فرمانده عملیات سازمان بسیج کشور – توجه کنیم که روزهای پایان آبان ۹۸ در همدان، اعتراضات سراسری آبان ۹۸ را «جنگ جهانی تمام‌عیار علیه نظام و انقلاب» دانست که به زعم او «ائتلاف شیاطین به معنای واقعی» بود که به زعم او نظام توانست آن را شکست دهد.

آبنوش در توضیح بزرگی و اهمیت این اعتراضات گفت: «به عنوان کسی که در صحنه بودم معتقدم فقط خدا ما را نجات داد…هماهنگی‌های عجیب و غریبی در فتنه جاری شکل گرفته و فقط منتظر یک جرقه بودند تا کشور را نابود کنند که اطلاعات تکمیلی پس از اعترافات اعلام خواهد شد…فتنه گران کشتار نصف ایران در نظر گرفته بودند و برای اولین بار با هماهنگی و سازماندهی خاصی مواجهه شده بودیم به طوریکه کیف‌هایی داشتند که وسایل آنها را تابه حال ندیده بودیم و هوابرش‌ها و قیچی‌هایی که سخت‌ترین قفل‌ها را می بریدند و هرجا که وارد می شدند بلافاصله آتش زده و غارت می کردند از این رو پدیده عجیب و جدیدی بود که یک دفعه کل کشور را فراگرفت».

سالار أبنوش، اعتراضات آبان ۹۸ را جنگ جهانی علیه نظام توصیف کرد

سخنان حسن روحانی مبنی بر کم‌بودن تعداد معترضان حتی با سخنان «احمد خاتمی» در نماز جمعه نیز همخوان نیست که گفت: «مثل آفتاب روشن است اشرار سوار بر موج اعتراضات شدند. آنها حق مردم را زیر پا گذاشته، امنیت مردم را سلب کرده و هزاران میلیارد خسارت بر حق مردم وارد کردند». پرسش اینجاست که چه تعداد کمی از معترضان بودند که توانستند «هزاران میلیارد خسارت» وارد کنند؟

«مجید محمدی» – تحلیلگر مستقل – نیز درباره گستردگی اعتراضات به این نکته اشاره می‌کند که این اعتراضات حداقل ۱۴ استان را در بر گرفت. به گفته او: « گزارش‌های خبری حاکی از شلیک تیر جنگی به معترضان در شهرهای مختلف است. اعتراضات مرتبط با گرانی بنزین، تا روز سوم ده‌ها کشته داشته است. اعتراضات به جاده‌های میان شهری نیز کشیده شده است. اینترنت کشور در روز دوم به طرز گسترده‌ای قطع شد. از اعتراضات دی ۹۶ تاکنون، چنین حدی از اعتراضات در سطح ملی بی‌سابقه بوده است».

حسن روحانی این سخنان را به عنوان رییس شورای امنیت و رییس‌جمهور بازگو کرد و بسیار بعید است که او از ابعاد این اعتراضات آگاه نبوده باشد. بنا به اعلام رسمی سازمان عفو بین‌الملل، «دست‌کم»، ۱۵۰ نفر در طی این چند روز کشته شدند و بنا به بررسی‌ رادیو فردا باز هم «دست‌کم»، ۴۸۰۰ نفر در ۱۲ استان بازداشت شدند. حال که چگونه می‌توان از یک سو بر چنین ابعادی از هزینه اعتراضات سراسری آگاه بود و از سوی دیگر گفت که تعداد معترضان کم است و عددی نیستند؟ پرسش دیگر از حسن روحانی در راستای همین بحث این است که اگر معترضان «عددی نبودند»، چرا شورای امنیت به ریاست خود او تصمیم گرفت  به مدت شش روز دسترسی مردم به اینترنت را قطع کند؟

انتشارات بیشتر ...